Blisko 120 braci kurkowych z 23 bractw strzeleckich z całej Diecezji Kaliskiej, a wśród nich reprezentanci Ostrowa Wlkp., Kalisza, Kępna, Ostrzeszowa, Krotoszyna, Koźmina Wlkp. i Jarocina spotkali się 6 stycznia w Pleszewie by obchodzić tradycyjnie święto Trzech Króli. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zbawiciela, którą celebrował ks. biskup kaliski Edward Janiak.

Article dsc 5242
fot. Tadeusz Szmidel

Już od 2000 roku bracia kurkowi z całej diecezji kaliskiej spotykają się 6 stycznia po to, aby wspólnie się pomodlić, prosić o łaskę i błogosławieństwo oraz złożyć sobie życzenia i skonkretyzować plany na nowy rok. Za każdym razem takie spotkania odbywają się w innym mieście. Dwa lata temu było to Kępno, w 2017 roku – Kalisz a w tym roku to Pleszew był gospodarzem.

- Nasze spotkania mają wielowymiarowy charakter. Oprócz tradycyjnej oprawy związanej z obrządkiem kościelnym składamy sobie życzenia, łamiemy się opłatkiem i biesiadujemy. Jest to też okazja do tego, aby bracia kurkowi z całego regionu mieli się możliwość spotkać w jednym miejscu – wyjaśnia Teofil Fengier, sekretarz Bractwa Kurkowego w Pleszewie.

Noworoczne spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Zbawiciela, której przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała. W swojej homilii mówił m.in. o pięknej tradycji Orszaku Trzech Króli, która w tym roku przeszła przez ulice blisko 650 polskich miast pod hasłem “Bóg jest dla wszystkich”.

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się pod tablicę Jana Pawła II umieszczoną na budynku pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Potem barwny korowód przeszedł ulicami Pleszewa wprost do Ośrodka Szkoleniowego Kasyno. Tam stery gospodarza przejęło Centrum Kształcenia i Wychowania OHP reprezentowane przez dyrektora placówki Krystiana Piaseckiego i jego zastępcę – Wiesławę Wawroską.

- Bardzo nas cieszy, że mogliśmy gościć przedstawicieli Bractw Kurkowych z całej diecezji. To też szansa dla naszej młodzieży, aby poznać historię organizacji i dowiedzieć jak najwięcej o jej tradycji. Z tej też okazji podopieczni z naszego Centrum wspólnie z dziećmi z przedszkola z ZSP nr 3 Pleszew im. Powstańców Wielkopolskich i uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej przygotowali specjalny program artystyczny, który spotkał się z gorącym przyjęciem wśród uczestników spotkania – podkreślał Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

Historia bractw kurkowych w Polsce zaczęła się w średniowieczu. Wiele z nich miało burzliwe losy, jednak po reaktywacji zaczęły działać na rzecz lokalnych społeczności i przywracać dawne polskie tradycje.

Zobacz także
Thumb dsc5749
Setne urodziny Pani Wandy
Thumb czo%c5%82o
Koncert uczniów szkoły MUSIC STORE
Thumb article img 0543 2
Międzynarodowy Dzień Jogi w Kaliszu

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
więcej»
Bico australia 20131216 146n120