Krystian skończył właśnie osiemnaście lat. Jego rodzicie żyją oddzielnie a Krystian mieszka z matką. Chłopak otrzymuje alimenty od ojca, które ojciec dotychczas płacił do rąk matki dziecka, zgodnie z wyrokiem Sądu. Czy w chwili obecnej, kiedy Krystian osiągnął już pełnoletność może domagać się, aby ojciec płacił na jego rzecz alimenty bezpośrednio do jego rąk, a nie tak jak dotychczas – do rąk matki?

Article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Oczywiście. Ojciec od chwili pełnoletności dziecka ma obowiązek płacić alimenty bezpośrednio do rąk dziecka, a dziecko ma pełne prawo wymagać tego od ojca. Matka dziecka pomimo, że jest wskazana w wyroku, nie jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów. Uprawnionym jest wyłącznie dziecko, a matka jako przedstawiciel ustawowy dziecka, pod którego opieką dziecko się znajduje, reprezentuje dziecko aż do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Jednocześnie z chwilą ukończenia przez Krystiana osiemnastego roku życia, ustaje nad nim władza rodzicielska. Oznacza to, że Krystian może już reprezentować siebie samodzielnie, bez pośrednictwa przedstawiciela ustawowego, którymi dotychczas byli jego rodzice.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77 stwierdził, że w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.

Oznacza to, że nie jest wymagana zmiana orzeczenia w zakresie alimentów poprzez wskazanie, że ojciec dziecka zobowiązany jest płacić alimenty bezpośrednio do rąk pełnoletniego już dziecka. W tej sytuacji dorosły Krystian powinien wskazać ojcu np. numer rachunku bankowego, na który ojciec zobowiązany będzie regularnie przelewać alimenty. Jeśli matka wystąpiłaby wówczas do komornika o egzekucję nieuiszczonych do jej rąk alimentów, komornik powinien odmówić wszczęcia egzekucji, gdyż wniosek pochodzi od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do odbioru alimentów jest zawsze i wyłącznie alimentowane dziecko.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb article legendy
Jerzy Połomski zaśpiewa dla kaliszanek w ich dni...
Thumb dsc 0036  800x509
Walczą o tytuł Najlepszego Recytatora Roku Szkol...
Thumb sztuka kochania4
„Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania” w d...Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.


Logo helios

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Guzik c3d

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Mydlarnia

Kosmetyki Naturalne

Znajdziesz u nas wszystko - "co natura daje dla ciała i dla ducha". Syryjskie skarby Aleppo, francuskie wyroby marsylskich mydlarzy, marokański eliksir młodości, czy bogactwo Morza Martwego - to one kuszą najlepszą jakością i dostępnymi cenami. Zapraszamy do naszego Salonu przy ul. Kanonickiej oraz w Galerii Amber I p.
Zdz calisia banner2016

Zawalcz o lepszą pracę!

Marzysz o lepszej pracy? Brakuje Ci pewnych kwalifikacji, kompetencji lub umiejętności? Skorzystaj z naszych kursów i szkoleń. Postaraj się by znaleźć pracę, która będzie Cię w pełni satysfakcjonować. Przekonaj się jakie to proste i łatwe. Skontaktuj się z nami …
Mikado ogo firmy

Sprawdzeni Księgowi

Szukasz biura rachunkowego lub chcesz zmienić obecne zapraszamy do NAS. Oferujemy prowadzenie książki przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych, zajmiemy się obsługą kadrowo-płacową Twoich pracowników, zapewnimy szkolenie z BHP. Zadzwoń lub przyjdź: tel. 501 466 207; Kalisz ul. Graniczna 76K/6A (dojazd od ul. H.Sawickiej)
Naturhouse 20160418 128n90 v1

NaturHouse

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie? Umów się na bezpłatną konsultację do dietetyka w Centrum Dietetycznym Naturhouse przy Polnej 14 w Kaliszu (wejście z parkingu przy markecie Piotr i Paweł). Oferujemy kuracje odchudzające, antycellulitowe, oczyszczające, urodowe itp. Zapraszamy!!! Tel. 507 154 428
Plus dodaj usluge128

Dodaj usługę

Twoja usługa również może znaleźć się na Calisia.pl!


Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama ParkArticle img 4973

Jest przełom! Ręczni podjęli SRS Czuwaj Przemyśl. Kalisz wygrywa 31...Article z19950581v pizzeria oliwa  2

Międzynarodowy Dzień Pizzy
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27  godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»

Bico australia 20131216 146n120