Dom przejściowy dla skazanych ma powstać w Kaliszu. Szykuje się gruntowna reforma Służby Więziennej

2017-04-26 12:20:00 red. za Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wybudować pierwszy w Polsce „dom przejściowy", do którego trafią więźniowie na kilka miesięcy przed końcem wyroku. Takie placówki, mające półotwarty charakter, działają już m.in. w Norwegii. “Dom” dla skazanych ma powstać między innymi w Kaliszu.

fot. www.ms.gov.pl
fot. www.ms.gov.pl

- Służba Więzienna, która często jest w Polsce niedoceniana i pozostaje w cieniu, należy do najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Cały polski system penitencjarny czeka rewolucja. Tego wymaga bowiem porządkowanie państwa – podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

„Dom przejściowy" ma pomóc skazanym przygotowywać się do wyjścia na wolność. Więzień trafi do placówki 6 miesięcy przed końcem odbywania kary i będzie żył w warunkach imitujące życie na wolności, które maja przystosować go do nowej sytuacji.

Więziennictwo dostanie też nowoczesny sprzęt (kamizelki, kaski ochronne, kajdanki), uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń więzień i aresztów. Więzienia mają też zostać wyremontowane.

W ramach ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 – 2020” dojdzie do budowy i modernizacji zakładów karnych w województwach opolskim, podkarpackim, mazowieckim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.Jako najskuteczniejsze metody resocjalizacji, resort rekomenduje zatrudnienie oraz nauczanie. Pierwszym etapem zmian jest program „Praca dla więźniów”. W ciągu roku funkcjonowania programu zatrudnienie skazanych wzrosło z około 24 tys. do prawie 32 tys. W celu zwiększania wiedzy na temat funkcjonowania systemu penitencjarnego w Polsce zostanie powołany Instytut Kryminologii, który byłby instytucją badawczo-rozwojową więziennictwa, zajmującą się problematyką resocjalizacji, kryminologii i bezpieczeństwa publicznego oraz prowadzącą współpracę międzynarodową w tym zakresie.trudnienie skazanych wzrosło z około 24 tys. do prawie 32 tys.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować