Krystian skończył właśnie osiemnaście lat. Jego rodzicie żyją oddzielnie a Krystian mieszka z matką. Chłopak otrzymuje alimenty od ojca, które ojciec dotychczas płacił do rąk matki dziecka, zgodnie z wyrokiem Sądu. Czy w chwili obecnej, kiedy Krystian osiągnął już pełnoletność może domagać się, aby ojciec płacił na jego rzecz alimenty bezpośrednio do jego rąk, a nie tak jak dotychczas – do rąk matki?

Article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Oczywiście. Ojciec od chwili pełnoletności dziecka ma obowiązek płacić alimenty bezpośrednio do rąk dziecka, a dziecko ma pełne prawo wymagać tego od ojca. Matka dziecka pomimo, że jest wskazana w wyroku, nie jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów. Uprawnionym jest wyłącznie dziecko, a matka jako przedstawiciel ustawowy dziecka, pod którego opieką dziecko się znajduje, reprezentuje dziecko aż do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Jednocześnie z chwilą ukończenia przez Krystiana osiemnastego roku życia, ustaje nad nim władza rodzicielska. Oznacza to, że Krystian może już reprezentować siebie samodzielnie, bez pośrednictwa przedstawiciela ustawowego, którymi dotychczas byli jego rodzice.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77 stwierdził, że w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.

Oznacza to, że nie jest wymagana zmiana orzeczenia w zakresie alimentów poprzez wskazanie, że ojciec dziecka zobowiązany jest płacić alimenty bezpośrednio do rąk pełnoletniego już dziecka. W tej sytuacji dorosły Krystian powinien wskazać ojcu np. numer rachunku bankowego, na który ojciec zobowiązany będzie regularnie przelewać alimenty. Jeśli matka wystąpiłaby wówczas do komornika o egzekucję nieuiszczonych do jej rąk alimentów, komornik powinien odmówić wszczęcia egzekucji, gdyż wniosek pochodzi od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do odbioru alimentów jest zawsze i wyłącznie alimentowane dziecko.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb 19457909 1245833178872801 186700028 o
X Kaliski Zlot Motocyklowy
Thumb article article policja kogut
Specjalna jednostka zadba o bezpieczeństwo nad z...
Thumb agnieszka chyli ska
Chylińska wystąpiła dla kaliszan! [Dużo Zdjęć]

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Witam, w związku z artykułem alimenty na rzecz dziecka bardzo interesuje mnie temat alimentów na rzecz wnuka, czy dziadkowie zawsze mają obowiązek płacenia na rzecz wnuka?Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.


Mydlarnia

Kosmetyki Naturalne

Znajdziesz u nas wszystko - "co natura daje dla ciała i dla ducha". Syryjskie skarby Aleppo, francuskie wyroby marsylskich mydlarzy, marokański eliksir młodości, czy bogactwo Morza Martwego - to one kuszą najlepszą jakością i dostępnymi cenami. Zapraszamy do naszego Salonu przy ul. Kanonickiej oraz w Galerii Amber I p.
Guzik c3d

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Logo helios

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Autogrupa brus

Bezpłatny przegląd - umów się!

Sprawdź swoje auto za darmo! Przyjedź do nas, a my sprawdzimy: stan techniczny Twojego pojazdu! Nie tylko ciśnienie w oponach, stopień ich zużycia, ale również stan płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, klocki hamulcowe, geometrię kół i wiele innych newralgicznych punktów w pojeździe. Przegląd Standard i Premium - bezpłatnie! Przyjedź i zadbaj, aby Twoja jazda była zawsze bezpieczna. Umów się tutaj na bezpłatny przegląd. Znajdziesz nas w Opatówku koło Helleny - Trojanów 1D, tel. 62 791 791 108
Naturhouse 20160418 128n90 v1

NaturHouse

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie? Umów się na bezpłatną konsultację do dietetyka w Centrum Dietetycznym Naturhouse przy Polnej 14 w Kaliszu (wejście z parkingu przy markecie Piotr i Paweł). Oferujemy kuracje odchudzające, antycellulitowe, oczyszczające, urodowe itp. Zapraszamy!!! Tel. 507 154 428
Plus dodaj usluge128

Dodaj usługę

Twoja usługa również może znaleźć się na Calisia.pl!


Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama Park

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
Thumb pory roku 002
Msm icon 30
Dwór Chotów
Thumb sahara 2 2014
Msm icon 30
Sahara Pizza Grill
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27  godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
więcej»
Bico australia 20131216 146n120