Jaka jest różnica pomiędzy rozwodem a separacją? Sprawdź.

2017-10-25 07:30:00 Monika Mazur

Zapytała mnie o to pani Alicja, która rozważa możliwość rozstania z mężem. Nie chce jednak definitywnie zakończyć swojego małżeństwa, gdyż ma nadzieję, że problemy małżeńskie rozwiążą się i wspólnie z mężem odbudują wszystkie łączące ich więzi. W odpowiedzi na problem pani Alicji, zaproponowałam jej rozważenie możliwości separacji.

Zasadniczą różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest okoliczność, że separacja, w przeciwieństwie do rozwodu nie powoduje ustania małżeństwa. Po sądowym orzeczeniu separacji małżonkowie żyją w rozłączeniu, lecz nadal pozostają małżeństwem. Oznacza to, że żaden z nich nie może w okresie separacji wstąpić w nowy związek małżeński. Co istotne, separacja ostatecznie chroni związek małżeński przed jego ustaniem i daje małżonkom możliwość powrotu do małżeństwa w pełnym znaczeniu tego słowa. Służy temu instytucja sądowego zniesienia separacji, co następuje na zgodne żądanie małżonków. Orzeczenie separacji jest możliwe wtedy, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, tj. zerwanie więzi w sferze uczuciowej, gospodarczej i fizycznej małżonków. Zupełny rozkład nie musi mieć jednak charakteru trwałego, tak jak przy orzeczeniu rozwodu. Przy separacji rozkład ten ma z reguły charakter przejściowy gdzie opierając się na doświadczeniu życiowym, nie należy spodziewać się szybkiego powrotu małżonków do wspólnego pożycia.

Warto podkreślić, że poza ustaniem małżeństwa, separacja niesie za sobą takie same skutki jak rozwód. Sąd orzekając separację orzeka jednocześnie który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Sąd nie wskazuje jednak w orzeczeniu małżonka winnego rozkładu, jeśli separacja zostanie orzeczona na podstawie zgodnego żądania małżonków. W wyniku separacji ustaje wspólność majątkowa małżonków. Małżonek który w wyniku separacji znalazł się w niedostatku i który jednocześnie nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać od drugiego małżonka alimentów. Podobnie dzieje się w sytuacji, jeżeli separacja pociąga dla małżonka niewinnego rozkładu pożycia istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej a drugi z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Reguły w tym zakresie są takie same, jak w przypadku orzeczenia rozwodu. Postępowanie w sprawie separacji będzie dotyczyło też kwestii związanych z małoletnimi dziećmi stron. I znowu podobnie jak przy rozwodzie, sąd przy orzeczeniu separacji rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi stron, o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o obowiązku alimentacji na rzecz dziecka. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd również rozstrzygnie o sposobie korzystania z tego mieszkania przez małżonków po orzeczeniu separacji. Przy separacji, tak jak przy rozwodzie, możliwe jest orzeczenie nakazu eksmisji jednego z małżonków. Orzekając separację, sąd może dokonać podziału majątku wspólnego małżonków ale tylko wtedy, gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W przeciwnym razie podział majątku zostanie przeprowadzony w innym, odrębnym postępowaniu, na wniosek jednego z małżonków.

Właściwym rzeczowo sądem do orzeczenia separacji jest sąd okręgowy.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana, żeby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie pytania. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować