Doświadczenie zawodowe to jeden z ważniejszych czynników, jakie bierze się pod uwagę, podejmując decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata na określone stanowisko. Historia zatrudnienia nie jest jedyną przesłanką decydującą o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy.

Article 23
fot. reklama@calisia.pl

Jakie informacje zawrzeć w CV, jeśli chcemy otrzymać wymarzoną posadę mimo braku doświadczenia zawodowego?

1. Prace dorywcze
Praca podejmowana podczas wakacji lub ferii, nawet jeśli nie wymaga specjalnych kwalifikacji i umiejętności, uczy dyscypliny, punktualności, rzetelności, dokładności itd. Uwzględnijmy dorywcze zajęcia w CV, szczególnie jeśli dotychczas nie pracowaliśmy w wyuczonym zawodzie.

2. Staże i praktyki
W trakcie nauki – w szkole zawodowej, średniej lub wyższej – realizuje się staże i praktyki zawodowe. Dzięki takiej aktywności na rynku pracy uczymy się stosować wiedzę teoretyczną. Tworząc CV, uwzględnijmy doświadczenie zdobyte w trakcie praktyk uczniowskich lub studenckich.

3. Aktywność uczniowska i studencka
Działalność w samorządzie szkolnym/studenckim, przynależność do stowarzyszeń, fundacji, kół zainteresowań, klubów itd. – warto wspomnieć o podobnych aktywnościach w CV. Osoba, która angażuje się w różne przedsięwzięcia i prezentuje czynną postawę w codziennym życiu, może okazać się wartościowym pracownikiem.

4. Wykształcenie
Choć edukacja nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak postrzega nas pracodawca, ma znaczenie. Zawarcie w CV informacji na temat ukończonej szkoły średniej oraz kierunku studiów stanowi konieczność. Warto wspomnieć również o szkoleniach i kursach, jakie odbyliśmy. Dobrze, by miały związek z posadą, o jaką się ubiegamy lub pozwalały nam nabyć kompetencje miękkie istotne w danej pracy.

5. Znajomość języków obcych
Atutem absolwenta szkoły średniej lub studiów, który nie posiada doświadczenia zawodowego, może być biegła znajomość języków. Dobrze, gdy jest potwierdzona certyfikatem.

6. Dodatkowe umiejętności
Patent żeglarski, prawo jazdy, ukończony kurs wychowawcy kolonijnego, uprawniania ratownika pływackiego lub przewodnika turystycznego – posiadanie dodatkowych kwalifikacji pomoże nam w stworzeniu wartościowego CV. Uwzględnijmy takie informacje w swoim życiorysie.

7. Cele zawodowe
Brak doświadczenia możemy nadrobić również, tworząc wartościowe podsumowanie zawodowe. Warto w dwóch lub trzech zdaniach określić, co zamierzamy osiągnąć w życiu zawodowym.

8. Profesjonalne CV
Życiorys, jaki dostarczamy pracodawcy, powinien być napisany w nawiązaniu do konkretnej oferty pracy. Wyeksponujmy w CV umiejętności, kwalifikacje oraz cechy, które mogą sprawić, że sprostamy wymaganiom dotyczącym konkretnego stanowiska. Chcąc stworzyć profesjonalny dokument, możemy wykorzystać kreator CV Pracuj.pl: cv.pracuj.pl

9. Nieustanny rozwój
Z naszego CV – niezależnie od tego, czy mamy doświadczenie – powinno wynikać, że stale się rozwijamy. Otwartość na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności to jedna z ważniejszych cech, jakie powinien posiadać dobry pracownik.

Zobacz także
Thumb 315 194061
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Stawiszynie
Thumb p1180938a
Pijany kierowca wypadł z zakrętu i skosił latarn...
Thumb p1180964
Wieszaki z ciepłymi ubraniami w Kaliszu. Znów ru...

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
więcej»
Bico australia 20131216 146n120