Husaria Kalisz na Pucharze Polski - Turniej w Bytomiu podciął husarskie skrzydła

2017-06-20 09:18:00 red za Husaria Kalisz

W minioną niedzielę seniorzy Klubu Rugby Husaria Kalisz wzięli udział w ostatnim turnieju eliminacyjnym Pucharu Polski w Rugby 7, który odbył się w Bytomiu. Przed rozpoczęciem zmagań rugbyści z Kalisza zajmowali 12. pozycję w klasyfikacji generalnej i jej utrzymanie gwarantowało udział w turnieju finałowym. Ostatecznie rywalami grupowymi okazali się gospodarze – Czarni Bytom oraz Husaria Oświęcim.

Zgodnie z przewidywaniami – w pierwszym spotkaniu bardziej doświadczeni rywale ze Śląska okazali się zbyt wymagający i triumfowali 38:0. Husarskie derby z Oświęcimem okazały się więc meczem o wszystko – o awans do półfinału bytomskiego turnieju i gwarancję utrzymania 12. lokaty w rankingu Pucharu Polski. Rozpoczęło się znakomicie – po przyłożeniu Michała Miłka i podwyższeniu Mateusza Kłosińskiego zespół z Kalisza prowadził 7:0. Jeszcze przed przerwą na przyłożenie Oświęcimian odpowiedział punktami Aleksander Kozłowski, a drugie podwyższenie Mateusza Kłosińskiego ustaliło wynik do przerwy na 14:7.

W drugiej połowie rywale przechwycili podanie zawodnika kaliskiej drużyny i doprowadzili do wyrównania. Kolejne 5 punktów dla zespołu z Oświęcimia okazało się decydujące, ponieważ Husarii Kalisz zabrakło już czasu na kolejne punkty. Niepowodzenie w walce o półfinał pozostawiło ślad na zawodnikach kaliskiego klubu rugby i w spotkaniu o 5. miejsce wyraźnie górą był AZS Rzeszów w wymiarze 31:0.

Kadra seniorów Klubu Rugby Husaria Kalisz zajęła więc ostatecznie w rozgrywkach Pucharu Polski Rugby 7 14. lokatę (na 34 startujące ekipy) co prawdopodobnie oznacza brak udziału w zaplanowanym w Gnieźnie turnieju finałowym. Nie udało się więc w rok po debiucie zespołu w oficjalnych rozgrywkach pod auspicjami Polskiego Związku Rugby nawiązać do tegorocznych sukcesów drużyn młodzieżowych, które notowały znakomite wyniki w kategorii mini-żaka, młodzika a zwłaszcza żaka.

Jako podsumowanie zawodów i kończącego się sezonu zmagań w Pucharze Polski, grający trener Husarii – Szczepan Zentel powiedział – Biorąc pod uwagę cały sezon rozgrywek Pucharu Polski Rugby 7 nasza pozycja w rankingu jest zadowalająca. Wspomnę tylko, że w pierwszej połowie sezonu (jesień 2016) mieliśmy bardzo okrojony skład. Z tego względu nie udało nam się pojechać na co najmniej dwa turnieje, które były rozgrywane w niedalekiej odległości od Kalisza. Na wiosnę tego roku dołączyło do naszego zespołu kilku nowych zawodników i musieli się oni ograć turniejowo. Ponadto cały zespół na każdym turnieju coraz bardziej się zgrywał. Biorąc natomiast pod uwagę turniej w Bytomiu muszę powiedzieć, że pierwszy raz widziałem w zespole jak porażka podcina nasze husarskie skrzydła. Pierwszy mecz miał być wejściem w turniej i liczyliśmy się z tym że bardziej doświadczeni zawodnicy Czarnych Bytom postawią nam poprzeczkę bardzo wysoko. W meczu z Husarią Oświęcim nie interesowało nas nic innego jak zwycięstwo. Mogliśmy ten mecz wygrać przewagą trzech przyłożeń jednak dwukrotnie popełniliśmy proste błędy, które staramy się eliminować na treningach. Trzecia stracona szansa to po prostu brak szczęścia – piłka wyślizgnęła się z rąk naszemu zawodnikowi gdy już był na czystej pozycji przed polem punktowym przeciwnika. W ostatnim meczu było widać jak nasza wola walki wyparowała. Nie było walki o piłkę po wznowieniach, nie było zabezpieczenia piłki w przegrupowaniach, a w obronie był chaos, co skrupulatnie wykorzystywali przeciwnicy. No cóż musimy się nauczyć grać do końca. Przed nami okres wakacji, który obfitował będzie w turnieje towarzyskie Rugby 7, a także turnieje rugby plażowego. Myślę, że musimy się jeszcze bardziej zgrać jako drużyna i od września podejmujemy wyzwanie w nowym sezonie 2017/2018.