Budżet Obywatelski 2017. "Szereg nieprawidłowości i wiele naruszeń regulaminu"

2017-06-27 11:47:00 red

Komisja Rewizyjna przeprowadziła w Biurze Budżetu Obywatelskiego kontrolę w zakresie weryfikacji wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2017. Z kontroli wynika, iż – Weryfikacja zadań do Budżetu Obywatelskiego przebiegała w bardzo dużej części z naruszeniem Regulaminu. Doprowadziło to do sytuacji, iż do realizacji przyjęte zostały wnioski, które powinny zostać już odrzucone na etapie weryfikacji – czytamy w sprawozdaniu.

Do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok złożonych zostało 240 wniosków. Pozytywną weryfikację przeszło 199 wniosków i tyle poddane zostało pod głosowanie (pisaliśmy o tym tutaj: Rekordowy budżet obywatelski – kaliszanie złożyli aż 240 wniosków oraz tutaj BUDŻET OBYWATELSKI. Rekord – wybrano 57 zadań do realizacji w 2017 roku [LISTA ZADAŃ] ). Pisaliśmy również o nieprawidłowościach, które dostrzegliśmy po wyborze sztucznie pompowanej “rekordowej” edycji Budżetu Obywatelskiego 2017 (tutaj: BUDŻET OBYWATELSKI. Skąd rekord w ilości napisanych wniosków?).

W edycji BO 2017 trzy wnioski zostały połączone. Negatywnie zweryfikowane zostało 38 wniosków. Nad wyborem zadań do realizacji głosowało 19 389 mieszkańców. Do realizacji przeszło 57 wniosków, z których przynajmniej 3 powinny zostać odrzucone na etapie weryfikacji, dotyczy to w szczególności zadań:
• Organy piszczałkowe,
• Modernizacja boiska sportowego na Osiedlu Dobrzec
• Rewitalizacja stawu rekreacyjnego Moczydło wraz z utworzeniem stacji rowerowej przyjazne miejsce rekreacji dla dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów i wędkarzy.

Z informacji przekazanych przez obecnego kierownika Biura Budżetu Obywatelskiego Piotra Cieślaka oraz zgromadzonych materiałów wynika, iż następujące zadania, które zostały przyjęte do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 – nie powinny być poddane pod głosowanie, czyli powinny zostać odrzucone na etapie weryfikacji, są to:

1) Organy piszczałkowe (110.000 zł)
W biurze Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej brakuje karty weryfikacji zadania. WKST nie posiada kopii karty. Druga karta weryfikacji zadania przez wydział Kultury, Sportu i Turystyki jest dopiero z dnia 14.02.2017 roku (weryfikacja odbywała się w dniach 3 lipca – 16 sierpnia 2016 roku).

Z pisma WKST z dnia 16 listopada 2016 r. wynika, że przy weryfikacji zadania pojawiły się wątpliwości co do zgodności z prawem realizacji zadania. Pracownik WKST kilkukrotnie rozmawiał na ten temat z byłym Kierownikiem Referatu BoiIL, który poinformował pracownika WKST, że ostateczna decyzja w sprawie czy ten wniosek zostanie poddany pod głosowanie zostanie podjęta na szczeblu kierowniczym. Z opinii radcy prawnego UM w Kaliszu z dnia 4 sierpnia 2016 r. ·wynika, iż wątpliwym wydaje się zarówno pod względem prawnym, jak i merytorycznym, zakwalifikowanie tego wniosku do realizacji. W piśmie z dnia 01.03.2017 r Biuro Radców Prawnych podtrzymuje stanowisko o niezasadności realizacji powyższego wniosku.

Świadczy to o nierzetelnym przeprowadzeniu procesu weryfikacji i zakwalifikowaniu do realizacji zadania, którego realizacja była by niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

2) Rewitalizacja stawu rekreacyjnego Moczydło wraz z utworzeniem stacji rowerowej – przyjazne miejsce rekreacji dla dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów i wędkarzy (120.000 zł)
Zadanie nie kwalifikuje się do realizacji w związku z tym, że teren na którym planowana jest inwestycja jest terenem Skarbu Państwa, wojewoda przekazał odmowną decyzję co do przekazania na ten cel działki. Zadanie powinno być weryfikowane przez WRI i WGM, a było przez pracowników Referatu BOiIL.

3) Aranżacja dziedzińca I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu (59.000 zł)
W związku z koniecznością zastosowania materiałów naturalnych – płyty granitowe, płyty kamienne, a także niedoszacowanie kosztów związanych z przełożeniem kostki, w tym wykonaniem nowej podbudowy, kwota przyjęta na realizację zadania (59.000 zł) jest niewystarczająca.

Wnioskodawca powinien zostać wezwany do korekty formularza.

4) Modernizacja boiska sportowego na Osiedlu Dobrzec W (170.000 zł)

Zadanie nie kwalifikuje się do realizacji, ponieważ na wskazanej działce Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dobrzec" posiada użytkowanie wieczyste. Ponadto kwota 170.000 zł jest zbyt mała na realizację zadania. Takie zadania są realizowane w wydziale za kwotę ok. 350.000 zł. SM „Dobrzec" w piśmie skierowanym do Urzędu Miejskiego informuje, że nikt nie konsultował z nią propozycji zadania zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na wskazanej działce Spółdzielnia planuje budowę parkingu.

5) Adaptacja części terenu – Dobrzecka, Graniczna, Mickiewicza; budowa skweru wypoczynkowego (90.000 zł)

Niedoszacowane koszty zadania – zadanie nie kwalifikuje się do wprowadzenia na listę propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego i poddaniu pod głosowanie mieszkańców. Realizacja zadania możliwa tylko przy zmniejszeniu zakresu minimalnie o wykonanie klombów i nasadzeń oraz elementów urządzeń.

6) Zagospodarowanie jeziora Grona (Zagorzynek) (120.000 zł)

Zadanie nie jest możliwe do realizacji w ciągu jednego roku. W celu oszacowania możliwości i sposobu zagospodarowania będzie możliwe dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej.
Ponadto wnioskodawca nie uwzględnił dz. nr 8/2 (Skarbu Państwa) oraz dz. nr 8/4 (Miasto Kalisz), które ściśle przylegają do jeziora i są elementem tego krajobrazu. Pominięcie ich nie wpłynęłoby korzystnie na końcowy efekt zagospodarowania.

Kontrola stwierdziła nieprawidłowości w egzekwowaniu Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza na 2017 rok, m.in. w:
- § 1 pkt 2, który mówi: ,,Ze środków Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane zadania należące do zadań własnych gminy lub powiatu, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego".

Wśród zakwalifikowanych wniosków jeden nie jest zgodny z zadaniami własnymi gminy i powiatu, są to Organy piszczałkowe, które miały zostać wpisane na stan Rady Osiedla i użyczone jednej z parafii.

- § 1 pkt 3, który mówi: „W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić teren, na którym Miasto Kalisz może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne na te zadania".

Wśród zadań, które zostały zakwalifikowane niezgodnie z tym punktem regulaminu, wymienić należy np.: ,,Rewitalizacja stawu rekreacyjnego Moczydło wraz z utworzeniem stacji rowerowej – przyjazne miejsce rekreacji dla dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów i wędkarzy (120.000 zł)" czy Modernizacja boiska sportowego na Osiedlu Dobrzec W (170.000 zł), jak i Zagospodarowanie jeziora Grona (120.000 zł)

- § 3 pkt 1, który mówi: ,,Propozycję zadań do Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Kalisza, który w dniu wypełnienia zgłoszenia ma ukończone 16 lat". Wśród wniosków zostały złożone niezgodnie z Regulaminem wnioski przez Stowarzyszenie Wspólny Kalisz – 68 wniosków. Z czego tylko dwa nie zostały zakwalifikowane, ze względu na braki formalne i realizacje przekraczającą 1 rok.

66 wniosków złożonych przez stowarzyszenie, a nie mieszkańców, przeszło pozytywnie proces weryfikacji. Ponadto pracownicy Urzędu Miejskiego nie mogli skontaktować się mailowo z w/w wnioskodawcą, bowiem adres mailowy podany we wniosku był nieaktywny.

- § 4 pkt 2 Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza na 2017 roku mówi:
„Wydział po sprawdzeniu kompletności zgłoszenia przekazuje ich kopie bądź skany właściwym merytorycznie komórkom bądź jednostkom organizacyjnym Miasta Kalisza, w celu przeprowadzenia weryfikacji merytorycznej z wykorzystaniem karty weryfikacji."
69 spośród 240 zgłoszonych zadań nie zostało przekazanych do właściwych merytorycznie komórek Urzędu Miasta. Zostały one zweryfikowane przez pracowników referatu BOiIL w kilku przypadkach przez kierownika Referat Budżetu Obywatelskiego.

Z wniosków kontroli przeprowadzonej przez zespół Komisji Rewizyjnej w składzie: Kamila Majewska, Małgorzata Zarzycka i Roman Piotrowski możemy przeczytać, iż:

Weryfikacja zadań do Budżetu Obywatelskiego przebiegała w bardzo dużej części z naruszeniem Regulaminu. Doprowadziło to do sytuacji, iż do realizacji przyjęte zostały wnioski, które powinny zostać już odrzucone na etapie weryfikacji. Doprowadziło to do sytuacji, iż przynajmniej trzy zadania przyjęte do realizacji (wskazane wcześniej w sprawozdaniu) nie będą mogły być zrealizowane, gdyż na etapie weryfikacji nie zauważono, iż grunt nie jest własnością miasta bądź nie uzyskano zgody od właściciela gruntu.

Błędy przy procesie weryfikacji spowodowały sytuację, w której do realizacji przyjęto niedoszacowane zadania, które powinny zostać odrzucone na etapie weryfikacji. Co rodzi konieczność rezygnacji z części przyjętych zadań inwestycyjnych do budżetu Kalisza miasta na prawach powiatu 2017 celem przeznaczenia tych środków na dofinansowanie tychże zadań.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować