55 lat PTTK przy WSK

2015-01-27 14:25:00 sk

28 stycznia 1960 roku z oddziału miejskiego PTTK wyodrębniono samodzielny Oddział WSK „PZL- Kalisz”. To jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w Kaliszu. Jutro, podczas pełnych wspomnień jubileuszowych obchodów członkowie z najdłuższym stażem otrzymają pamiątkowe odznaczenia.

fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne

Uroczystości rozpocznie msza święta o godzinie 18.00 w intencji zmarłych członków organizacji z udziałem pocztu sztandarowego w kościele Garnizonowym. Po niej zostaną zapalone znicze pod pomnikiem Jana Pawła II i pod tablicą Adama Asnyka – zasłużonych postaci w historii polskiej turystyki. Następnie podczas spotkania wspominkowego, które rozpocznie się o godzinie 19.00 w restauracji „Pięterko”, trzech członków oddziału przy WSK: Mieczysław Kuchcicki, Ignacy Łaski i Zbigniew Mielczarek, którzy 50 lat temu wstąpili w szeregi przyzakładowego koła zostanie uhonorowanych pamiątkowymi odznaczeniami PTTK.

Historia powstania PTTK wywodzi się z roku 1873, kiedy to miłośnicy polskich Tatr powołali do życia Towarzystwo Tatrzańskie. Ponieważ nasz kraj pozostawał wówczas w rękach zaborców, Austriacy zażyczyli sobie dodanie do nazwy „Galicyjskie”. Odzyskanie niepodległości w 1920 roku pozwoliło zmienić tę nazwę na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i pod takim szyldem działało do roku 1950. W swoich założeniach Towarzystwo miało udostępniać góry dla ruchu turystycznego, chronić przyrodę i prowadzić badania naukowe.

Nieco później, bo w 1906 roku pod zaborem rosyjskim, w tzw „Kongresówce” powstaje Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Jego celem było zbieranie i szerzenie wiadomości krajoznawczych oraz gromadzenie zbiorów naukowych, organizowanie wycieczek, tworzenie nowych oddziałów i opieka nad pomnikami historii i przyrody.

Za frontowymi założeniami obu tych organizacji stały jednak pobudki patriotyczno-wolnościowe, które w nieco zakamuflowany sposób miały pobudzić w społeczeństwie umiłowanie kraju i jego historycznego dorobku oraz rozwijać patriotyzm.
Po II wojnie światowej w grudniu 1950 roku obydwa Towarzystwa postanowiły połączyć się w Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, przejmując tym samym całą spuściznę historyczną i dorobek naukowy swoich poprzedników.

Również kaliski oddział zapisał piękną kartę w tej historii. W czasach sprzed niemieckiej okupacji działały w Kaliszu obydwa Towarzystwa, lecz po wojnie, na skutek zdziesiątkowania członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, swoją działalność reaktywowało tylko Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Pod tym szyldem istniało do końca 1950 roku.

W czasach powojennej odbudowy w roku 1952 w Kaliszu powstaje nowy, duży zakład pracy – Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego. Z tzw „nakazów pracy” kierowana jest tu z całej Polski kadra inżynieryjno-techniczna. Zatrudnieni w WSK ludzie szukali jednak nie tylko pracy, ale i rozrywki. Chcieli też poznać nowe miasto i jego okolice. Tym potrzebom wyszło naprzeciw właśnie PTTK, w którym, w jego przyzakładowej placówce, jak grzyby po deszczu zaczynają powstawać specjalistyczne formacje tj.: Klub Turystyki Górskiej „Watra”, Klub Wodniaków „Delfin”, motoryzacyjny „Iskra”, krajoznawczy „Baszta, czy turystyczny „Wędrusie”. Pracownicy WSK i ich rodziny chętnie wstępują do nowej organizacji również dlatego, że zakład nie szczędzi środków finansowych na rozbudowanie turystycznej bazy. Powstaje m. in. stanica wodna i ośrodek wypoczynkowy w Ślesinie, czy domy wczasowe w górskiej Przesiece oraz funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu turystycznego, co na owe czasy było nie lada gratką !

W swoim największym rozkwicie przyzakładowe koło PTTK WSK liczy ponad 1000 członków i liczbowo wielokrotnie przerasta inne tego typu koła działające w zakładach „Winiary”, czy w „Polo” . Ogarnięcie tak dużej ilości osób w ramach jednego miejskiego oddziału stało się bardzo trudne, powstaje więc inicjatywa, aby przekształcić Koło w samodzielny Oddział.
Po uzyskaniu pozwoleń na wszystkich szczeblach władzy, 28 stycznia 1960 roku powstaje Oddział Zakładowy PTTK WSK „PZL-Kalisz”, który właśnie w tym roku obchodzi Jubileusz 55 lecia.
Bogatą historię kaliskiego oddziału, wspomnienia z turystycznych wędrówek oraz pamięć po nieżyjących już członkach przywołają na środowym uroczystym spotkaniu działacze Oddziału pod wodzą jego wieloletniego prezesa Zdzisława Kobyłki, który również przewodniczy Klubowi Turystyki Górskiej „Watra”.

Obecnie liczba członków Oddziału wynosi 84-ch. Nadal organizowane są wycieczki jedno lub kilkudniowe w dalsze i bliższe ciekawe miejsca naszego kraju oraz spotkania turystycznej braci w ramach ogólnopolskich zlotów. Mimo braku wsparcia finansowego spoza organizacji i utraty zaplecza w postaci dawnych własnych baz turystycznych, członkowie kaliskiego Oddziału niestrudzenie działają na rzecz szeroko pojętej turystyki krajowej.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to jedna z najdłużej działających organizacji na terenie Kalisza.

Na obchody Jubileuszu 55-lecia organizatorzy zapraszają wszystkich swoich dawnych i obecnych członków.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować