,,Czad i ogień – obudź czujność” [Wideo]

2016-12-09 15:00:00 red

Tlenek węgla popularnie nazywany czadem, a także cichym zbójcą jest szczególnie niebezpieczny w okresie zimowym, kiedy to nastaje czas wzmożonego ogrzewania. Dlaczego jest dla nas taki niebezpieczny? O tym uświadamia Ogólnopolska Kampania Społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ,,Czad i ogień – obudź czujność”.

fot. MW
fot. MW

Komenda Powiatowa PSP w Kaliszu 9 grudnia była miejscem spotkania przedstawicieli instytucji publicznych w związku z Ogólnopolską Kampanią Społeczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ,,Czad i ogień – obudź czujność”. Na spotkaniu obecni byli przedstawicie m.in. gmin i Urzędu Miasta.

Dlaczego tlenek węgla jest dla nas taki niebezpieczny? Ponieważ jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka, blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując, przy dużych dawkach, śmierć przez uduszenie.

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli budynków jest brak wentylacji lub niewłaściwe konserwowanie sprzętu grzewczego oraz brak czujników – Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową wentylację w obiekcie oraz na czyszczenie przewodów kominowych – przekonuje Zastępca Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. mgr inż. Marek Burzyński– dodatkowym elementem, który ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo jest stosowanie czujników tlenku węgla lub dymu w zależności na jakie paliwo opalany piec – dodaje.

Na co należy zwrócić uwagę kupując czujnik dymu lub dwutlenku węgla? – - Najważniejsze jest to by dobrać czujnik do zagrożeń występujących w obiekcie. Przy piecach gazowych jest potrzebny czujnik tlenku węgla, natomiast przy piecach opalanych paliwem stałym można stosować czujnik tlenku węgla lub czujkę dymu – mówi Zastępca Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. mgr inż. Marek Burzyński.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować