Krystian skończył właśnie osiemnaście lat. Jego rodzicie żyją oddzielnie a Krystian mieszka z matką. Chłopak otrzymuje alimenty od ojca, które ojciec dotychczas płacił do rąk matki dziecka, zgodnie z wyrokiem Sądu. Czy w chwili obecnej, kiedy Krystian osiągnął już pełnoletność może domagać się, aby ojciec płacił na jego rzecz alimenty bezpośrednio do jego rąk, a nie tak jak dotychczas – do rąk matki?

Article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Oczywiście. Ojciec od chwili pełnoletności dziecka ma obowiązek płacić alimenty bezpośrednio do rąk dziecka, a dziecko ma pełne prawo wymagać tego od ojca. Matka dziecka pomimo, że jest wskazana w wyroku, nie jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów. Uprawnionym jest wyłącznie dziecko, a matka jako przedstawiciel ustawowy dziecka, pod którego opieką dziecko się znajduje, reprezentuje dziecko aż do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Jednocześnie z chwilą ukończenia przez Krystiana osiemnastego roku życia, ustaje nad nim władza rodzicielska. Oznacza to, że Krystian może już reprezentować siebie samodzielnie, bez pośrednictwa przedstawiciela ustawowego, którymi dotychczas byli jego rodzice.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77 stwierdził, że w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.

Oznacza to, że nie jest wymagana zmiana orzeczenia w zakresie alimentów poprzez wskazanie, że ojciec dziecka zobowiązany jest płacić alimenty bezpośrednio do rąk pełnoletniego już dziecka. W tej sytuacji dorosły Krystian powinien wskazać ojcu np. numer rachunku bankowego, na który ojciec zobowiązany będzie regularnie przelewać alimenty. Jeśli matka wystąpiłaby wówczas do komornika o egzekucję nieuiszczonych do jej rąk alimentów, komornik powinien odmówić wszczęcia egzekucji, gdyż wniosek pochodzi od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do odbioru alimentów jest zawsze i wyłącznie alimentowane dziecko.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb img 2214
Była wiceprezydent podsumowała swoją kadencję . ...
Thumb 29386347 1938518899554245 4623701743488729088 n
XXIV Targi Regiony Turystyczne za nami! Wspanial...
Thumb przechwytywanie w trybie pe%c5%82noekranowym 20.03.2018 124756.bmp
Rusza remont na Dobrzecu. Będą utrudnienia w ruchu

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Witam, w związku z artykułem alimenty na rzecz dziecka bardzo interesuje mnie temat alimentów na rzecz wnuka, czy dziadkowie zawsze mają obowiązek płacenia na rzecz wnuka?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27  godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
więcej»
Bico australia 20131216 146n120