Kalisz – gospodarzem Międzynarodowej Konferencji

2015-04-07 06:12:00 sk

W dniach 16-17 kwietnia 2015 odbędzie się w Kaliszu Międzynarodowa Konferencja pod hasłem: „(Od)budowa Miasta Historycznego: naród, polityka społeczeństwo, a rekonstrukcje miast zniszczonych w czasie I wojny światowej.” Organizatorami tego wydarzenia są Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu.

fot. archiwum Calisia.pl
fot. archiwum Calisia.pl

W ramach wydarzeń związanych z ubiegłorocznymi obchodami zburzenia przed stu laty naszego miasta, członkowie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk trochę na przekór postanowili zorganizować międzynarodowe spotkanie naukowców na temat odbudowy Kalisza i innych miast europejskich, które ucierpiały w tamtej wojennej zawierusze.

- Zawsze była w nas tęsknota, aby „sprawy kaliskie” wyprowadzić poza Kalisz, aby stały się bardziej obecne w myśleniu i pisaniu naukowym o I wojnie światowej. Kalisz ma wszelkie legitymizacje do tego, żeby z taką inicjatywa wystąpić, ponieważ było to jedno z najbardziej zniszczonych polskich miast, a z drugiej strony było w sposób przemyślany, zgodnie z pewnymi standardami i zabiegami – odbudowane – powiedziała przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji dr Iwona Barańska, wykładowca na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, członek KTPN.

Na zaproszenie skupionych w pracowni historii sztuki i kultury artystycznej KTPN ludzi nauki odpowiedziały polskie i zagraniczne środowiska uniwersyteckie m.in. z Wrocławia, Warszawy, Łodzi i Lublina, Krakowa, a także z Niemiec, Włoch, Izraela, Chorwacji i Stanów Zjednoczonych. Podczas dwudniowej Konferencji, w trakcie7-u sesji zostanie wygłoszonych prawie 30 referatów naukowych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania jak polityka międzywojenna różnych państw oraz zjawiska społeczne o charakterze, ekonomicznym i kulturowym wpływały na projekty odbudowy zniszczonych miast. Jak radzono sobie z tak wielką skalą budowy nowych mieszkań i w jaki sposób używano architektury do celów politycznych.

- Kalisz jest tu przykładem, w jaki sposób miasto, które było w historycznym centrum, zyskało taką szatę architektoniczną, jakiej nie tylko nigdy nie miało, ale jaką mogłoby mieć każde inne duże miasto europejskie. Odbudowywanie na nowo miasta jest kreowaniem jego nowego wizerunku w jakimś kontekście, takim, jaki sobie wymyślili decydenci. To nie jest tylko użytkowa architektura, to także jakaś ideologia i procesy społeczne – dodała dr Barańska.

Kalisz posiada kilka rozproszonych opracowań historycznych dotyczących odbudowy miasta, lecz te publikacje są sprzed blisko 40-tu lat. Nie ma żadnego monograficznego wydawnictwa w tym temacie.

- Chcemy, żeby efektem tej Konferencji oprócz refleksji, jakie studia dalej prowadzić nad historią odbudowy Kalisza w międzywojniu, była publikacja o charakterze monograficznym, którą będziemy chcieli wydać w przyszłości. Postawiliśmy sobie również za cel pokazanie nowych podejść badawczych przy wykorzystaniu nowoczesnych metodologii naukowych opartych na osiągnięciach współczesnej nauki. Liczymy na prezentacje niemieckich archiwaliów i znajdujące się w Kaliszu archiwalia administracji niemieckiej. Przy wnikliwszym czytaniu tych niemieckich akt, okazuje się, że pewne dotychczas krążące przekonania dotyczące odbudowy Kalisza mogą ulec zachwianiu – powiedział Makary Górzyński, członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji, doktorant i pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Collegium Invisible, członek KTPN.

Oprócz sesji naukowej, częścią składową międzynarodowego spotkania będzie również oprowadzanie uczestników po śródmieściu Kalisza. Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać nasze miasto i zapytać gości, jakie mają spostrzeżenia na temat kompleksowej odbudowy Kalisza.

Konferencja będzie się odbywać w budynkach uniwersyteckich WPA UAM przy Nowym Świecie. Zainteresowani referatami i dyskusją miłośnicy historii Kalisza mogą wziąć w niej udział jako publiczność.
Patronat na tym wydarzeniem objęli: marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oddział w Poznaniu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować