Wspólne świętowanie zakończenia tegorocznych zbiorów rolniczych oraz 35. rocznicy poświęcenia pomnika Ojca Augustyna Kordeckiego odbyło się w Szczytnikach w niedzielę 3 września. Najpierw program okolicznościowy związany z 35-leciem poświęcenia pomnika Ojca Augustyna Kordeckiego zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół w Szczytnikach. Następnie uroczystą Mszę Świętą Dożynkową odprawili wspólnie – Proboszcz Parafii w Szczytnikach ks. Mariusz Buczek i Proboszcz Parafii w Iwanowicach ks. kanonik Paweł Jabłoński.

Article dsc03583  kopiowanie
fot. M. Janiak

W trakcie mszy św. oraz bezpośrednio po niej swój koncert wykonał chór kościelny z Iwanowic, a gospodarze dożynek, tj. Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht, Proboszcz Parafii w Szczytnikach ks. Mariusz Buczek i gościnnie Proboszcz Parafii w Iwanowicach ks. kanonik Paweł Jabłoński przejechali bryczką pod pomnik i złożyli symboliczne kwiaty. Część obrzędową święta wszystkich rolników Gminy Szczytniki rozpoczęła wyjątkowa inscenizacja staropolskich tradycji dożynkowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca z Przygodzic.

Zgromadzona publiczność szczególnie dzieci i młodzież miała wyjątkową okazję zobaczyć to, co zostało już tylko we wspomnieniach i takich właśnie programach folklorystycznych. W trakcie obrzędu Zespół z Przygodzic zamienił się na scenie z Kapelą „Złote Kłosy” i przy również tradycyjnych pieśniach i przyśpiewkach dożynkowych gospodarze w osobach Wójta Gminy Szczytniki Marka Albrechta, Proboszcza Parafii Szczytniki ks. Mariusza Buczka i Przewodniczącego Rady Gminy Szczytniki Bogdana Augustyniaka – przyjęli delegacje sołeckie z chlebami upieczonymi z tegorocznych zbóż. Przemarsz delegacji z chlebami pod scenę zakończyli Starostowie Dożynek:

Pani Renata Kudaś, która od 1991 roku prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne w miejscowości Szczytniki, którego powierzchnia wynosi ok 10 ha. Gospodarstwo Pani Renaty nastawione jest na produkcję ogórka gruntowego pod osłonami (80 arów). Na pozostałym obszarze gospodarstwa uprawiane są zboża. Gospodarstwo wyposażone jest we własny nowoczesny park maszynowy, jest także sukcesywnie modernizowane i stanowi dobry przykład dla innych rolników.

Pan Jacek Wietrzych, od 2006 roku prowadzący wspólnie z małżonką doskonale rozwinięte i funkcjonujące gospodarstwo rolne w miejscowości Popów, którego obecna powierzchnia wynosi 20,6ha + 23ha dzierżawy. Gospodarstwo Pana Jacka nastawione jest na produkcję drobiu (gęsi i kaczki). Produkcja roślinna dostosowana jest pod produkcję zwierzęcą i są to: zboża na pasze. Na części gruntów uprawiane są także ziemniaki. W swoim gospodarstwie Pan Jacek wykorzystuje nowoczesne maszyny i urządzenia. Gospodarstwo jest sukcesywnie modernizowane oraz rozbudowywane. Prowadzone gospodarstwo rolne jest dobrym przykładem dla innych rolników.

Starostowie Dożynkowi podczas przekazania chlebów wspomnieli, że chleb to symbol wielkości polskiego rolnika, jego miłości do ziemi, rzetelności i godności. Życzyli także gospodarzom dużo zdrowia i pomyślności oraz tego, by dzielili przekazany symbolicznie chleb sprawiedliwie i mądrze. W swoim przemówieniu odniósł się do tego trudu pracy rolnika Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht dziękując rolnikom, a także wszystkim przygotowującym tegoroczne Dożynki, przygotowującym plac dożynkowy, stoły biesiadne, poczęstunek i pogram artystyczny. Wśród gości przekazujących specjalne słowa i podziękowania dla rolników i organizatorów mieliśmy natomiast przedstawicieli: Wojewody i Marszałka Wielkopolskiego, Posłów Joanny Lichockiej i Piotra Kalety, europosła Andrzeja Grzyba oraz Wicestarostę Powiatu Kaliskiego Jana Adama Kłysza.

Po części oficjalnej, podobnie jak w ubiegłym roku, rozpoczęła się degustacja potraw na stołach dożynkowych. Wójt Gminy wraz z delegacją, a następnie pozostali goście uroczystości, mogli skosztować tradycyjnych wiejskich dań, ciast i napojów przygotowanych przez mieszkańców sołectw. W części muzycznej spotkania uczestnicy mogli podziwiać koncert Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach i zespół taneczny Iskierki, Kapeli Biesiadnej Dysonans i młodzieżowego zespołu Sanders zapraszających do wspólnej zabawy tanecznej. Pierwsze tańce pod sceną zaczęły się jednak już podczas koncertu zaproszonej gwiazdy muzycznej, zespołu Złoty Maanam, w składzie którego zobaczyliśmy na scenie muzyków, założycieli legendarnej grupy Maanam i w wykonaniu których usłyszeliśmy wszystkie największe przeboje grupy. Odżyły więc wspomnienia z lat 80-tych. Nie obyło się także bez wspólnego śpiewania całej zgromadzonej publiczności. Pomimo niesprzyjającej aury mieszkańcy gminy i przybyli goście długo biesiadowali przy suto zastawionych stołach.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
Uczniowie "Gastronomika" pożegnali Barbarę Wacho...
Thumb img 6412
Święto piłki ręcznej w Kaliszu. Ruszył Finał Ogó...
Thumb article article 20151001 122247
W-akacje na Rozmarku. Historyczny skwer będzie m...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
więcej»
Bico australia 20131216 146n120