Etnografowie w terenie czyli historia wielkopolskich miasteczek zapisana w fotografii

2016-04-05 07:30:00 Dział Promocji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej

„Etnografowie w terenie” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w piątek, 8 kwietnia o godzinie 16:30 w gmachu głównym Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12.

fot. Z archiwum Józefa Burszty, UAM.
fot. Z archiwum Józefa Burszty, UAM.

„Etnografowie w terenie” to wystawa archiwalnych fotografii zgromadzonych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Są to unikalne dokumenty fotograficzne, przede wszystkim z terenów Wielkopolski, dokumentujące ówczesny wiejski oraz małomiasteczkowy krajobraz kulturowy, wykonywane podczas badań terenowych przez prof. Józefa Bursztę oraz jego zespół. Zdjęcia powstające od późnych lat 50. XX wieku ujawniają fascynację profesora Burszty kulturą ludową, folklorem, życiem codziennym oraz ludowymi formami zamieszkiwania.

Na wystawę złoży się 100 fotografii czarno-białych, wybranych i opracowanych merytorycznie przez kuratorkę, historyczkę i krytyczkę sztuki, dr hab. prof. UAP Izabelę Kowalczyk. Jest to złożony projekt ekspozycji o walorach popularyzatorskich, edukacyjnych i artystycznych. Jego głównym celem jest swoiste „wydobycie” dokumentacji etnograficznej ze świata stricte akademickiego oraz przeniesienie go do świata artystycznego, przedstawionej w dostępny i zrozumiały dla jak najszerszej publiczności.

Kurator wystawy – prof. Izabela Kowalczyk zauważa, że nie sposób nie dostrzec ich [fotografii] uroku i niezwykłego klimatu. Józef Burszta był z pewnością pasjonatem fotografii, zaś tą pasją zaraził swoich współpracowników, asystentów i pewnie także studentów. Zdjęcia te są przecież również, a może przede wszystkim, obiektami materialnymi, działającymi na zmysły, mającymi określony kształt oraz fakturę. Archiwum nadało im określone – naukowe – ramy, nie tylko metaforyczne, ale też materialne – w postaci kart inwentaryzacyjnych, na których odnajdziemy najważniejsze informacje dotyczące zdjęć – ich autora, datę i miejsce wykonania oraz temat (np. „Chałupa”, „Maślnica”, „Baba-dziad – przebieraniec zapustny” „Garnki na płocie przy ganku”, „Etnografowie w terenie”, „Rozmowa z informatorką”).

Podczas otwarcia skosztować będzie można również tradycyjnych specjałów od przetwórców i producentów z Kalisza i okolic.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować