Kaliszanie czują się Europejczykami. Świętowali pod ratuszem

2017-03-25 20:00:00 BK

W sobotę z okazji 60. rocznicy popisania traktatów rzymskich, kaliszanie zgromadzili się na Rynku Głównym, by odśpiewać hymn Unii Europejskiej.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

25 marca 2017 r. to 60 rocznica podpisania traktatów rzymskich. Traktaty rzymskie dały początek zjednoczonej Europie. Pozwoliły podnieść się jej po wojnie.

Do uczczenia rocznicy przystąpiła cała Polska, a włączyli się do niej również kaliszanie. Zgromadzili się na Rynku Głównym z flagami Unii Europejskiej i odśpiewali hymn, a następnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z kartkami, na których znajdowały się hasła: #JestemPolkąJestemEuropejką #JestemPolakiemJestemEuropejczykiem
#JesteśmyPolakamiJesteśmyEuropejczykami#Jestesmyponadpodziałami.

Do akcji chętnie dołączali się przechodnie, którzy robili sobie zdjęcia na tle europejskiej flagi.

- Unia Europejska to nie tylko otwarty rynek, fundusze europejskie, które niewątpliwie przyspieszają nasz rozwój, ale to też wartości, z którymi się solidaryzujemy, czyli demokracja, wolność, poszanowanie drugiego człowieka – mówi Barbara Oliwiecka, Nowoczesna. - Chcemy pokazać naszą solidarność z Europą,, wierzymy w zjednoczoną Europę, razem jesteśmy siłą – dodaje.

25 marca 1957 roku w Rzymie przywódcy sześciu państw: Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Luksemburga złożyli podpisy pod traktatami powołującymi Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Traktaty weszły w życie 1 stycznia 1958 roku.

Za architektów albo ojców założycieli Wspólnot Europejskich uważani są francuscy politycy Robert Schuman i Jean Monnet. Opracowali oni plan koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla i powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która miała związać kluczowe sektory gospodarek Francji i Niemiec, dawnych zaciekłych wrogów.

Wspólnoty przekształciły się w Unię Europejską na mocy nowego traktatu, zawartego 7 lutego 1992 roku przez 12 państw należących wówczas do Wspólnot. UE oparto na trzech filarach: pierwszy z nich tworzyły Wspólnoty (które nie przestały istnieć z chwilą powołania Unii), drugi – Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa UE, a trzeci – Współpraca w zakresie Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (obecnie Współpraca Policyjna i Sądowa w Sprawach Karnych).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować