Czy w studentach z Kalisza drzemie potencjał biznesowy?

2014-03-03 11:05:00 reklama@calisia.pl

Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii szuka w Kaliszu pomysłowych studentów i doktorantów z planem na swój biznes. Oferuje wsparcie merytoryczne oraz pomoc w znalezieniu inwestora.

W SCITT nie pracujemy za biurkiem, tylko jak najczęściej zza niego wychodzimy – odwiedzamy studentów głównie na wykładach oraz spotkaniach kół naukowych – mówi Mariusz Lesiecki, Menadżer Innowacji SCITT z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przedstawiciele SCITT w dniach 3-6 marca będą obecni w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Przy specjalnym stanowisku zainteresowani mogą dowiedzieć się, na czym dokładnie polega model SCITT.

Jego najważniejszą postacią jest wspomniany Menadżer Innowacji, który ocenia wstępny plan biznesowy studenta i pomaga wdrożyć go na rynek lub kieruje autora na dalsze kształcenie w formie konsultacji z pracownikiem naukowym. Zainteresowani mogą skorzystać również ze szkolenia z zakresu zarządzania innowacją. Dzięki takiemu wsparciu student może poprawić stworzony wcześniej biznesplan i udoskonalić swój pomysł.

Studenci i doktoranci mogą pracować również w grupach. SCITT proponuje tworzenie zespołów interdyscyplinarnych, do których będą należeć specjaliści
z różnych dziedzin naukowych. Takie działanie sprawi, że pomysł zostanie oceniony z różnych perspektyw, a nowe przedsięwzięcie będzie bazować na wiedzy z całkowicie odrębnych dziedzin, które łączą się jednak ze sobą na pewnym etapie tworzenia produktu.

Studenci mogą też napisać pracę dyplomową na zamówienie konkretnej firmy. W bazie SCITT znajdują się proponowane przez przedsiębiorstwa tematy, a autorzy najlepszych prac mają szansę otrzymać wynagrodzenie finansowe, a nawet stanowisko pracy!

Niestety, na polskim rynku wciąż zmagamy się ze zbyt małym popytem na innowacje, zwłaszcza autorstwa studentów i doktorantów – komentuje Mariusz Lesiecki, Menadżer Innowacji. Przedsiębiorcy obawiają się ryzyka związanego z wdrożeniem innowacji, a także braku doświadczenia studentów czy doktorantów. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą w zmianie tej mentalności i otwarciu biznesu na innowacje od sektora naukowego – dodaje.

W ciągu 3 lat trwania projektu SCITT prawie 300 osób zgłosiło 100 rokujących pomysłów na biznes. Przyznano 20 Voucherów Innowacji, będących dotacjami na rozwój projektów oraz nagrodzono pieniężnie pięć prac dyplomowych zleconych przez przedsiębiorstwa. Kolejnymi szczęśliwcami mogą okazać się studenci oraz doktoranci z Kalisza!


Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii to stworzony przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (PAIP) model wsparcia innowacyjnych pomysłów studentów i doktorantów, wykorzystujący do tego celu potencjał uczelni  i instytucji otoczenia biznesu (np. inkubatorów przedsiębiorczości, centrów transferu technologii).

Model SCITT ma być alternatywną formą pomocy dla młodych twórczych ludzi z wielkopolskiego środowiska naukowego. Zakłada on poprawę relacji pomiędzy instytucjami wspierającymi biznes a studentami i doktorantami jako pomysłodawcami innowacji. Studenci i doktoranci będą mogli pozyskać realne wsparcie w testowaniu swoich pomysłów. Wystarczy, że zgłoszą się do tzw. Menadżerów Innowacji, którzy stacjonują na pięciu wielkopolskich uczelniach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować