Helikopter zahaczył o szpital

2015-05-25 08:02:00 red. za: Szpital im. L. Perzyny w Kaliszu

Ćwiczenia z ratownictwa medycznego oparte na scenariuszu zderzenia helikoptera z budynkiem szpitala, przeprowadzono 21 maja w kompleksie szpitalnym przy ul. Poznańskiej w Kaliszu. W akcji udział wzięły: straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja i odpowiednie służby Urzędu Miejskiego.

21 maja b.r. w kompleksie szpitalnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej 79 w Kaliszu odbyły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego. Wzięły w niej udział jednostki gaśnicze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Zespoły Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu oraz Policji, we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych miasta Kalisza. Tematem szkolenia była symulacja zdarzenia mnogiego. Kierownikiem ćwiczenia był Zastępca Dyrektora WSZ w Kaliszu ds. lecznictwa – koordynator ds. medycznych w sytuacji kryzysowej – dr Mariusz Kurpik.

Z założenia ćwiczenia wynikało, że śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego podchodząc do lądowania z nieznanych przyczyn, zahaczył o budynek techniczny szpitala, uderzając w grupę znajdujących się w pobliżu osób. W wyniku zdarzenia ucierpiały 23 osoby, uszkodzony został budynek techniczny, z którego należało ewakuować personel. Po zgłoszeniu wypadku do Dyspozytorni Medycznej w Kaliszu, na miejsce zdarzenia skierowano służby ratunkowe, powiadamiając Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe i Policję, które to służby sukcesywnie przybywały na miejsce wypadku, udzielając pomocy medycznej, dokonując jednocześnie segregacji rannych.

Do ćwiczeń ucharakteryzowano odpowiednio część studentów z kierunku ratownictwa medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, dla których było to szkolenie praktyczne pod czujnym okiem swoich wykładowców. Dokonano segregacji rannych i udzielono fachowej pomocy medycznej poszkodowanym.

Swój profesjonalizm wykazały zespoły gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, w tym sekcja pomocy medycznej, Zespoły Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu oraz Policji w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Procesem ewakuacji budynku szpitala kierował Zastępca Dyrektora ds. eksploatacyjno – technicznych inż. Andrzej Jeżyk.

Drugim etapem ćwiczenia były działania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przyjmującego poszkodowanych do szpitala. Narratorem tego etapu ćwiczenia i kierującą akcją przejmowania poszkodowanych była kierownik SOR – lek. Joanna Walczak.

W trzecim etapie rozwinięto stały punkt kontaktowy przy Zespole Kierowania, powołanego na czas sytuacji kryzysowej. Szkolenie Zespołu przeprowadziła Zastępca Dyrektora ds. pielęgniarstwa mgr Danuta Brykowska –Kierownik Zespołu. Należy przy tym podkreślić, że Zespół Kierowania jest organem szpitala tworzonym doraźnie, na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej wewnętrznej i zewnętrznej, zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.

Na koniec omówiono zasady współdziałania służb ratowniczych na terenie miasta Kalisza, dokonano podsumowania w grupach ćwiczących, omówiono sposób informowania mediów i rodzin poszkodowanych, po czym wypracowano wnioski do dalszego działania.

Nad całością ćwiczenia czuwał dyrektor szpitala lek. Wojciech Grzelak, który tak podsumował ćwiczenie:
Zamiarem ćwiczenia było doskonalenie personelu medycznego szpitala – biorącego udział w szkoleniu – w działaniach sytuacji kryzysowej – zdarzenia mnogiego, masowego i katastrofy. Jak wiadomo, na „pierwszy ogień” z ramienia Pogotowia Ratunkowego – wchodzącego w skład Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu – jadą Zespoły Ratownictwa Medycznego. Nie jest zatem nam obojętne, jak te zespoły zachowują się na miejscu zdarzenia, jak współpracują z innymi służbami w celu jak najszybszego, jak najlepszego udzielenia pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym. Ważnym jest też, by usprawniać działania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w przyjmowaniu poszkodowanych, poddaniu ich wstępnym badaniom lekarskim i skierowaniu ich na salę operacyjną, czy też odpowiedni oddział szpitalny. Ważna w tych działaniach ratowniczych jest tzw. „złota godzina”. Organizacja pracy – pomocy medycznej odgrywa tu wiodące zadanie, by nie wchodzić sobie wzajemnie w kompetencje, a współdziałać dla dobra poszkodowanych, dla dobra pacjenta – w myśl obowiązującej w naszym szpitalu misji „Salus aegroti suprema lex”, tzn. zdrowie chorego najwyższym prawem.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować