Dobry 2016 rok kaliskiej policji

2017-01-20 13:50:00 bm

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu w piątek, 20 stycznia 2017 r., spotkali się na corocznej odprawie, aby omówić wyniki pracy jednostki za ubiegły oraz wskazać główne obszary działań Policji na 2017 rok. Wszyscy zaproszeni goście zgodnie uznali, iż rok 2016 to bardzo dobry okres dla kaliskich policjantów.

fot. bm
fot. bm

Na odprawie pojawili się m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Trawiński, Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, Wiceprezydent miasta Barbara Gmerek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Zbigniew Włodarek, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Łuczak, Starosta Powiatu Kaliskiego Krzysztof Nosal, Prokurator Rejonowy w Kaliszu Maciej Leki oraz wójtowie i burmistrzowie gmin należących do powiatu kaliskiego.

- W 2016 roku kaliska policja odnotowała niższy poziom przestępczości, niż w 2015 r. oraz wyższy wskaźnik wykrywalności przestępstw – powiedział w swoich pierwszych słowach, otwierających odprawę, Komendant Miejski Policji w Kaliszu, insp. Dariusz Bieniek.

W zakresie przestępczości narkotykowej kaliscy policjanci w ubiegłym roku zdjęli z rynku ponad 15,5 kg środków odurzających i substancji psychotropowych, wśród których były marihuana, konopie indyjskie, amfetamina, haszysz, a także 93 tabletki ecstasy. Dodatkowo zabezpieczono 343 opakowania dopalaczy. W ramach działań kaliskiej drogówki, w 2016 r. na stan trzeźwości przebadano ponad 67 tys. kierujących pojazdami. Wyniki pokazują, że niestety coraz więcej osób w naszym powiecie z roku na rok wsiada za kierownicę w stanie nietrzeźwym.

- Wydzieliliśmy siedem podstawowych obszarów, które uważamy za szczególnie szkodliwe dla społeczeństwa. Są to: rozboje i wymuszenia rozbójnicze, bójki i pobicia, kradzieże z włamaniami, kradzieże cudzych rzeczy, kradzieże samochodów, uszkodzenia mienia oraz uszkodzenia ciał. Z wyjątkiem przestępstw związanych z uszkodzeniami ciała we wszystkich pozostałych przypadkach dynamika przestępstw była niższa, a wykrywalność co najmniej taka sama lub wyższa w 2016 r. w porównaniu z rokiem 2015. To pokazuje bardzo dobrą prace naszych policjantów – dodawał Dariusz Bieniek.

Komendant podkreślił również, iż dobry 2016 rok dla kaliskiej policji to w olbrzymiej mierze zasługa jego poprzedników, w tym insp. Mirosław Ścisłego, który kierował jednostką przez pierwsze trzy kwartały 2016 r. oraz mł. insp. Andrzeja Harasia, byłego zastępcy Dariusza Bieńka.

Komenda Miejska Policji w Kaliszu liczy obecnie 401 etatów i niespełna 100 etatów cywilnych. Na dzień 31 grudnia 2016 r. zatrudnionych było 398 policjantów i 67 pracowników policji, w tym 28 w korpusie służby cywilnej. W roku 2016 do służby przyjętych zostało 19 nowych funkcjonariuszy oraz 12 przeniesiono do komendy w Kaliszu z innych jednostek. Ze służby zwolniono 15 funkcjonariuszy, a 8 przeniesiono. W roku 2016 wpłynęło 49 skarg na kaliskich policjantów, z czego 10 rozpatrzono jako skargi zasadne. Łącznie jest to o 7 skarg mniej, niż w roku 2015.

- Wszyscy mieszkańcy Kalisza powinni być wdzięczni za to, co robicie dla naszego bezpieczeństwa. Kalisz jest miastem na prawach powiatu, ale ma specyficzną i trudną sytuację, ponieważ obszar funkcjonalny Kalisza to tak naprawdę trzy powiaty. Oprócz powiatu kaliskiego, wliczamy także powiat ostrowski i pleszewski. Dlatego praca policji w Kaliszu jest szczególnie wzmożona, co nie zawsze oddają statystyki. Dziękuję wszystkim kaliskim policjantom i gratuluję dobrej pracy. Zawsze powtarzam: jeżeli narzekasz na policję, to wyobraź sobie jeden dzień bez policjantów. Umiejmy doceniać pracę policji – powiedział Prezydent Grzegorz Sapiński.

Głos w dalszej części odprawy zabrali również: Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Łuczak, Prokurator Rejonowy w Kaliszu Maciej Leki oraz Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasz Trawiński. Ten ostatni również pozytywnie ocenił ostatnie 12 miesięcy pracy kaliskich policjantów i zwracał uwagę na najważniejsze zadania na kolejny rok.

Główne cele kaliskich policjantów na 2017 rok to m.in. walka z przestępczością gospodarczą, głównie w zakresie obszarów związanych z podatkiem od towarów i usług, akcyzy czy walki z przestępstwami skierowanymi przeciwko Unii Europejskiej, ściąganie z rynku jak największej ilości środków odurzających i narkotyków, realizacja programu „dzielnicowy bliżej nas” oraz profilaktyka społeczna. Kaliska Policja przygotowuje się także do budowy nowej komendy. Koszt inwestycji wyniesie prawie 60 mln zł, a miasto w perspektywie 3 lat przeznaczy na ten cel 10 mln zł. Komenda powinna być gotowa za ok. 2,5 roku.

- Wierzę, że 2017 rok będzie dla nas równie dobry, jak 2016 r. Naszym nadrzędnym celem pozostanie oczywiście poczucie bezpieczeństwa miasta i powiatu kaliskiego – zakończył insp. Dariusz Bieniek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować