Czy masz może murowany grób na Cmentarzu Komunalnym?

2014-07-19 16:53:00 Irena Łęgowska

Drodzy kaliszanie, za pośrednictwem tego portalu, chcę zapytać Was, czy zdarzyło się, że ponieśliście opłatę za zachowanie grobu murowanego* na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu? A czy wiecie, że taką opłatę wnosi się tylko raz? Ja omal nie zapłaciłam jej dwukrotnie…

grób murowany – dół w ziemi, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, a nad trumną lub urną zakłada się sklepienie
grób murowany – dół w ziemi, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, a nad trumną lub urną zakłada się sklepienie

17 lat temu kupiliśmy grób murowany i tam pochowany jest nasz tata.

W marcu tego roku odeszła nasza mama i w trakcie załatwiania i opłacania różnych spraw, otrzymałam fakturę z Biura Cmentarza Komunalnego w Kaliszu. Ponieważ było to w dniu pogrzebu, nie zwróciłam na to uwagi, przyjęłam fakturę, gdzie była ujęta również OPŁATA ZA ZACHOWANIE GROBU 2 OSOBOWEGO NA KOLEJNE LATA.

Dopiero po jakimś czasie (nie aż tak długim, bo około tygodnia), przeglądając rachunki dotyczące pogrzebu, zorientowałam się, że niesłusznie naliczono mi tę opłatę.

Odwołałam się, więc od tego na podstawie USTAWY O CMENTARZACH I CHOWANIU ZMARŁYCH.

Niestety dostałam odpowiedź, iż … cytuję:

..“W Pani przypadku fakt posiadanie grobu murowanego potwierdza, że ma Pani prawo do zachowania grobu w nieograniczonym czasie, co oznacza, że jest Pani zwolniona z obowiązku zawarcia kolejnej umowy (Art.7 punkt 3) Natomiast ani Pani, ani inni posiadacze grobów murowanych nie zostali w świetle cytowanego przepisu Ustawy zwolnieni z opłaty za utrzymanie grobu, w przeciwnym razie otrzymaliby oni nieuzasadniony prawem przywilej na szkodę tych osób, które opłacają należności za groby ziemne..”

Jak widać każdy inaczej interpretuje Ustawę?.. (A z pewnością BCK jest wrażliwe na nieuzasadnione prawem przywileje…) Ale, aby to uzasadnić poszperałam u Pana GOOGLE i znalazłam Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2010 roku, w którym to w pkt.4 mowa jest na ten temat; cytat:

…Do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu (art. 7 ust. 3 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych), a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. W tym wypadku zarządowi cmentarza nie przysługuje prawo dysponowania wolnymi miejscami w grobie murowanym ani przed, ani po upływie dwudziestu lat od pochowania, ani do pobierania kolejnej opłaty.

Niestety ten wyrok Sądu Najwyższego, który zacytowałam w odpowiedzi na pismo z BCK nie wystarczył…. Otrzymałam Wezwanie do zapłaty… I po raz kolejny poprosiłam o podstawę prawną do naliczenia mi kolejnej opłaty za zachowanie grobu murowanego, bo powołałam się również na Uchwałę Rady Miasta Kalisza z dnia 26 kwietnia Nr XXII/302/2012…

19 maja przyszła kolejna odpowiedź.. cytuję:

Odnosząc się do naszej wcześniejszej korespondencji oraz Pani wniosku, stwierdzam, że istnieje rozbieżność pomiędzy zapisami ksiąg cmentarnych, danych w systemie elektronicznym oraz Pani wiedzą w zakresie rodzaju grobu, którego jest Pani dysponentką określonym w księgach……
Dokonana wizja w terenie prowadzi nas do wniosku, że być może w minionym okresie 17 lat miejsce pochówku, o którym mowa zostało przekwalifikowane na grobowiec murowany, jednakże posiadana, przez BCK dokumentacja nic o tym nie mówi.

Musiałam ten fragment zaznaczyć na czerwono, bo zdumiało mnie to, iż być może sama po kryjomu w nocy albo nad ranem dokonałam wymurowania naszego grobowca… Bez wiedzy i zgody BCK oczywiście!!!

Proszę o chwilę jeszcze cierpliwości…

Cytat, co następuje dalej:

Uwzględniając opisany stan potwierdzam, że jesteśmy skłonni dokonać zmiany kwalifikacji grobu z możliwością wprowadzenia prawa wieczystego użytkowania, (które zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat -20 letnich). Fakt ten oraz data zmiany kwalifikacji grobu zadecyduje o naliczenia lub odstąpieniu od naliczania dalszych opłat.

Wiedziałam, że tylko odnalezienie rachunku sprzed 17 lat uratuje mnie od ponownych opłat… I gdzieś czuwał cudowny duch mojej mamy, bo odnalazłam ów rachunek i wysłałam do BCK 27 maja 2014 r. i…… Zapadła cisza.

Napisałam skargę do Prezydenta Kalisz, przez stronę internetową. Eureka!!!
14 lipca 2014 roku otrzymałam odpowiedź – cytuję:

W dniu 11 lipca b.r. zakończone zostało postępowanie wyjaśniające w sprawie kwestionowanej przez Panią faktury. Podjęta została decyzja o dokonaniu korekty w pozycji opłaty za zachowanie grobu. Faktura korygująca została wystawiona ….

Jednocześnie informuję, że dla grobów murowanych stosuje się prawo wieczystej dzierżawy, które w niekwestionowany sposób zapewnia, że grób nie podlega likwidacji w przyszłości, ale również zwalnia z dalszych opłat za zachowanie tego grobu.

I czy potrzeba była kilkumiesięczna korespondencja? czy też można było do razu przyznać się do błędu niesłusznie naliczonej opłaty ciekawe czy ktoś jeszcze ma takie doświadczenie?


Dla jasności przytaczamy definicję grobu ziemnego i murowanego, jak rozumie USTAWA cytat za www.polskaizbapogrzebowa.pl

grób ziemny – dół w ziemi, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub szczątkami lub urny i zasypuje ziemią

grób murowany – dół w ziemi, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub szczątkami lub urny z prochami, a nad trumną lub urną zakłada się sklepienie

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować