„Kaliski teatr jednym z najlepszych architektonicznie teatrów w Polsce”

2017-01-18 16:00:00 bm

W ostatnią niedzielę w Malarni głównego gmachu Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbyło się spotkanie autorskie „O architekturze kaliskiego teatru” z Dariuszem Błaszczykiem, autorem najnowszego wydawnictwa Teatru pt. „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu”. Bogato ilustrowany album poświęcony jest architekturze jednego z najpiękniejszych gmachów teatralnych w Polsce.

Wydanie towarzyszy obchodom 80-lecia odbudowy głównego gmachu kaliskiego teatru oraz nadania mu imienia Wojciecha Bogusławskiego. Autorem koncepcji i tekstu publikacji jest Dariusz Błaszczyk – historyk sztuki, reżyser filmowy, oraz były współpracownik m.in. TVP Kultura.

- Dariusz Błaszczyk jest autorem pięknego prezentu dla naszego miasta. Zawsze, gdy osoba mieszkająca na co dzień w Warszawie, czy w innych dużych ośrodka, decyduje się napisać o Kaliszu, pojawia się pytanie: „Skąd ten Kalisz?” – rozpoczął prowadzący niedzielne spotkanie Maciej Błachowicz, znany kaliski historyk i regionalista.

- Po studiach z historii sztuki napisałem monografię jednego z najwybitniejszych architektów międzywojnia Juliusza Żórawskiego. Stąd swego czasu znalazłem się w Kaliszu poszukując śladów jego bytności tutaj i właśnie pracy przy kaliskim teatrze. Natomiast album ma swój początek w neonie sceny kameralnej. Kilka lat temu zostałem zaproszony do Kalisza, żeby zaprojektować właśnie ten neon. Zadedykowałem go dwóm wybitnym architektom, dzięki którym ten teatr powstał i ma jedną z najpiękniejszych form w Polsce – prof. Czesławowi Przybylskiemu i Juliuszowi Żurawskiemu. Wówczas zauważyłem, że większość kaliszan wie o Przybylskim, a nie do końca jest świadoma pracy Juliusza Żurawskiego. Dlatego powstał album, który systematyzuje pracę tych dwóch wybitnych postaci na rzecz kaliskiego teatru – genezę powstania albumu wyjaśnił publiczności Dariusz Błaszczyk.

Zdaniem Błaszczyka Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego oraz dwa poprzedzające go budynki mają wspaniałe położenie. – Lokalizacja przy Prośnie, nad wodą, na osi dzisiejszej Alei Wolności (kiedyś Alei Józefiny) jest niesamowite. Wydaje się, że na potrzeby Kalisza poprzednie dwa teatry oraz obecny Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego były i są trochę na wyrost. Ich monumentalność bardziej odpowiadałaby potrzebom największych miast w Polsce – dodał autor albumu.

W miejscu dzisiejszego teatru w Kaliszu, wcześniej istniały jeszcze dwa obiekty teatralne. Pierwszy to teatr zwany „Teatrem Lubiejewskiego”, od nazwiska jego inwestora i właściciela, woźnego kaliskiego trybunału Jakuba Lubiejewskiego. Drugi nazywany jest „Teatrem Chrzanowskiego”, autorstwa wybitnego miejscowego architekta, Józefa Chrzanowskiego. Między pierwszym teatrem, który spłonął w 1858 r., a drugim minęło około 40 lat. Teatr Chrzanowskiego również został spalony – przez wojska pruskie już w 1914 r. W 1920 roku rozpoczęto trwającą 16 lat budowę obecnego budynku według projektu Czesława Przybylskiego.

- Kalisz w 1914 r. był uznawany za najbardziej zniszczone miasto w Europie, zabudowę miasta zlikwidowano w ponad 90%. Ówczesną sytuację można by porównać do zniszczenia Warszawy po powstaniu z 1944 r. Wbrew pozorom dla architektów to były jednak warunki idealne do pracy, bo mogli oni od nowa zaplanować cały układ miasta, wyczyścić pewne sprawy, wprowadzić tzw. „rozwiązania idealne”. Od razu w 1914 r. powstał Komitet Odbudowy Kalisza, który w 1915 r. ogłosił konkurs na odbudowę całego miasta. Ta objęła również teatr, a dziś Kalisz może być nie tylko dumny z budynku teatru, ale w ogóle z efektów procesu odbudowy całego miasta – wyjaśniał Błaszczyk.

Z pełną historią teatru w Kaliszu oraz ze szczegółami dotyczącymi jego architektury możecie zapoznać się w albumie Dariusza Błaszczyka. Jest on dostępny w kasie Teatru. Cena wynosi 50 zł.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować