Jeśli nie teraz to kiedy? Taka szansa się już nie powtórzy!

2015-03-25 11:47:00 redakcja

Do sięgnięcia po miliony w ramach najnowszego Programu Unijnego Inteligentny Rozwój – zachęcali wczoraj przedsiębiorców z Kalisza i regionu prelegenci Konferencji zorganizowanej przez Wielkopolski Klaster Lotniczy. To innowacje decydują dziś o sukcesie regionu i przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa, bo maszyny i koszty robocizny są wszędzie podobne- mówił podczas otwarcia Konferencji Prezes WKL – Bogdan Zmyślony. W Konferencji wzięło udział około 120 osób – w tym przedstawiciele firm, instytucji otoczenia biznesu oraz samorządu terytorialnego z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz regionu.

Bogdan Zmyślony przekonywał zgromadzonych przedsiębiorców do skorzystania z Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) – ponieważ taka szansa do 2020 roku już się nie powtórzy, a skorzystać może na tym zwłaszcza przemysł lotniczy, który należy do najbardziej innowacyjnych branż. Prezes Zmyślony uświadomił też zgromadzonym, że w samym tylko przemyśle lotniczym w Kaliszu pracuje 2200 osób.

W ramach Programu Inteligentny Rozwój, przewidzianego na lata 2014-2020, do dyspozycji polskich przedsiębiorców będzie 8,61 mld euro. Pieniądze mają trafić do przedsiębiorstw różnej wielkości, które zamierzają wprowadzić innowacyjne produkty i usługi. Bardzo ważnym warunkiem tego programu jest współpraca między biznesem a uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowo – badawczymi.

Uprzywilejowane sektory (tzw. inteligentne specjalizacje), które są priorytetowe pod kątem Programu z działania 1.1.1 to: Zdrowe Społeczeństwo, Biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, Zrównoważona Energetyka oraz Surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz Innowacyjne technologie i procesy przemysłowe.

Ten Program jest idealny dla firm, które myślą o wprowadzeniu na rynek wynalazku czy wzoru użytkowego wraz z jego opatentowaniem i z całym procesem badawczym oraz budową linii produkcyjnej – mówiła prelegentka Beata Frontczak – właścicielka firmy VN Consulting, zajmującej się od lat pozyskiwaniem i obsługą dofinansowania dla przedsiębiorstw i instytucji.

Minimalna wartość projektu to 2 mln złotych. Kosztem kwalifikowanym są wszelkie badania a także wynagrodzenia pracowników naukowych. Można uzyskać dofinansowanie od 40 do 80% wartości całego przedsięwzięcia. Pierwsze konkursy w ramach programu pojawią się już na początku kwietnia!

W porównaniu z poprzednimi Programami Unijnymi – ten jest trudniejszy, choć z założenia ma przebiegać “sprawniej”. Przygotowano tzw. “szybką ścieżkę” czyli przyspieszoną procedurę oceniania projektów tj. w ciągu 60 dni. Poza tym wnioski będą przyjmowane w sposób ciągły od 4 maja do końca 2015 roku. W ocenie prelegentki – na pewno wystarczy pieniędzy dla wszystkich interesujących projektów.

Ważnym celem tego Programu na poziomie kraju, jest zmniejszenie dystansu między ośrodkami naukowymi, uczelniami a biznesem. Chodzi wprost o finansowanie uczelni przez biznes, praktyczne zastosowanie badań w rozwoju przedsiębiorstw – mówiła prelegentka.

Program Inteligentny Rozwój ma zmotywować uczelnie, aby aktywnie poszukiwały kontaktu z przedsiębiorstwami, w celu tworzenia konsorcjów, klastrów i platform technologicznych.

Wszystkie kryteria Programu Inteligentny Rozwój możecie Państwo już znaleźć na stronie www.ncbr.gov.pl

Polecamy też lekturę tego dokumentu Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 2015 rok

Jeśli firma chciałaby się ubiegać o mniejszą kwotę niż 2 mln – będzie to możliwe w ramach “Funduszy Europejskich – dla Rozwoju Innowacyjnej Wielkopolski”.

W drugiej części Konferencji zorganizowano dyskusję z udziałem ekspertów i przedstawicieli firm, którym udało się uzyskać znaczące środki w wcześniejszych programów unijnych. Rozmówcy poszukiwali odpowiedzi i wskazówek jak skutecznie wykorzystać program na rozwój firmy i udoskonalenie produktów oraz usług.

O swoich wcześniejszych doświadczeniach opowiadali Zenon Pawlak – Prezes Zarządu ZAP KOOPERACJA, przedsiębiorstwa, o ugruntowanej pozycji na krajowym i zagranicznym rynku gospodarczym, które w latach 2007-2013 skorzystało w szerokim zakresie z funduszy unijnych oraz Dorota Korbalewska – wspólnik w firmie Europejska Grupa Doradcza, jednej z największych firm konsultingowych w Wielkopolsce, od wielu lat zajmującej się zdobywaniem funduszy unijnych na rozwój firm w regionie.

Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego “Wielkopolski Klaster Lotniczy”. W maju zaplanowano kolejną Konferencję, która odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu pn.: „Rozwój i promocja Wielkopolskiego Klastra Lotniczego”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować