Kalisz zasłynie w Europie?

2015-12-02 15:26:00 redakcja

Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Poznańskiej zostało otwarte jesienią 2014 roku. Jeszcze przez najbliższe cztery lata z najnowocześniejszych urządzeń i maszyn pomiarowych można korzystać za darmo. W środę odbywa się w Kaliszu konferencja naukowa, której celem jest, między innymi zaprezentowanie jednego z najlepiej wyposażonych centrów badawczych w Europie.

W ubiegłym roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Poznańskiej. Jest to jedyna taka placówka na kontynencie europejskim, wyposażona w najlepszą aparaturę, m.in. maszynę do pomiaru kół zębatych, pomiaru błędu kształtu, czy chropowatości powierzchni.

Projekt utworzenia placówki został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dlatego przez pięć lat, od momentu uruchomienia placówki, PWSZ nie może czerpać korzyści finansowej za pomiary na aparaturze, w jaką Centrum jest wyposażone. Zachęcamy również osoby, które robią doktoraty, żeby przyjeżdżały i za darmo robiły pomiary – mówi prof. zw. dr inż. Jan Chajda, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

Centrum ma wspomagać rozwój czterech miejscowych zakładów lotniczych: Pratt & Whitney Kalisz, WSK PZL-Kalisz, Vac Aero i Meyer Tool.

Dzisiejsza konferencja pod tytułem “Pomiary kół zębatych” została zorganizowana dla specjalistów z przemysłu, studentów drugiego i trzeciego roku oraz gości ze wszystkich uczelni. Przy okazji konferencji chcieliśmy pokazać Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych, tym osobom, które jeszcze nie miały okazji go zobaczyć – wyjaśnia prof. Chajda.

Udział w niej biorą przedstawiciele świata nauki i przemysłu z całej Polski. Wykłady wygłoszą prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek z Politechniki Krakowskiej będzie mówił na temat dokładności i błedów w pomiarach na maszynach; dr inż. Mirosław Grzelka i dr inż. Łukasz Mądry z Poznania wygłoszą prelekcje o pomiarach kół zębatych (dr inż. Łukasz Mądry pracuje w niemieckiej firmie i sprowadził z Niemiec specjalną maszynę do pomiaru kół zębatych-przyp. red.), a wśród specjalistów znalazł się również jeden ze studentów kaliskiej PWSZ – Damian Kowalski, który jest w trakcie pisania pracy dyplomowej na temat współpracy kół zębatych i zdecydował się wystąpić podczas konferencji.

Chodzi o badanie zazębiania się poszczególnych zębów w dwóch kołach zębatych, które ze sobą współpracują – mówi Damian Kowalski. Są różne metody mierzenia. W swojej pracy dyplomowej zdecydowałem się wybrać jedno koło, które zmierzę wszystkimi metodami.

Damian Kowalski jest studentem kierunku mechanika i budowa maszyn. Pracuje również jako stażysta w firmach Pratt&Whitney i WSK PZL-Kalisz, gdzie zajmuje się pomiarami kół zębatych i to właśnie podczas praktyk stworzył koncepcję napisania pracy.

Część pomiarów wykonuję w firmach, część na uczelni – mówi Damian. Zapytany, czy badania odbywają się wyłącznie na terenie Kalisza, odpowiedział: W Kaliszu jest to na tyle wysoko postawione, że w tej chwili nie ma potrzeby wyjeżdżania do placówek w innych miastach. Po studiach inżynierskich mam szansę dostać pracę w zawodzie, właśnie tutaj w Kaliszu, a jeżeli byłaby możliwość zostania na uczelni mógłbym pracować w laboratorium.

Według studenta, większość firm, które mają branże lotniczą rozwija się, buduje nowe zakłady, a do produkcji wchodzą nowe detale. Ta branża jest jedną z najważniejszych w Kaliszu. Nie ma problemu ze znalezieniem pracy dla absolwentów kierunku mechanika i budowa maszyn. Większość osób z mojego rocznika, które idą na praktyki, zostaje zatrudnionych i pracuje już w trakcie studiów – mówi Damian.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować