Kolejne certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski wręczone

2014-10-24 18:47:00 redakcja

Dzisiaj w Zajeździe „Noce i Dnie” w Russowie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów ośmiu nowym członkom, przystępującym do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Ideą organizacji jest promocja produkcji i sprzedaży lokalnej oraz regionalnej żywności. Certyfikatty wręczył Krzysztof Grabowski z Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

fot. Paweł Sobczak
fot. Paweł Sobczak

Sieć producentów i dystrybutorów regionalnej żywności, którzy oferują tradycyjne lokalne produkty i potrawy, powstająca w Wielkopolsce w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, liczy już 105 członków, w tym 8 nowych, którzy od października mogą używać logo “Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska”.

Certyfikat członkowski oraz tabliczka z logotypem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, którą można znaleźć przed wejściem do oznaczonych restauracji, gościńców, a także sklepów i zakładów przetwórczych czy gospodarstw agroturystycznych, wskazuje konsumentom i turystom miejsca, które oferują regionalne produkty oraz dania sporządzone na bazie wysokiej jakości lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury.

Trzeba być producentem lokalnym tradycyjnej żywności albo w tym obszarze działać, bo członkami stają się osoby, które nie tylko produkują w sposób tradycyjny, ale też serwują dania regionalne, czyli restaruacje, czy gospodarstwa agroturystyczne. Sieć Dziedzictwa Kulinarnego ma promować takie miejsca. W ciągu 4 lat ilość członków sieci wzrosła czterokrotnie, z 25 do ponad 100, a to o czymś świadczy. Początkowo wszystko skupiało się wokół Poznania, teraz jest to cała Wielkopolska – mówi Krzysztofa Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Wśród posiadaczy certyfikatów Dziedzitwa Kulinarnego Wielkopolski znalazły się dzisiaj następujące podmioty:

1. Restauracja PIEROGATKA, Kris-Kal Krzysztof Pokrzywa, ul. Górnośląska 4, 62-800 Kalisz
2. Wiorek Smaki Tradycji, P.P.H.U. Józef Wiorek, ul. Kowalskiego 16, 63-500 Ostrzeszów
3. PAŁAC BUGAJ, Bugaj 7, 63-440 Raszków
4. Zakład mięsny Tomasz Łucyk, Złotniki Małe, Kolonia 2, 62-820 Stawiszyn
5. Aleksandra Brylewska-Błoch, Komorów 134, 63-510 Mikstat
6. ZAJAZD NOCE I DNIE, Russów 71, 62-817 Żelazków
7. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, ul. Towarowa 6, 62-600 Koło
8. Gospodarstwo Agroturystyczne OWOCOWY RAJ NAD ZALEWEM, Modła Kolonia 18a, 62-571 Stare Miasto.

Cieszymy się niezmiernie, że tak ważne wydarzenie, które dotyczy środowiska kulinarnego odbywa się na naszej restauracji. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Dołączamy w tym roku do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Od tej pory będziemy pracowali już pod szyldem Dziedzictwa Kulinarnego. Jest to dla nas wyzwanie i jednocześnie wielki zaszczyt. Mamy kuchnię regionalną wielkopolską. Potrawy są wysokiej jakości, przygotowywane z produktów regionalnych. Mam nadzieję, że goście to docenią – powiedziała Marta Różalska, menadżer zajazdu „Noce i Dnie".

Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage), zrzeszającej 31 regionów europejskich, w tym 10 polskich. Na terenie Województwa Wielkopolskiego funkcjonuje Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, której celem jest wskazanie konsumentom i turystom właściwej drogi do odnalezienia żywności regionalnej wysokiej jakości.

Szczegółowe informacje na temat Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego oraz wszystkich podmiotów zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska znajdują się na stronie www.culinary-heritage.com.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować