Inauguracja "Muzykiem być"

2017-05-27 14:25:00 Rober Kuciński

Fundacja Rodziny Wiłkomirskich zainaugurowała nowy cykl koncertowy. W jego ramach spotykają się uczniowie i pedagodzy, odbywają się koncerty i warsztaty. Pierwsza odsłona miała miejsce we wtorek w Komoda Club Residence w Kaliszu, kolejne odbędą się w innych miastach Wielkopolski.

fot. Robert Kuciński
fot. Robert Kuciński

Ideą cyklu jest przede wszystkim prezentacja wyjątkowych młodych talentów spośród uczniów szkół muzycznych połączona z ciekawymi warsztatami. W jego ramach organizatorzy i uczestnicy szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego słucham muzyki i jestem uczniem szkoły muzycznej, czy chcę być zawodowym muzykiem i pracować w orkiestrze, być solistą lub kameralistą. W kaliskim inauguracyjnym spotkaniu zajęcia edukacyjne poprowadził Aleksander Janiszewski, aktor niegdyś związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego. Były one adresowane do początkujących wokalistów, którzy używają własnego głosu, czyli niestandardowego instrumentu muzycznego. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób używać głosu i jak nim operować, ale także jak zachować się na scenie, przed publicznością

W popołudniowym koncercie udział wzięli młodzi skrzypkowie, wiolonczeliści, śpiewacy i trębacze – wyróżniający się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, laureaci ogólnopolskich konkursów. Przy fortepianie wszystkim wykonawcom towarzyszyła dr Milena Antoniewicz.

Wystąpili uczniowie z klasy skrzypiec Heghine Mkrtchyan: Anna Bryła, Karolina Stefaniak, Emilia Olszewska i Julia Sawińska (laureatka wielu nagród, w tym II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. prof. Jadwigi Kaliszewskiej i wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym we Włocławku). Z klasy skrzypiec Jakuba Śmigielskiego (koncertmistrza Filharmonii Kaliskiej) zaprezentowali się: Aleksandra Śmieja (laureatka wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze), a z klasy wiolonczeli Joanny Bary: Oliwia Dembińska, Mikołaj Nowacki (tegoroczny laureat wyróżnienia na Spotkaniach Najmłodszych wiolonczelistów w Kłodzku) i Dawid Figlak (laureat m.in. III nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli w Krakowie).

Wystąpił także zespół skrzypków przygotowanych przez Heghine Mkrtchyan w składzie: Anna Bryła, Natalia Kasprzak, Julianna Przybył, Iga Kania i Mateusz Fornalski, który wykonał Grigrija Sviridowa Walc cis-moll na pięcioro skrzypiec i fortepian. Jedynym śpiewakiem koncertu był bardzo obiecujący Dominik Magnus z klasy Wioletty Kuchty.

Koncert był także okazją do celebracji Dnia Matki. Aktor Aleksander Janiszewski dedykował wszystkim mamom wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego:

Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.

Byłem wtedy mały jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.

Noc.

Dopala się nafta w lampce.
Lamentuje nad uchem komar.
Może to ty, matko, na niebie
jesteś tymi gwiazdami kilkoma?…

Wszyscy młodzi muzycy wręczyli najwierniejszym słuchaczkom i wielbicielkom swego talentu, czyli wszystkim mamom, piękne róże. Koncertowy cykl – organizowany przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich pod auspicjami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków – odbywa się dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów: Fabryki Fortepianów Schimmel, firmy Aroma-Car, państwu Magdalenie i Maciejowi Pasternakom, właścicielom firmy ogrodniczej oraz Centrum Podatkowo-Księgowemu ŁUCZAK Sp. z o.o.

Cykl „Muzykiem być” będzie kontynuowany już po wakacjach. Koncerty i warsztaty zaplanowano na październik i listopad. Bohaterkami pierwszego z nich będą skrzypaczka Celina Kotz i jej mama, które spotkają się ze zdolnymi uczniami szkół muzycznych i ich rodzicami, by porozmawiać o trudach opiekowania się zdolnym dzieckiem. Warsztaty zakończą koncerty zarówno młodych muzyków, jak i Celiny Kotz, tegorocznej finalistki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować