Czterdziestoletnia "SCHOLA CANTORUM"

2018-01-29 09:55:00 Schola Cantorum

Kiedy w 1977 roku Ministerstwo Oświaty i Wychowania zwróciło się do Kuratorium w Kaliszu z propozycją zorganizowania w mieście ogólnopolskiego przeglądu zespołów muzyki dawnej, nikt pewnie nie spodziewał się, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Schola Cantorum
Schola Cantorum

I Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej odbył się od 6 do 8 lutego 1978 roku. Przyjął nazwę “Schola Cantorum” (od Harcerskiego Zespołu Muzyki Dawnej Chorągwi Poznańskiej ZHP), ustanowiono nagrodę główną – “Harfę Eola” (statuetka z brązu, dzieło warszawskiej artystki Eweliny Michalskiej), znaki graficzne opracował kaliski plastyk i scenograf Wacław Kosiorek; hejnał, grany na rozpoczęcie, skomponował Profesor Jerzy Rubiński.

I tak zaczęła się kaliska przygoda z muzyką dawną – przygoda, która trwa już czterdzieści lat! A co było i jest najważniejsze? Fenomen Festiwalu “SCHOLA CANTORUM” polega na tym, że potrafi gromadzić w jednym miejscu tak wielu młodych ludzi, którzy muzykę średniowiecza, renesansu i baroku uczynili częścią swojego życia; że towarzyszą im nauczyciele, instruktorzy, mentorzy, którzy tę miłość im zaszczepili i troskliwie pielęgnują.

Dostojna Jubilatka otwiera szeroko drzwi już 20 lutego (gdy zaczną zjeżdżać zacni goście) i zaprasza na Koncert Inauguracyjny do Sanktuarium Św. Józefa w środę, 21 lutego o godz. 19.30. Tego samego dnia o godz. 10.30 nastąpi otwarcie Wystawy 23 Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, UAM w Poznaniu, ul. Nowy Świat 28-30).

Kolejne dni wypełnione będą koncertami-przesłuchaniami konkursowymi, warsztatami plastycznymi muzycznymi, spotkaniami, koncertami towarzyszącymi……. i tak aż do Koncertu Galowego, który odbędzie się w sobotę, 24 lutego o godz. 17.00 w Auli UAM im. Prof. Jerzego Rubińskiego, ul. Nowy Świat 28-30.

- Dlaczego śpiewacie i gracie właśnie muzykę dawną? – zapytano kiedyś młodzież jednego z zespołów, uczestniczących w Festiwalu.- Bo to zupełnie inna muzyka niż ta, z którą obcujemy na co dzień. Kiedy gramy i śpiewamy, przenosimy się w wyobraźni w odległe czasy, do zamków, pałaców….

Przenieśmy się więc w odległe czasy razem z jubileuszowym 40 Ogólnopolskim Festiwalem Zespołów Muzyki Dawnej “SCHOLA CANTORUM” Kalisz, 20 -25 lutego 2018 r.

*Organizatorzy

Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży “Schola Cantorum”*

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować