Aura bezwzględna dla kolarzy. Wygrywa Bogdanovics, Krawczyk liderem. [zdjęcia]

2018-04-14 13:10:00 Karina Zachara

W ekstremalnych warunkach kończyli I etap zmagań, ze startem i metą w Warcie, uczestnicy XXXIII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour”. Z powodu szalejącej nawałnicy organizatorzy zmuszeni byli skrócić trasę. Ostatecznie zwyciężył Maris Bogdanovics z reprezentacji Łotwy, ale w żółtej koszulce lidera – dzięki bonifikacie czasowej – pojedzie dalej Szymon Krawczyk, związany jeszcze niedawno z KTK Kalisz.

Na trasę ruszali w pięknym słońcu, kończyli w ulewnym deszczu i szalejącymi nad głową błyskawicami. Zdemolowana przez nawałnicę meta wyścigu uniemożliwiała dokończenie rywalizacji zgodnie z planem. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników organizatorzy podjęli decyzję o skróceniu trasy. Na starcie pierwszego etapu stanęło 118 kolarzy z 19 klubów i reprezentacji.

Do pokonania mieli 148 kilometrów.Na pierwszej lotnej premii doskonale spisali się zawodnicy LKT Team Brandenburg. Wygrał Jan Dieteren, drugi był Jonas Bokeloh, a trzeci Christian Koch, zwycięzca ubiegłorocznej edycji wyścigu. Wkrótce peleton zaczął się dzielić, najpierw na dwie, a niebawem na cztery grupy. Na kolejnej lotnej premii pierwszy był Mateusz Nowaczek, drugi Szymon Krawczyk (obaj VosterUniwheels Team), a trzeci Marek Rutkiewicz (WibatechMerx 7R). Później atak przypuścili Kamil Małecki (kadra Polski), Szymon Krawczyk (VosterUniwheels Team), Maciej Paterski (WibatechMerx 7R) oraz Maris Bogdanovics (reprezentacja Łotwy).

Wszystko układało się dobrze do 90. kilometra, później karty zaczęła rozdawać pogoda. Potężna burza, wiatr, grad i ulewa dały się we znaki nie tylko kolarzom, ale poczyniły też sporo zniszczeń na mecie wyścigu w Warcie, gdzie kolarze mieli jeszcze do pokonania trzy 12-kilometrowe pętle. Przewrócona brama i bariery zabezpieczające, a także inne uszkodzenia spowodowały, że trasa stała się nieprzejezdna, a służby porządkowe miały zbyt mało czasu, aby usunąć przeszkody. Organizatorzy zdecydowali więc o skróceniu etapu i wytyczeniu nowej linii mety. Powstałe zamieszanie spowodowało jednak, że zawodnicy zaczęli wjeżdżać w inną ulic i kolejność końcową sędziowie zmuszeni byli ustalić na podstawie własnych zapisów i obserwacji.

Ostatecznie zwycięzcą pierwszego etapu został Maris Bogdanovics, drugie miejsce zajął Szymon Krawczyk, trzecie Maciej Paterski. Żółtą koszulkę lidera, dzięki bonifikacie czasowej, założył Szymon Krawczyk, który wygrał również w klasyfikacji młodzieżowej U-23. Miano najaktywniejszego zawodnika otrzymał Mateusz Nowaczek. W klasyfikacji drużynowej prowadzi reprezentacja Polski, wyprzedzając VosterUniwheels Team i WibatechMerx 7R.

Dzisiaj rozegrane zostaną dwa etapy. Przed południem w Opatówku odbędzie się jazda indywidualna na czas, z kolei o 15:00 przed kaliskim ratuszem kolarze wyruszą na trasę trzeciego etapu z metą w Stawiszynie.