Fabryka wspomnień

2016-02-07 12:30:00 redakcja

Elwira Fibiger, córka ostatniego właściciela kaliskiej fabryki "Calisia, autorka książki „Dusza zaklęta w fortepianie” podczas spotkania z kaliszanami w teatrze rozmawiała o wspomnieniach z dzieciństwa, losach swojej rodzinnej fabryki i motywacji do napisania książki.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

„Dusza zaklęta w fortepianie” to historia losów kilku pokoleń rodu Fibigerów, właścicieli Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu wiodącej przez długi czas prym w europejskim przemyśle muzycznym. Niestety nacjonalizacja i całkowite zniszczenie fabryki w komunistycznej Polsce położyły ostatecznie kres jej dynamicznemu rozwojowi.

Autorką książki jest Elwira Fibiger, córka Arnolda Fibigera. W sobotę,w kaliskim teatrze odbyło się spotkanie z pisarką, przy okazji spektaklu “Miasto pustych pianin”.

Fibiger po raz kolejny pokazała, jak wielką miłością darzy swojego ojca. Za każdym razem wypowiada się o nim w podobnym tonie, z szacunkiem i zachwytem. Na pytanie, czyli łączyła Panią z ojcem szczególna więź? Fibiger odpowiada Niezwykła więź emocjonalna. Czerpałam z wiedzy ojca mądrość, jego wzorce, szacunek do ludzi i pracy. Wszystko to, co dobre we mnie wyniosłam z domu, od moich rodziców. Ojciec i matka byli moimi autorytetami. Kiedy się patrzy z perspektywy czasu, wydaje się, że były to same nakazy i zakazy, ale to właśnie było dobrodziejstwo. Ja to w tej chwili doceniam. Elwira Fibiger podzieliła się z gośćmi historią swojego dzieciństwa, a nawet anegdotami z życia ojca. Kameralna atmosfera nakłoniła Czytelników do zwierzeń i szczerych rozmów. Każdy autograf składany na egzemplarzu książki był pretekstem do podzielenia się swoimi wspomnieniami, związanymi z Kaliszem i jego historią.

Fibiger opowiadała również o swojej miłości do zwierząt, szacunku do ludzi i potrzeby niesienia pomocy, wszędzie gdzie jest potrzebna. Kaliszanie z ciekawością pytali o to czy posiada fortepian i czy potrafi na nim grać oraz czy w dzieciństwie biegała wśród fortepianów w fabryce swojego ojca. Córka Arnolda Fibigera zdradziła, że zachowała jeden egzemplarz takiego fortepianu i chce go przeznaczyć dla muzeum.

Podczas spotkania w teatrze Fibiger podkreśliła również wysoki poziom produkcji fortepianów i pianin, które powstawały w kaliskiej fabryce. Były porównywane do najsławniejszych instrumentów […] wykonane z wysokiej jakości drewna i kości słoniowej – mówiła Fibiger.

„Dusza zaklęta w fortepianie” to książka o barwnej codzienności kaliskiego domu Fibigerów z wielką historią, sławnymi postaciami i muzyką w tle. Elwira Fibiger ukazuje zarówno chwile radosne swojego rodu, jak i te trudniejsze, które możemy poznać m.in. dzięki zachowanym listom z obozu jenieckiego czy aktom upaństwowienia zakładu. To album pełen wcześniej niepublikowanych rodzinnych zdjęć, wycinków prasowych, dokumentów oraz fotografii doskonałych, lecz trochę zapomnianych instrumentów, które wyszły spod ręki pracowników tego zakładu.

Kalisz to od pokoleń Fibigerowie. Oni naprawdę kochali to miasto. Mieli inne możliwości w życiu, a zostali tutaj do końca. To było miasto ich życia, nadziei, sukcesów, porażek, wspomnień – podkreśla autorka.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować