Co stracił Kalisz razem ze statusem województwa? (video)

2016-10-20 20:25:00 redakcja

Chcesz wiedzieć jak Kalisz zmienił się odkąd przestał być województwem? Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Był też w Kaliszu, a swoją wizytę opisał na blogu i w samej książce. Dziś w Cafe.Calisia.pl opowiedział o swoich spostrzeżeniach. Spotkanie, na które przybyło wielu kaliszan – prowadziła Izabela Fietkiewicz-Paszek.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Springer usłyszał od kaliszan, że jesteśmy najstarszym miastem w Polsce i już zawsze nim będziemy, że była fabryka fortepianów, nie ma wieczorów, są poranki i wieczory. Sam zazdrości nam rzeki – Prosny.

Prelegent sporo mówił także o budowaniu wizerunku miast, zarządzaniu ich strategią oraz rewitalizacji rozumianej jako proces społeczny, a nie naprawianie kamienic.

Jego zdaniem podstawowym działaniem każdego miasta powinno być, aby ludzie z niego nie wyjeżdżali, a nie żeby ściągnąć ludzi z zewnątrz.

Reporter dziwił się także, ża kaliszanie potrafią dojechać z Al.Wolności spod Sądu pod ratusz na ul. Mariańską. W Kaliszu fetysz samochodów jest silniejszy niż w większych miastach – mówił.

Filip Springer uchodzi za jednego z najważniejszych, współczesnych polskich reporterów. Jest fotoreporterem, felietonistą, autorem książek m.in. „Księga Zachwytów”, „Miedzianka”, „Źle urodzone” czy „13 pięter”, jest związany z Gazetą Wyborczą.

Kilka miesięcy temu zrealizował projekt “Miasto Archipelag” – reportaż z podróży po 31 dawnych stolicach województw, a jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe.

Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych – był również w Kaliszu. Chciał zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy.

Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. „Miasto Archipelag” stał się opowieścią o miastach, które „często zamieszkują ludzie przekonani, że miejsce, w którym żyją, jest najlepsze na świecie. Opuszczają je ci, którym tę wiarę odebrała brutalna rzeczywistość”.


Filip Springer jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracownikiem tygodników „Polityka” i „Przekrój”, był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu „Młoda Polska”. Finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, finalista Nagrody Literackiej Nike 2012, autor fotografii prezentowanych na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze.

Organizatorem projektu jest Wydawnictwo Karakter, projekt wspierają: BlaBlaCar, Olympus Polska, Fundacja Grand Press oraz Instytut Reportażu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować