Kiedy możesz dokonać wydziedziczenia – są tylko trzy przyczyny.

2018-01-15 09:38:00 redakcja

Pan Jan chciałby wydziedziczyć swojego pełnoletniego syna, który od wielu lat w ogóle nie widuje się z ojcem. Pan Jan wraz z synem mieszkają w tej samej miejscowości, ale syn w ogóle nie interesuje się ojcem, pomimo że ojciec wielokrotnie zabiegał o to. Obecnie pan Jan jest bardzo chory i potrzebuje pomocy rodziny, jednak jego syn nie interesuje się losem ojca. W tej sytuacji pan Jan chciałby wydziedziczyć syna, tj. pozbawić go prawa do zachowku. Jak może to zrobić i czy w ogóle ma ku temu podstawy?

Nasz bohater może wydziedziczyć syna ale tylko wtedy, gdy zaistnieje przynajmniej jedna z trzech przesłanek przewidzianych w prawie spadkowym (art. 1008 k.c.). Wydziedziczenie oznacza pozbawienie prawa do zachowku.

Pierwszą z nich jest sytuacja, kiedy spadkobierca wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Takie postępowanie może objawiać się w negatywnym zachowaniu uprawnionego do zachowku, mające cechy trwałości lub powtarzające się, związane np. z alkoholizmem, narkomanią, porzuceniem własnej rodziny i brakiem zainteresowania jej losem czy też zachowaniem przestępczym.

Drugą przesłanką wydziedziczenia jest okoliczność w której uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci.

Trzecią zaś jest okoliczność uporczywego nie dopełniania względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Obowiązki o takim charakterze będą zależały od tego kim są wobec siebie uprawniony do zachowku i spadkodawca, tj. czy są małżonkami czy może krewnymi. Dlatego niedopełnianie obowiązków wobec spadkodawcy może być oceniane w świetle obowiązków jednego małżonka wobec drugiego (np. brak wzajemnej pomocy i wierności), obowiązków rodziców wobec dzieci (np. niedopełnienie obowiązku alimentacyjnego) czy wreszcie obowiązków dzieci w stosunku do rodziców (brak zainteresowania w chorobie, zerwanie kontaktu). Warto zwrócić uwagę, że nie dopełnianie obowiązków względem spadkodawcy również musi mieć charakter uporczywy, tj. jak w pierwszym przypadku, musi być ciągłe, długotrwałe czy powtarzające się.

Pan Jan może wydziedziczyć syna na podstawie trzeciej przesłanki. Jego dziecko bowiem od wielu lat nie interesuje się ojcem, nie ma z nim żadnego kontaktu nawet w sytuacji kiedy ojciec ciężko choruje. Co istotne, syn pozostaje bierny pomimo, że pan Jan próbuje nawiązać z nim kontakt. Jest to kluczowe, bowiem gdyby pan Jan przyczynił się do tak negatywnej sytuacji z synem, nie mógłby powoływać się na nią w oświadczeniu o wydziedziczeniu. Niedopełnienie wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych musi być przez spadkobiercę zawinione.

Wydziedziczyć, czyli pozbawić prawa do zachowku można małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków) i rodziców. Oświadczenie o wydziedziczeniu może nastąpić wyłącznie w testamencie, w którym spadkodawca powinien dokładnie opisać zachowania uprawnionego do zachowku, będące podstawą wydziedziczenia.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować