Fortepianowe korzenie Kalisza

2016-02-17 08:30:00 red. za: MOZK

Z bogatymi tradycjami fortepianmistrzowskimi Kalisza będzie można zapoznać się na najnowszej wystawie w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej pt. “Historia przemysłu muzycznego w Kaliszu”. Ekspozycja inauguruje projekt „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś, jutro". Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 24 lutego o godzinie 13:00 w muzeum przy ul. Kościuszki 12. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 24 kwietnia.

 Pianino firmy Teodor Betting, ok. 1897, Kalisz, własność Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Pianino firmy Teodor Betting, ok. 1897, Kalisz, własność Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Wystawa w muzeum będzie częścią programu „Muzyczny Kalisz – wczoraj, dziś i jutro – 2016”, który ma na celu promocję tradycji kaliskiego przemysłu muzycznego. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej wraz z współorganizatorami przygotowało ekspozycję, podzieloną na kilka bloków tematycznych, dotyczących m.in. tradycji przemysłu muzycznego w Kaliszu, czy produkcji metodą rzemieślniczą. Będzie także część związana z fabryką Gustawa Arnolda Fibigera i późniejszą Fabryką Fortepianów i Pianin „Calisia”. Nie zabraknie bogatej w tradycje i jedynej takiej w Polsce szkoły – Technikum Budowy Fortepianów. Ważny element ekspozycji będzie stanowić część współczesna, czyli renowacja, z której nasze miasto jest obecnie znane w świecie oraz produkcja, która skupia się głównie w fabryce Schimmel.

Muzyczna historia

Jako jeden z wiodących ośrodków produkcji fortepianów i pianin, Kalisz funkcjonował w powszechnej świadomości od czasów Królestwa Polskiego. Tradycje fortepianmistrzowskie Kalisza pojawiły się w 1781 roku, kiedy to przejściowo osiadły na tych ziemiach Jan Bogusław Petera przyjechał z Berlina i oferował do sprzedaży fortepiany oraz inne instrumenty własnej produkcji. To wówczas powstały liczne wytwórnie fortepianów, m.in. Jerzy Lindemann (1823-1850), Karol Grünberg (1830-1848), czy Fryderyk Glandt (1832-1862).

Po roku 1850 zaniechano produkcji instrumentów metodą rzemieślniczą i wprowadzono proces produkcji systemem fabrycznym. Nową generację kaliskich fabrykantów fortepianów i pianin zapoczątkował Fryderyk Hintz, którego fabryka działała w latach 1854-1890 (ul. Św. Stanisława oraz ul. Rybna). Fortepiany były wówczas najpopularniejszym instrumentem w Kaliszu. W roku 1878 zaczął się nowy etap dla kaliskiego przemysłu fortepianowego. Pojawił się pierwszy wyprodukowany przez Gustawa Arnolda Fibigera I fortepian. Jego wytwórnia (od 1898 r. ul. Szewska obecnie Chopina 9) stała się największą, nie tylko w Kaliszu, ale w Królestwie Polskim. W roku 1887 obok istniejących już firm pojawiła się trzecia, działająca do 1921 r. firma Teodora Bettinga. Dopiero w 1889 r. bracia Karol i Aleksander Fibigerowie założyli wytwórnię pianin i fortepianów oraz klawiatur znaną pod nazwą Apollo (przy ul. Polnej). Według niepełnych danych do roku 1939 w Kaliszu wyprodukowano około 50 tys. instrumentów, z czego firma G.A. Fibiger aż 20 690 sztuk. Wytwórnie eksportowały instrumenty głównie do Rosji.

Niestety, bombardowanie i całkowite niemal zniszczenie Kalisza w roku 1914 przyniosło doszczętne zniszczenie fabryki Bettinga i częściowe Fibigera. W związku z tym faktem w 1921 roku wytwórnia Bettinga przeniesiona została do Leszna, zaś fabryka Fibigerów kontynuowała produkcję, rozszerzając ją o produkcję mebli. W roku 1948 fabryka Fibigerów przeszła pod zarząd skarbu państwa i działała odtąd pod nazwą Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia”.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 24 lutego o godzinie 13:00 w muzeum przy ul. Kościuszki 12. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 24 kwietnia.

JW – Dział Promocji MOZK

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować