Historycznie i archeologicznie na Zawodziu. Rezerwat rozpoczyna sezon!

2018-04-18 09:50:00 MOZK

Ostatni weekend kwietnia to historyczna podróż w przeszłość, na którą zaprasza Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Jarmark Archeologiczny rokrocznie przyciąga rzesze Kaliszan i jest doskonałą lekcją żywej historii. W czasie jego trwania będzie można się zapoznać z tajnikami pracy … grodowego kata, czy też konserwatora zabytków. Nie zabraknie oczywiście innych ciekawych kramów, warsztatów i stoisk. Tegoroczna edycja składa się z dwóch wydarzeń. Piątkowego edukacyjnego Festynu Archeologicznego „Zawodzie-Podgrodzie” dla szkół, oraz sobotniego wydarzenia dla wszystkich – Jarmarku Archeologicznego „Od Kalisii do Kalisza”.

MOZK
MOZK

Historyczna podróż w przeszłość rozpocznie się już w piątek, 27 kwietnia, kiedy to Muzeum zaprosiło szkoły na drugą edycję Festynu Archeologicznego „Zawodzie-Podgrodzie”. To jedyne tego typu wydarzenie edukacyjne w Kaliszu popularyzujące historię, a stworzone specjalnie z myślą o placówkach oświatowych powiatu. Tego dnia w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu rzemieślnicy-rekonstruktorzy otworzą swoje kramy dla dzieci, by poprowadzić lekcje “żywej historii”. Poprzedziła je korespondencja z zaproszeniem do udziału do szkół. Wśród lekcji do wyboru znalazły się m.in.:

• Kowalstwo z Danielem Ludoszą Kozakiewiczem – jednym z najznamienitszych rzemieślników kowalskich. Na jego stanowisku będzie można dowiedzieć się wszystkiego o obróbce metalu dawnymi metodami. Uczestnicy będą mogli wykazać się tężyzną fizyczną w obsłudze miechów kowalskich.
• Garncarstwo z Valerym Zinkewichem – pochodzącym z Białorusi najbieglejszym w sztuce lepienia garnków dawnymi metodami. Pod jego kierunkiem uczestnicy zrobią własne kubeczki.
• Muzyka ze Stanisławem Ditonusem Mazurkiem – znakomitym muzykiem i twórcą replik instrumentów. Rzemieślnik zabierze dzieci w podróż przez świat dawnych dźwięków ilustrowany grą na replikach zabytków archeologicznych
• Farbiarstwo z Justyną Ludwińską – Czy średniowiecze było szaro-bure czyli opowieść o świecie kolorów sprzed tysiąca lat z wykorzystaniem replik dawnych naczyń i barwników.
• Ciesielstwo z Jackiem Tesławskim – Rzemieślnik opowie, jak posługiwano się siekierą, ciosłem i dłutem, pokaże różne gatunki drewna i ich zastosowanie.
• Rybactwo z Michałem Ostrowskim – specjalistą od dawnych narzędzi połowowych. Gawędziarz, który zabierze dzieci w świat trzymetrowych jesiotrów, wyjaśni co to takiego wiersza i oścień oraz nauczy, jak uszyć sieć z lnu, wełny lub konopi.
• Bursztynnictwo z Erykiem Popkiewiczem – znakomitym archeologiem z Torunia. W drugim pokoleniu bursztynnik. Odkryje przed zwiedzającymi świat słowiańskiego jantaru, rodzaje bursztynu i metody jego obróbki. Opowie o szlakach handlowych oraz zdradzi dlaczego to właśnie z bursztynu wykonywano podróbki szklanych paciorków.
• Tkactwo z Magdą Greberską – najtańszym materiałem w średniowieczu była wełna. Skąd ją brano? Jak robiono nici i materiał? Uczestnicy nauczą się tkać na drewnianych bardach.
• Mały archeolog z Leszkiem Ziąbką – poprzez zabawę poznamy warsztat archeologa. Piaskownica to wykop archeologiczny, gdzie przy wykorzystaniu sprzętu badawczego: łopaty, szpachelki, pędzelka poszukamy zabytków archeologicznych- skarbów, które ukryte są w piasku. Najwytrwalsi mogą znaleźć naczynia, metalowe przedmioty codziennego użytku, kopie monet lub innych cennych przedmiotów. Każde znalezisko będzie punktowane, a w nagrodę można będzie uzyskać certyfikat archeologa-odkrywcy.

Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z wojownikami pochodzącymi z trzech epok kluczowych dla dziejów Kalisza. Na specjalnie przygotowanych stoiskach lekcji historycznych będą udzielali rzymscy legioniści, słowiańscy wojowie oraz średniowieczni rycerze. To atrakcje piątkowego festynu.

Na ogólnodostępny Jarmark Archeologiczny dla wszystkich MOZK zaprasza tym razem w sobotę, 28 kwietnia, w godzinach 11:00 – 18:00. Będzie to już kolejna edycja Jarmarku Archeologicznego “Od Kalisii do Kalisza”. Także tu na przybyłych czeka mnóstwo atrakcji.

W programie:

• Kramy rzemieślnicze
• Spotkanie ze średniowiecznym katem – dwuosobowa trupa katowska z Nysy, odtwarzająca realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora od XIII do XIX w.
• Potyczki rycerskie
• Karczma grodowa
• Pokaz konserwacji zabytków archeologicznych
• Piaskownica archeologiczna dla dzieci
• Średniowieczna moda i uzbrojenie – pokaz strojów średniowiecznych z możliwością przymierzenia wybranych elementów ubioru
• Jazda konna – przejażdżki konne po grodzisku zorganizowane przez Klub Jeździecki Stobno
• Konkursy z nagrodami

Dodatkowo także:

• Warsztat średniowiecznego drukarza (drukarstwo, sfragistyka, drzeworyt) – Dzieje pisma i książki, czyli przekrój materiałów piśmienniczych od czasów najdawniejszych do repliki prasy drukarskiej Gutenberga. Kancelaria z dokumentami i pieczęciami. Bibliofilskie, drukowane typograficznie kopie dawnych dokumentów (lokacyjne, przywileje itp.), opatrzone odpowiednimi pieczęciami. Drzeworyt. Odtworzona pracownia drzeworytnicza, ok. 400 klocków drukarskich o pełnym historycznym przekroju czasowym.
• Warsztat rogownika – igielniki, grzebienie, groty, ozdoby. Możliwość wykonania niewielkiej ozdoby z rogu lub kości przez nielicznych turystów pod okiem rzemieślnika.
• Średniowieczne skryptorium – Kaligrafowanie gęsim piórem. Ciekawostki ze średniowiecznego skryptorium. Psałterze, kroniki, bestiariusze, kodeksy, ewangeliarze. Iluminowane rękopisy.

Wstęp na sobotni jarmark jest biletowany:
normalny – 7,00 PLN
ulgowy – 5,00 PLN
rodzinny – 12,00 PLN

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować