Jemioła w naszych domach to pozostałość po Celtach. Ruszyły Dni św. Patryka

2017-03-16 14:30:00 red.

Po raz kolejny, w dniach 15-31 marca w naszym mieście obchodzimy Dni Świętego Patryka. Wszyscy chętni mogą uczestniczyć w warsztatach tańca irlandzkiego, warsztatach plastycznych czy koncertach, organizowanych m. in. w Centrum Kultury i Sztuki oraz Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Irlandia zawitała do Kalisza już 15 marca, kiedy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Magiczna Irlandia w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu.

W GALERII SZATNIA MDK można zobaczyć wystawę pokonkursową „MAGICZNA IRLANDIA", która zorganizowana została już po raz czwarty w ramach obchodów Dni św. Patryka w Kaliszu. W tegorocznej edycji konkursu przyznano 17 nagród i 26 wyróżnień. Na uroczystym otwarciu wystawy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk organizatorów. Wśród gości pojawili się Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu, Pan Leszek Ziąbka – miłośnik kultury irlandzkiej, archeolog Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Pani Beata Paszak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Galerię możemy oglądać jeszcze przez miesiąc, do połowy kwietnia. Wstęp wolny, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00.

Dalszą część obchodów Dni Świętego Patryka 16 marca rozpoczęła opowieść archeologa Leszka Ziąbki o historii Celtów, w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. “Irlandzka przygoda – podróż z charyzmą” była tematem drugiego spotkania w Muzeum z Damianem Miksa.

- Od dłuższego czasu zajmuje się badaniami związanymi z osadnictwem celtyckim pod Kaliszem. Okazuje się, że mamy dość dużo importów z tzw. kręgu celtyckiego, co wskazuje, że te kontakty z terenami zamieszkałymi przez Celtów były bardzo żywe – mówi archeolog Leszek Ziąbka. – Odkrycie kilka lat temu mennicy w Jankowie pod Kaliszem, czyli śladów bicia monet, co było tylko zagwarantowane dla najwyższej hierarchii wśród Celtów, dowodzi, że jakaś grupa osadnictwa celtyckiego była tutaj obecna. Chcemy pokazać, to, co zostało po celtach, kulturę obecną, irlandzką – dodaje.

Jak podkreśla archeolog Leszek Ziąbka wpływ kultury celtyckiej na nasze tereny był bardzo silny. Sam fakt wieszania jemioły w domach jest właśnie taką pozostałością po celtach. - Ja skupiam się na znaleziskach archeologicznych i postaram się pokazać, że osadnictwo od drugiego wieku przed Chrystusem i w pierwszym wieku po było dość intensywne. Mamy tego ślady w postaci importów jak i produkcję monet. Kolega będzie sięgał w swoim referacie do obecnej Irlandii i pokaże atrakcyjność tego terenu. Kolejne spotkania będą dotyczyć tańca, muzyki jak również odbędą się warsztaty z kulturą irlandzką – mówi Leszek Ziąbka.

Obchody Dni Świętego Patryka kontynuujemy 18 marca, o godzinie 18:00 podczas koncert zespołu DUAN!

Zespół Duan powstał w 2005 roku i wykonuje tradycyjną muzykę irlandzką. W jego skład wchodzą doświadczeni muzycy, którzy stale doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w projektach, warsztatach i różnorodnych wydarzeniach muzycznych, w tym również w Irlandii.

Duan, hołdując idei wykonywania muzyki irlandzkiej blisko jej tradycyjnego brzmienia, uznawany jest za jeden z najlepszych tego typu zespołów w Polsce. Instrumentarium zespołu jest charakterystyczne dla tradycyjnej muzyki irlandzkiej i stanowi je: bodhran (bęben irlandzki), skrzypce, banjo, gitara, akordeon. Zespół posiada w swym składzie wokalistkę i wokalistę, w związku z czym repertuar Duanu to nie tylko pełne naturalnej energii, pulsujące melodie, ale również zawadiackie, knajpiane przyśpiewki i liryczne pieśni.

Darmowe wejściówki dostępne będą od 13 marca. Ilość miejsc ograniczona.

19 marca, o godzinie 17:00 koncert (mix irlandzko-jazzowy) School Jazz Messengers w Komoda Club, ul. Niecała 6.

20 marca, o godzinie 17:30 sala studio ruszą warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat. Młodzi artyści będą tworzyli ilustracje do baśni irlandzkich, a zajęcia poprowadzi – Justyna Schramm.

Zapisy: art10@ckis.kalisz.pl – ilość miejsc ograniczona

31 marca, o godzinie 16:00 i 18:00 startują warsztaty tańca irlandzkiego, które poprowadzi Magdalena Mak(zespół tańca irlandzkiego Celtica).

Zespół Celtica narodził się w 2005 roku i od tego czasu pozostaje pod wpływem uroku celtyckiej kultury. Występy Celtiki to mieszanka tradycyjnych i nowoczesnych form tańca irlandzkiego, zarówno softshoe, jak i stepu irlandzkiego. Zespół nie stroni od współpracy z lokalnymi zespołami muzycznymi, a także indywidualnymi muzykami, czerpiąc dodatkową energię do tańca z muzyki na żywo. W choreografiach lubi łączyć elementy tańca irlandzkiego z wpływami innych technik ruchowych. Zespół występował m.in. na Scenie Otwartej Celtyckiego Lata w Krakowie, na Festiwalu Celtycki Gotyk w Toruniu, na Artenaliach w Poznaniu, scenie Jarmarku Świętojańskiego w Poznaniu, podczas kilku edycji Pyrkonu w Poznaniu, u boku Briana McCombe podczas Weekendu Qlturalnego. Największym osiągnięciem zespołu jest realizacja spektaklu Lumen – narodziny światła z okazji 10-lecia działalności.

Zapisy: kart@ckis.kalisz.pl – ilość miejsc ograniczona.

Koncerty oraz warsztaty odbywać się będą m. in. w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna, w sali studio.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować