Dołączą do grona honorowych i zasłużonych

2015-05-28 13:56:00 Kinga Antczak

Podczas dzisiejszej sesji miejscy radni zgodnie przyjęli wszystkie kandydatury osób nominowanych do tytułów honorowych i zasłużonych obywateli. Profesor Zdzisław Musielak oraz maestro Józef Wiłkomirski zostali honorowymi obywatelami miasta Kalisza.

fot. kalisz.pl/arch. Calisia.pl
fot. kalisz.pl/arch. Calisia.pl

Procedura przyznawania tytułów jest od lat niezmienna. Kandydatów zgłaszają organizacje i instytucje, a ostateczną decyzję podejmuje komisja porządku Rady Miejskiej.

Już wiemy, że Józef Wiłkomirski przyjął tytuł i zaszczyci kaliszan swoją obecnością na Uroczystej Sesji Rady Miasta Kalisza 12 czerwca. Wtedy też nie zabraknie prof. Zdzisława Musielaka.

Józef Wiłkomirski z pochodzenia jest kaliszaninem. Znany jako muzyk – wiolonczelista, dyrygent, kompozytor oraz publicysta. Dyrygował podczas 1600 koncertów w Polsce, w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Operze Wrocławskiej. Sam komponuje od niemal 50 lat i jest autorem kilkudziesięciu utworów muzycznych. Npisał ponad 400 artykułów i felietonów. Otrzymał również Złotą Odznakę „Gryfa Pomorskiego”, Krzyż Kawalerski Orderu Odznaczenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, a nawet Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Musielak to wybitny naukowiec, postać nieprzeciętna. Przyjechał zza granicy i również będzie na uroczystej sesji – mówił Janusz Plichta, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Profesor Zdzisław Musielak jest światowej sławy naukowcem – rodowitym kaliszaninem. Ukończył Szkołę Samochodową w Kaliszu, studia magisterskie z astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie im.A.Mickiewicza w Poznaniu oraz doktorat na Uniwersytecie Gdańskim. Przez dwa lata pracował na Uniwersytecie w Heidelbergu (Niemcy). Od 1980 roku mieszka i pracuje naukowo w USA-Boston (Massachusetts), Hunstville (Alabama), a od 1996 roku w Arlington k/Dallas (Teksas), gdzie jest szefem Wydziału Astronomii na University of Texas at Arlington. Zdzisław Musielak dwa razy otrzymał prestiżową Nagrodę Alexandra von Humboldta (nagronajważniejszej dy tego typu po Nagrodzie Nobla), przyznawaną przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Przyznano także cztery odznaki "Zasłużony dla Miasta Kalisza i jedną Nagrodę Miasta Kalisza.

Zasłużonymi kaliszanami zostali:

Piotr Łyszczak właściciel Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego, mistrz w zawodzie rzeźniczo-wędliniarskim. Od ponad 50 lat prowadzi zakład rzeźniczo-wędliniarski przy ulicy Częstochowskiej. Zakład spełnia wszystkie wymogi unijne, zapewniając miejsca pracy 50 osobom. “Piotr Łyszczak” prowadzi również działalność charytatywną. Właściciel został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta RP.

Urszula Pilarska szanowany w mieście pedagog i wychowawca, społecznik. Radna Miasta Kalisza w latach 1994-2002. W 2006 roku odebrała z rąk prezydenta Medal “Honorowy Przyjaciel Kalisza”. Przyczyniła się do powstania i rozwoju Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Kaliszu. Urszula Pilarska, działając jako pedagog zabiegała o godne życie młodych kaliszan, przede wszystkim dbała o dzieci z rodzin patologicznych. Pilarska jest Przewodniczącą Kaliskiego Oddziału Stowarzyszenia Civitas.

Mateusz Przyjazny zasłużony działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Od 2007 roku jest prezesem kaliskiego oddziału PTTK. Inicjator “Marszu Wolności”, “Rajdu Śladami Przodków”, “Piękna nasza Polska cała”, cykl rajdów “Barwy Jesieni” oraz rajd “Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. To Mateusz Przyjazny zainicjował zwiedzanie Kalisza z pomocą przewodnika w foramcie “mp3”. Za działalność społeczną wyróżniony został Srebrym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną Honorową Odznaką PTTK, Srebrną Odznaką “Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” i złotą, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem “Nauczyciel Kraju Ojczystego”.

Tytuł “Zasłużony dla Miasta Kalisza” trafił również do Klubu Strzelectwa Sportowego Ligi Obrony Kraju „Bursztyn” w Kaliszu, jako najbardziej zasłużonej dla sportu strzeleckiego organizacji na terenie miasta i powiatu kaliskiego. Klub może poszczycić się wspaniałymi osiągnięciami w skali ogólnopolskiej, gdzie podczas zawodów tytuły mistrzowskie zobywali Alicja Michalak, Adam Dymarczyk, Tomasz Michalak, Małgorzata Garncarz, Julia Piotrowska. Organizacja skupia 150-ciu członków. W tym roku ochodzi jubileusz 60-lecia.

Natomiast Nagrodę Miasta Kalisza w wysokości trzydziestu tysięcy złotych otrzymał Jerzy Wypych – Starszy Bractwa Strzelców Kurkowych w Kaliszu. Jerzy Wypych prowadzi intensywane działania na rzecz rozpowszechniania historii miasta. Jako Marszałek Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych zjazdach promując Kalisz. W tym roku Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować