„Kaliska Karta Mieszkańca” wchodzi w życie

2018-06-20 15:14:00 red

Od dziś możemy korzystać z „Kaliskiej Karty Mieszkańca” pierwszy egzemplarz odebrał w specjalnym punkcie zlokalizowanym na dworcu PKS prezydent Grzegorz Sapiński wraz z naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego Januszem Sibińskim. Nowy program miejski powoduje, że posiadaczom karty przysługiwać będą zniżki, preferencje i zwolnienia zaoferowane przez instytucje miejskie oraz partnerów programu.

fot. MW
fot. MW

- Nadszedł dzień kiedy Kaliska Karta dla mieszkańców wchodzi praktycznie w życie. Myślę, że od dnia dzisiejszego ten projekt będzie się cieszył dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców ponieważ będzie się wiązał z tym, że kto posiada tę kartę będzie mógł korzystać ze zniżek zarówno w instytucjach miejskich, jak również w różnego rodzaju przedsięwzięciach prywatnych, które przystąpią do projektu – mówi prezydent Grzegorz Sapiński.

Program „Kaliska Karta Mieszkańca” skierowany jest do osób zamieszkujących w Kaliszu oraz członków rodzin, rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu, bez względu na to, czy osiągają dochód, a także do dzieci przebywających w kaliskim Domu Dziecka oraz rodzinach zastępczych z terenu Miasta.

„Kaliska Karta Mieszkańca” jest programem, który obejmuje również rodziny wielodzietne i seniorów – 3 funkcjonalności karty: „Kaliska Karta Mieszkańca”, „Karta Kalisz Rodzina 3+”, „Karta Senior”.

Wniosek o wydanie Kaliskiej Karty Mieszkańca można otrzymać w Punkcie Obsługi Klienta KLA, ul. Podmiejska 2a (Dworzec PKS), w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Kalisza ul. Kościuszki 1a oraz pobrać ze strony www.kalisz.pl.

Aby otrzymać KKM należy złożyć pisemny Wniosek o wydanie Karty w ramach Programu Kaliska Karta Mieszkańca przez Internet lub osobiście w Punkcie Obsługi Klienta Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o. (Dworzec PKS ul. Podmiejska 2a) oraz okazać pierwszą stronę formularza rozliczeniowego PIT za ostatni rok podatkowy wraz z potwierdzeniem złożenia go w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu i dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

W przypadku rozliczania się przez Internet, należy przedstawić Urzędowe Poświadczenie Odbioru PIT.

- Za kilka dni będzie w pełni sprawne składanie wniosków droga internetową, jednak kartę trzeba odebrać w siedzibie Kaliskich linii Autobusowych przy ul. Podmiejskiej 2a – mówi naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu Janusz Sibiński.

W przypadku osób poniżej 18 roku życia, należy przedstawić PIT rodziców lub opiekunów prawnych. Wniosek w imieniu osób niepełnoletnich może złożyć rodzic lub opiekun prawny. Karta wydawana będzie dla jednej osoby. Karty nie wydaje się dzieciom poniżej czwartego roku życia.

- Zestaw ulg i preferencji budowany jest w oparciu o instytucje miasta. Natomiast w przypadku „Karty Kalisz Rodzina 3+”, która jest jednym z elementów programu, wszyscy dotychczasowi partnerzy oferujący ulgi utrzymują je – mówi Janusz Sibiński – Każde z miejsc w których będą honorowane ulgi będzie oznakowane logotypem „Kaliskiej Karty Mieszkańca” – dodaje.

Wniosek o wydanie Karty złożyć można drogą elektroniczną, wypełniając formularz na stronie internetowej www.kalisz.pl, załączając do wniosku aktualną fotografię oraz skan pierwszej strony zeznania podatkowego. Wniosek można złożyć także osobiście w Punkcie Obsługi Klienta Kaliskich Linii Autobusowych w Kaliszu, ul. Podmiejska 2a (Dworzec PKS) w godzinach pracy punktu (7.00 – 15.30). W tym samym miejscu można również odebrać kartę.

Karta wydawana będzie nieodpłatnie, płatne będzie natomiast wydanie duplikatu karty, ( będzie to koszt 15 złotych w przypadku zniszczenia lub zgubienia Karty – należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu Karty). Okres oczekiwania na wydanie Karty na podstawie prawidłowo złożonego wniosku, to max. 30 dni od daty złożenia wniosku.

Ulgi w poszczególnych instytucjach będą wynosiły od około 10 do 20 proc. „Kaliska Karta Mieszkańca” będzie miała również funkcjonalność kary autobusowej KLANam zależało wprowadzając mechanizm, żeby to nie była kolejna karta, która zalega w portfelu, ale żeby ta karta łączyła w sobie funkcjonalności więc ta karta, którą otrzymają mieszkańcy jest również kartą komunikacyjną, którą można doładować – mówi J. Sibiński.

Posiadaczom Kaliskiej Karty Mieszkańca przysługiwać będą zniżki, preferencje i zwolnienia zaoferowane przez instytucje miejskie (KLA, Aquapark, Filharmonia, OSRiR, Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania) oraz przez partnerów Programu, którzy przystąpią do Programu oferując mieszkańcom ulgi na usługi , zakupy bądź świadczenia.

Obecnie został przygotowany zestaw ulg oferowanych głównie przez podmioty miejskie. Równocześnie zaczynamy budowanie sieci partnerów Programu – wykaz partnerów znajduje się TUTAJ.

Ulgi z tytułu posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca nie będą się łączyły z ulgami wynikającymi z innych programów.

Kto może zostać partnerem programu “Kaliska Karta Mieszkańca”? – Partnerem Programu może zostać każdy podmiot świadczący usługi na terenie Miasta Kalisza, który złoży do Prezydenta Miasta Kalisza stosowną Deklarację oraz zawrze pisemne porozumienie o współpracy. W tym miejscu serdecznie zapraszamy wszystkie firmy i usługodawców chcących przystąpić do Programu – mówi Janusz Sibiński.

Uczennice liceum plastycznego Julia Garbowicz i Katarzyna Rychter wygrały konkurs na szatę graficzną i logo programu „Kaliska Karta Mieszkańca”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować