Będą czytać Papuszę

2016-02-07 07:02:00 red.

Teksty niezwykłej romskiej poetki Papuszy czytane będą w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka przy ul. Tuwima, w poniedziałek, 8 lutego, o godz. 17.00. Życie i twórczość poetki przypomni Stowarzyszenie Promocji Sztuki “Łyżka Mleka”.

fot. Krystyna Gierlińska-Jóźwiak/pl.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0
fot. Krystyna Gierlińska-Jóźwiak/pl.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Papusza, a właściwie Bronisława Wajs była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Nigdy nie uczęszczała do szkoły, w wieku 16 lat została wydana za mąż za, znacznie starszego, harfiarza Dionizego Wajsa.

W okresie II wojny światowej ukrywała się wraz ze swoim taborem w lasach.

Papusza debiutowała wierszem w „Nowej Kulturze” w 1951. Jej odkrywcą i tłumaczem z języka romskiego był w roku 1949 Jerzy Ficowski. Pierwsze tłumaczenia przesłał Julianowi Tuwimowi, który doprowadził do ich publikacji. Po wielu latach wędrówek z taborem w roku 1950 Bronisława Wajs zamieszkała w Żaganiu. W Gorzowie Wielkopolskim mieszkała od roku 1954, gdy na dobre zatrzymał się jej romski tabor, do 1984, gdy starą i schorowaną przyjęła pod opiekę rodzina z Inowrocławia. Zmarła 8 lutego 1987. Została pochowana 14 lutego na cmentarzu Świętego Józefa w Inowrocławiu.

W środowisku romskim spotykała się z niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety. Szykany, którym była poddana, spowodowały wystąpienie choroby psychicznej i konieczność okresowego leczenia w zakładach psychiatrycznych.

Od 1962 Wajs należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze przekładane były na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski.

Życie i twórczość tej niezwykłej poetki, dokładnie w 29 rocznicę jej śmierci przypomni Stowarzyszenie Promocji Sztuki “Łyżka Mleka”. Przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Asnyka, w filii nr 7 przy ul. Tuwima odbędzie się wspólne czytanie tekstów Papuszy. O poetce opowie Maria Florczak.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00, w poniedziałek 8 lutego. Wstęp wolny.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować