Zauroczyło go miasto i ludzie, kiedy dwa lata temu przyjechał do Kalisza na Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej. Rok później, Krzysztof Mich razem z Pawłem Łęczukiem i Jakubem Jabłonką stworzyli projekt poetycko-fotograficzno-muzyczny “One day in Calisia”. Jak powstawało 39 odbić Kalisza?

Article fot. krzysztof mich 1 External article
fot. Krzysztof Mich

Krzysztof Mich jest dziennikarzem z warszawskiej Pragi. Fotografuje ludzi, miejsca, wydarzenia, a wydał m.in. album o Pradze. Kilka lat temu stworzył projekt przedstawiający 44 odbicia Warszawy. W tym roku, na tym samym pomyśle powstał projekt “One day in Calisia”, przedstawiający 39 odbić Kalisza.

Jego współtwórcami są również Paweł Łęczuk, poeta z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Jakub Jabłonka, muzyk z Opola – obaj obecnie mieszkają w Warszawie.

To miasto nas zauroczyło – mówi Krzysztof Mich. Jest bardzo gościnne. Może z wyjątkiem policjantów, bo kiedy jednego zapytałem, czy w sobotę tutaj są płatne parkingi, odpowiedział, że nie jest od Strefy Płatnego Parkowania, a wystarczyło powiedzieć “tak” lub “nie” – żartuje.

Artyści szczególną sympatią darzą członkinie Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka i jednocześnie organizatorki Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej – Izabelę Fietkiewicz-Paszek i Anetę Kolańczyk.

Ten projekt jest swego rodzaju podziękowaniem dla miasta i dla nich – mówi pan Mich. Miasto i one to jedna inspiracja. Tego nie można rozłączać – podkreśla.

Projekt “One day in Calisia” zawiera przenikające się obrazy Kalisza, z całym rodowodem historyczno – kulturowym miasta. Jego twórcy na chwilę zatrzymali się w mieście i łącząc obraz, słowo i muzykę starają się oddać jego nastrój, a wszystko w tematyce bliskiej kaliszanom.

Zdjęcia były robione w jeden dzień – wyjaśnia pan Krzysztof. (latem 2015 roku – przyp. red.) Obeszliśmy miasto dookoła, zajrzeliśmy prawie w każdy kąt i zdjęć powstało znacznie więcej, niż zostało wybranych do projektu. Później przez dwa tygodnie Paweł tworzył warstwę poetycką – tłumaczy artysta. Paweł Łęczuk napisał teksty, które nawiązują do historii i kultury Kalisza.

Technika jaką zostały wykonane fotografie jest oryginalna. Zdjęcia Kalisza są robione poprzez odbicia w różnych miejscach – wystawach, oknach, czy od elewacji.

Taka technika daje wielowymiarowy obraz miasta – widać to, co jest bezpośrednio na szybie, widać również to, co jest wewnątrz danego pomieszczenia i przed wystawą – to wszystko składa się w jedną całość, właśnie wielowymiarową. I to nadaje pewne znaczenia, oddają charakter miasta – wyjaśnia Krzysztof Mich. Nie fotografujemy miasta patrząc na nie “pocztówkowo”. To jest wszędzie. Tutaj oddajemy klimat tego miasta i tego, co się w nim dzieje.

W tym roku projekt “One day in Calisia” został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej, który właśnie odbywa się w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Być może, w przyszłości niezwykłe fotografie Kalisza, wykonane przez Krzysztofa Micha będziemy mogli podziwiać w formie książkowej.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
XVIII Kaliskie Spotkania Teatralne Przedszkolakó...
Thumb 20180613 090427
Remont dachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu
Thumb 35435949 2072326359672137 5941118674466242560 n
Tak kibicował Koźminek! Strefa kibica pękała w s...

Komentarze


Uwaga: Komentarze moderowane. Twój wpis pojawi się po akceptacji moderatora.Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
więcej»
Bico australia 20131216 146n120