Kaliskie dzielnice - bezpieczniejsze

2015-12-02 15:16:00 red.

Podsumowaniu pierwszych efektów pilotażowego w skali kraju programu „Bezpieczne dzielnice”, poświęcona była dzisiejsza konferencja z udziałem kaliskich policjantów, przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, Komendy Głównej w Warszawie, reprezentantów władz miasta, Rad Osiedlowych i stowarzyszeń. Spotkanie odbyło się w auli kaliskiej PWSZ.

„Bezpieczne dzielnice” to pionierski program zainicjowany przez kaliskich policjantów, realizowany pilotażowo na osiedlach Dobrzec, Widok i Asnyka od marca 2014 roku, którego celem jest aktywizacja dzielnicowych, jako jedna z form działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa kaliszan. Do jego przeprowadzenia zaangażowano Rady Osiedlowe, Stowarzyszenie „Sieć Bezpieczeństwa” oraz indywidualnych mieszkańców.

- Bardzo sobie cenię to przedsięwzięcie, które powstało w Kaliszu, mieście będącym dużą aglomeracją mającą szereg różnych inicjatyw. Jest to rzecz nowa i pozwala w sposób inny niż zwykle współpracować z mieszkańcami, wymieniać się informacjami: jak lepiej troszczyć się własne bezpieczeństwo, jak unikać zagrożeń. Dzielnicowi są autentycznymi kreatorami bezpieczeństwa w lokalnym środowisku i mogą odpowiadać na potrzeby mieszkańców – powiedział na dzisiejszej konferencji insp. Rafał Batkowski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Dodał, że będzie się starał zachęcać policjantów z całej Wielkopolski do stosowania takiej formuły pracy.

Działania eksperymentalnego programu prowadzone są w trzech wybranych rewirach zamieszkiwanych przez ok. 25 tys. mieszkańców. Zadania programowe realizuje tu czterech funkcjonariuszy spośród 24-ch obsługujących ten obszar.

- Skupiliśmy się, na tym, żeby dzielnicowy był rzeczywiście gospodarzem w tym rejonie, w którym pracuje i zdobył społeczne zaufanie. Efekty są zadowalające, to przede wszystkim spadek przestępczości i pozytywne relacje mieszkańców ze swoim dzielnicowymi – powiedział mł. insp. Mirosław Ścisły, Komendant Miejski Policji w Kaliszu.

- Dzielnicowy powinien być skuteczny, znany na osiedlu, na nim przebywać i nie powinno się go często zmieniać. Myślę, że to idzie w tym kierunku i na moim osiedlu Asnyka ludzie znają swoich dzielnicowych policjantów oraz funkcjonariuszy straży miejskiej, a my, członkowie Rady Osiedla często się z nimi kontaktujemy – powiedział Aleksander Wawrzonowski, przewodniczący Rady Osiedla Asnyka.

Projekt „Bezpieczne dzielnice” został doceniony również w Komendzie Głównej Policji w Warszawie i, jako innowacyjny, został rekomendowany do zastosowania w całym kraju.

- Współpraca wielu instytucji z mieszkańcami zwiększa bezpieczeństwo lokalne, które jest naszą wspólną sprawą. Bez informacji od zwykłego obywatela, trudno byłoby skutecznie reagować na pojawiające się zagrożenia. To bardzo dobry projekt, który pokazuje pracę polskiej policji w odniesieniu do lokalnego bezpieczeństwa. Jest on oparty na profesjonalizacji pracy funkcjonariuszy i wypełnianiu oczekiwań społecznych – powiedziała insp. Anna Kuźnia, zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Prawdopodobnie program Bezpieczne dzielnice będzie rozszerzony na inne dzielnice Kalisza.
Mimo statystycznej poprawy bezpieczeństwa i spadku przestępczości, przy jednoczesnym zwiększeniu wykrywalności przestępstw, policja nadal poszukuje sposobów na jeszcze bardziej skuteczne realizowanie swoich obowiązków.

Zdjęcia: red.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować