Kaliskie srebra na 206 stronach. Nowe nabytki Muzeum

2018-02-20 14:30:00 BK

Blisko 150 obiektów i 56 not zostały zamieszczone w pierwszym katalogu ze zbiorami, wydanym przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Opracowany został przez dr Ewę Andrzejewską, historyka sztuki i pokazuje cały zbiór sreber zgromadzonych przez kaliską instytucję. Kolekcja nieustannie się powiększa i już dziś Muzeum zaprezentowało kolejny nabytek w postaci sztućców, papierośnicy i cukiernicy, wypatrzonych na internetowych aukcjach.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Blisko 6 miesięcy powstawał katalog “Srebra Kaliskie XIX wieku”. Prace nad nim ruszyły w lipcu ub.r. Wydany został nakładem 1000 sztuk ze środków własnych Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

- Właściwą część katalogową poprzedzają teksty o charakterze esejów. Z nich czytelnik może zapoznać się z dziejami muzealnej kolekcji sreber i dowiedzieć się dlaczego warto gromadzić srebra – mówi dr Ewa Andrzejewska.

W dalszej części opisany jest Kalisza jako ośrodek złotnictwa XIX wieku, asortyment wyrobów kaliskich złotników, metody i techniki pracy w warsztacie złotniczym czy cechy stylistyczne kaliskich sreber.

- Możemy się dowiedzieć jakie naczynia i przedmioty cieszyły się szczególnym powodzeniem, jakie przedmioty są unikalnymi produktami kaliskiego złotnictwa XIX wieku, jakich nie spotkamy w innych ośrodkach złotniczych tego czasu – wyjaśnia dr Ewa Andrzejewska.

Katalog jest bogaty w ilustracje, które pozwalają dokładnie i szczegółowo przyjrzeć się obiektom i ich niezwykłym zdobieniom.
Powstał przy merytorycznym wsparciu Ryszarda Bobrowa, autora książki “Złotnicy i jubilerzy prowincji Królestwa Polskiego”. - Bardzo dużo ustaleń zawartych w naszym katalogu jest zaczerpniętych z badań Pana Ryszarda Bobrowa. Cieszymy się, że współpracował z nami w charakterze konsultanta przy powstawaniu katalogu. Jest też autorem krótkiego tekstu wprowadzającego – mówi dr Ewa Andrzejewska.

Katalog można kupić w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ulicy Kościuszki.

Pod koniec grudnia 2017 roku kolekcja kaliskich sreber wzbogaciła się o kolejne nabytki – papierośnicę z początku XX wieku, sztućce oraz cukiernicę pochodzące z XIX wieku. Wyszukane i kupione zostały przez Muzeum na aukcjach internetowych. Co ciekawe autorem dwóch łyżek jest mało znany złotnik, który przybył do Kalisza z Niemiec – Edward Karsch. Widelec pochodzi z pracowni Johana Friedricha, którego prac najwięcej znajduje się w kaliskich zbiorach, ale jest to pierwszy przedmiot z innym znakiem, niż tym znanym z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wyjątkowym nabytkiem jest też owalna cukiernica, która w tym okresie była rzadkością.

- Papierośnica zakupiona została do zbiorów działu historii. Została wykonana w warszawskim warsztacie i zawiera inskrypcję, która wskazuje iż została ofiarowana na pamiątkę kapelanowi straży ogniowej z Kalisza – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Papierośnica o wartości tysiąca złotych oraz sztućce za kwotę 250 zł zostały zakupione ze środków własnych Muzeum. Cukiernica natomiast, za którą zapłacono 8 tysięcy złotych, uzyskała dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować