Kalisz poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Jak to wpłynie na najbliższe wybory?

2018-02-01 12:43:00 red

Według stanu rejestru wyborców z 31 grudnia 2017 roku opublikowanego na stronie Państwowej Komisji Wyborczej liczba mieszkańców naszego miasta wynosi 96 123 osób z czego 80 015 jest uprawnionych do głosowania. Co niesie za sobą utrata przez Kalisz statusu miasta stutysięcznego?

fot. BK
fot. BK

Podstawą do wyciągania jakichkolwiek wniosków dotyczących zbliżających się wielkimi krokami wyborów samorządowych jest ustawa z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. W tym wypadku najbardziej interesujące wydają się artykuły 17 i 26a.

Art. 17 [Skład rady]
1. W skład rady wchodzą radni w liczbie:
1) piętnastu w gminach do 20 000 mieszkańców;
2) dwudziestu jeden w gminach do 50 000 mieszkańców;
3) dwudziestu trzech w gminach do 100 000 mieszkańców;
4) dwudziestu pięciu w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych.

Art. 26 a [Zastępcy wójta]
1. Wójt, w drodze zarządzenia, powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę.
2. Liczba zastępców wójta nie może być większa niż:
1) jeden w gminach do 20 000 mieszkańców;
2) dwóch w gminach do 100 000 mieszkańców;
3) trzech w gminach do 200 000 mieszkańców;
4) czterech w gminach powyżej 200 000 mieszkańców.

W Kaliszu nastąpią więc zmiany w zakresie liczby radnych z 25 do 23 oraz w liczbie zastępców Prezydenta Miasta z 3 zastępców na 2, zgodnie z wyżej cytowaną ustawą.

W zakresie organu wykonawczego jakim jest Prezydenta Miasta, liczba mieszkańców Miasta Kalisza do 100 tys. nie ma żadnego wpływu, bowiem Kalisz jest miastem na prawach powiatu. W przeciwnym razie, pomniejszona liczba mieszkańców miasta, tj. do 100 tyś. oznaczałaby, że organem wykonawczym jest burmistrz, zgodnie z art. 26 ustawy o samorządzie gminnym.

- W tej chwili musimy przeprowadzić prace związane z dostosowaniem okręgów wyborczych do ilości osób znajdujących się w zbiorze osób zameldowanych na okres stały, czasowy i również tych osób, które są dopisane do rejestru wyborców – mówi prezydent Grzegorz Sapiński – Nie pozostaje nam nic innego jak działać w tej kwestii żeby wszystko zrobić zgodnie z przepisami.

Jak twierdzi prezydent jest to „spadek” po poprzednich władzach miasta, chociażby biorąc pod uwagę ostatnie przymiarki do powiększenia granic Kalisza, które według niego mogły być zrobione już wiele lat temu – To co się dzieje właśnie z zameldowaniami w Kaliszu pokazuje sensowność moich działań jeśli chodzi o poszerzenie granic i urealnienie kwestii ludzi którzy je zamieszkują. Ludzie mieszkają bardzo często na osiedlach, które teoretycznie są w gminach, a tak defacto ich mieszkańcy traktują je jako część miasta – twierdzi prezydent Grzegorz Sapiński.

Co to oznacza w przyszłości? – Na przyszłość miasta to może wpłynąć tak, że jeżeli chodzi o władze wykonawczą to i tak wszystkie zadania będą musiały być wykonane. Myślę, że dla mieszkańców to czy jest 23, czy 25 radnych nie stanowi aż takiej wielkiej różnicy – mówi prezydent Sapiński.

Według prezydenta praca będzie musiała być wykonywana w ten sposób, że będzie musiał zostać stworzony departament. – Posiadamy nomenklaturę gdzie mamy naczelników, też to uwiera od wielu lat tylko uważamy, że zawsze są inne potrzeby niż tylko zajmowanie się tą samą strukturą. Natomiast jest to kwestia odpowiedzialności, bo to jest jakby cała kwintesencja tej sytuacji – twierdzi prezydent – Możemy się na to obrażać, albo będziemy pracować najlepiej jak potrafimy i dostosujemy strukturę zatrudnienia w ratuszu tak żeby wszystkie obowiązki były odpowiednio wykonane, tylko będzie przypisana odpowiedzialność do innych osób – dodaje.

Jak przekonuje nas włodarz miasta ta sytuacja nie wpłynie na budżet miasta po wyborach. – To jest pewnego typu paradoks, że ludzi ubywa, a finanse rosną. Ponieważ subwencje nie zależą od liczby mieszkańców, a od wykonywanych zadań.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz opozycji w tej sprawie, jednak bezskutecznie.

[Konsultacja prawna adwokat Monika Mazur]

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować