"Budżet - to chyba był nasz największy problem", ale Młodzi zapowiadają powrót na arenę polityczną Kalisza.

2015-02-04 15:45:00 redakcja

Po niemal dwuletniej przerwie swoją działalność zreaktywuje Młodzieżowa Rada Miasta. Kadencja poprzedniej Rady zakończy się w kwietniu br., a zaraz po półrocznej przerwie, w listopadowych wyborach zostaną wybrani nowi członkowie. Martin Zmuda, najmłodszy kaliski radny chce, aby przede wszystkim przyjęto nowy statut organu. Na dzisiejszej konferencji, obecna przewodnicząca rady, Agata Kaźmierczak przedstawiła zasadnicze błędy, jakie znalazły się w dotychczasowym regulaminie organizacji, a które mogły doprowadzić do zaniechania działań.

fot. Kinga
fot. Kinga

Sądzę, że te dwa lata przyniosły nam sporo doświadczeń i będą miały wpływ na reaktywację rady w takim kształcie, w jakim działała ona jeszcze te dwa lata temu – powiedziała na początku dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Agata Kaźmierczak, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza.

Jest kilka błędów w statucie. Nie przewidziano mechanizmów, które mogłyby te wszystkie nieuregulowane sytuacje rozwiązywać. Przykładowo, w kwestii wyboru radnych. Nie ma procedury, która sankcjonowałaby nieobecności na sesjach. Często pojawiał się problem odwoływania spotkań z powodu braku odpowiedniej liczby radnych stanowiących quorum – powiedziała Kaźmierczak.

Zdaniem Kaźmierczak niemożność zebrania quorum wynikała nie tyle z “niekompetencji”, co szybko gasnącego zapału młodych osób i zbyt dużej liczby radnych.

Zasadniczym problemem był budżet. To chyba był nasz największy problem – mówi Kaźmierczak. Sama procedura pozyskiwania pieniędzy od miasta była bardzo zawiła. Dostawaliśmy sygnały pod koniec roku budżetowego, że szybciej uzyskamy pieniądze, jeżeli w nowy rok budżetowy wpiszemy nasze przedsięwzięcia – tłumaczyła obecna przewodnicząca MRMK.

Zdaniem obecnych członków rady, do tej pory nie było też łączności ze szkołami zarówno niższego i wyższego szczebla, dlatego ma zostać powołany organ, który będzie pełnił rolę “łącznika” między instytucjami. Powołujemy ciało doradcze, składające się z przewodniczących gimnazjów, którzy mają prawo zabierania głosu i udziału w sesjach i spotkaniach Rady, ale nie mają prawa głosować. Zyskujemy “łącznika” między gimnazjami a starszą młodzieżą – wyjaśnia Zmuda.

Szkoły mają mieć prawo do określonej liczby mandatów:

I LO im. A. Asnyka – 2
II LO im. T. Kościuszki – 2
III LO im. M. Kopernika – 2
IV LO im. I.J. Paderewskiego – 2
V LO im. J. Sobieskiego – 2
VII LO – SMS- 1 (ze względu na małą liczbę uczniów)
ZSP nr 2 – 2
ZSZ im. Zesłańców Sybiru – 2
ZS Gastronomiczno-Hotelarskich – 2
ZS Techniczno-Elektronicznych – 2
ZS Ekonomicznych – 2
PWSZ Kalisz – 1 Przewodniczący Samorządu Studenckiego
UAM Kalisz – 1 Przewodniczący Samorządu Studenckiego

Komisja rewizyjna, działająca w MRMK ma mieć kompetencje opiniowania aktywności i frekwencji radnych w trakcie sprawowania kadencji. Jeżeli radny nie będzie obecny na spotkaniach lub sesjach to komisja rewizyjna może zredukować liczbę mandatów w jego szkole o jeden, a szkoła, której przedstawiciele byli najaktywniejsi zyskuje – powiedział Zmuda.

Taki system ma zmoblilizować daną placówkę do udzielania wsparcia jej przedstawicielom w MRMK.

Istotnym problemem MRMK był również brak łaczności z władzami miasta. Do tej pory instytucja taka była bardzo nieokreślona. Nie wiedzieliśmy z jakimi problemami możemy się zwrócić do takiego opiekuna – wyjaśnia Kaźmierczak.

W trakcie posiedzenia komisji edukacji, (już po zatwierdzeniu nowego statutu rady) odbędzie się głosowanie, w którym zostanie wybrane 3-osobowe grono opiekunów rady.

Nowa MRMK będzie miała stałą liczbę radnych.

Porzucamy pomysł zmiennej, zależnej od frekwencji uczniów liczby radnych, a ustalamy stałą liczbę 25, z konkretnym przydziałem mandatów na szkołę. Dodatkowo w skład rady włączamy przewodniczących samorządów studenckich – powiedział Martin Zmuda, radny PiS.

Autorzy nowego statutu zwrócili uwagę na potrzebę wsparcia nowych radnych MRMK.

Wracamy do idei rotacji radnych. Wybory będą odbywały się co rok. Dzięki temu nowi radni otrzymaja pomoc osób, które zasidaja w radzie już rok – mówi Zmuda.

W listopadzie zostanie wybranych 14 radnych, po jednym z każdej szkoły.

Za rok wybierzemy 11 pozostałych. Wszyscy na dwuletnią kadencję, przez co chcemy uzyskać płynność w Radzie – wyjaśnił Zmuda.

Młodzieżowa Rada MIasta Kalisza kiedyś była wzorem dla nowo powstających rad w innych miastach.

Pamiętam jak byliśmy na konferencji w Warszawie poświęconej Młodzieżowym Radom Miasta i okazało się, że założenia naszej, kaliskiej młodzieżowej rady są przyjmowane przez założycieli wielu innych rad w Polsce. MRM jest włączona w dzielenie budżetu. W skład kapituły, która rozpatruje podania o stypendium Jana Pawła II wchodzą przedstawiciele MRM, a to jest kwota 600 tysięcy rocznie. Głos MRM jest bardzo ważny, bo to są czasami trudne decyzje. Dla mnie praca w MRM to uczenie się “bycia obywatelem”, nabycie umiejętności podjęcia odpowiedzialności za decyzję na rzecz Miasta – powiedział Andrzej Plichta, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować