17 IX 1939 - 2014 PAMIĘTAMY

2014-09-17 19:57:00 NAZARET

PAMIĘTA(J)MY! – 75 lat temu, 17 września 1939 roku, Sowieci łamiąc układ o nieagresji, we współpracy z Niemcami potwierdzonej podpisem ministrów Ribbentropa i Mołotowa, podstępnie zaatakowali Polskę na całej długości Jej wschodniej granicy.

fot. ap
fot. ap

Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
i da ci sążeń ziemi pod wierzbą – i spokój
by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu
najtrudniejszego kunsztu – odpuszczania win

- pisał z goryczą Lwowianin, Zbigniew Herbert w wierszu pod tytułem „17 IX”.

17 IX to data wykreślona w komunistycznej Polsce z oficjalnego, politycznego kalendarza, ale żywa i krwawiąca w pamięci setek tysięcy ofiar zbrodni komunizmu i NKWD, jakimi były: utrata kresowych ziem i polskich miast: Lwowa, Stanisławowa, Wilna, Grodna, czy Mickiewiczowskiego Nowogródka; dramatyczne walki i rozstrzeliwania polskich jeńców; aresztowania i zsyłki żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz cztery wielkie deportacje ludności cywilnej w tajgę Syberii i w stepy Kazachstanu.

17 września od 2004 roku jest obchodzony jako Światowy Dzień Sybiraka, dzień pamięci o Zesłańcach Sybiru, także tych sprzed wielu lat, którzy znaleźli się tam z wyroku carskiej Rosji po konfederacji barskiej, powstaniach Listopadowym i Styczniowym, za udział w spiskach, i tych którzy w XX wieku bronili niepodległości Rzeczpospolitej przed agresją ZSRS.

Pamięć o inwazji sowieckiej na Polskę 17 IX 1939 roku, wyrażana przez uczestnictwo w obchodach rocznicowych, jest obowiązkiem patriotycznym Polaków, ważną lekcją historii i narodowej tożsamości – a więc obowiązkiem polskiej szkoły, a naszej Szkoły – przywilejem!

W rocznicowej uroczystości organizowanej przez Związek Sybiraków w Kaliszu przy udziale władz Miasta i Pana Prezydenta wzięła udział także reprezentacja nazaretańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

O godzinie 10.00 przy Pomniku Sybiraków, przed kościołem Ojców Jezuitów stanęły poczty sztandarowe kaliskich szkół, delegacje Urzędu i służb Miasta, oraz związków: Sybiraków, Osób Represjonowanych, żołnierzy AK i innych. Po odegraniu Hymnu państwowego i słowach powitania zabrała głos p. Eugenia Pastuszek – przewodnicząca Związku Sybiraków w Kaliszu. W krótkim wystąpieniu przypomniała tragedię sprzed lat, podkreślając, że to żołnierze – Sybiracy tworzyli armię generała Andersa, „armię więźniów dowodzoną przez więźnia”. Wiersze recytowane przez uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zesłańców Sybiru mówiły o losie Sybiraków i wskazały na znaczenie prawdy i dobra. Chór Szkoły Podstawowej i Gimnazjum NAZARET zaśpiewał pieśni. „Orlęta lwowskie” zadedykował Sybirakom – wygnanym z kresowej ojczyzny, a „Czerwone maki na Monte Cassino” Sybirakom – żołnierzom. Uczniowie klas I Gimnazjum NAZARET, wśród innych delegacji złożyli kwiaty i znicz przed pomnikiem Sybiraków. Poczty sztandarowe oddały salut i po odśpiewaniu „Hymnu Sybiraków” uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła ojców jezuitów.

Mszy świętej za ofiary Sybiru i o błogosławieństwo dla żyjących przewodniczył ojciec Superior SJ, a kazanie wygłosił kapelan Sybiraków – Ksiądz proboszcz kościoła garnizonowego. Chór Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Nazaretanek uświetnił Liturgię, a uczennica kl. I Gim. Natalia Cieślak odczytała modlitwę powszechną. Ostatnie wezwanie było modlitwą: „Za strażników narodowej historii i tradycji, starszych i młodych, którzy uczestniczą w patriotycznych uroczystościach, za obecnych na tej Mszy świętej, o wierność Bogu i Ojczyźnie, i o nadzieję”. (s. R.K)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować