Kolejny protest w Kaliszu

2016-10-06 10:50:00 red.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Przeciwko tym praktykom odbędzie się protest w Kaliszu pod biurem PiS, przy ul. Zamkowej. Jakie zagrożenie widzą przeciwnicy umowy?

W Polsce mamy zarejestrowane półtora miliona gospodarstw, w rolnictwie zatrudnionych jest 1,8 mln osób.

- Jesteśmy zaniepokojeni tym, że planowane porozumienia handlowe między Unią Europejską a USA i Kanadą (TTIP i CETA) mogą zniszczyć polskie rolnictwo. Napływ żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju. Osłabi też ochronę konsumentów przed GMO oraz szkodliwymi środkami chemicznymi masowo używanymi w produkcji żywności w Ameryce Północnej – mówią Kaliscy Patrioci, organizatorzy, którzy kierują swój apel do Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. - Apelujemy do polskiego rządu o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności.

- W umowie CETA, której tekst już znamy, jest zapis o kilkunastokrotnym podwyższeniu kontyngentu na import bezcłowy wołowiny i wieprzowiny. Oznacza to zwiększenie konkurencji dla europejskich producentów. Nie wiemy czy TTIP pozwoli na import faszerowanej hormonami żywności z USA, natomiast wiemy, że jest to przedmiotem negocjacji.

- Wejście w życie TTIP i CETA spowoduje upadek gospodarstw rolnych i małych i średnich przedsiębiorstw z nimi powiązanych (np. masarni, skupów, sklepów) oznacza likwidację miejsc pracy w rolnictwie, degradację społeczną wsi, zwiększenie liczby ludzi na zasiłkach. Wzrost bezrobocia oznacza również spadek wysokości płac, w tym godzinowych.

- Umowa CETA jest już spisana i opublikowana po angielsku, w tym momencie trwa jej tłumaczenie na język polski. To potężny, obszerny, pełen prawniczego języka dokument liczący sobie około 1500 stron. Już w czerwcu trafi pod głosowanie Rady Unii Europejskiej w której zasiadają przedstawiciele rządów, w tym polskiego. To będzie dobry moment, aby odrzucić tę umowę. Jeśli jednak zostanie przyjęta przez Radę, jesienią trafi do Parlamentu Europejskiego. Jeśli chodzi o TTIP to negocjacje wciąż trwają. Być może skończą się w 2016 roku, na razie nie jest to pewne.

Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenia Ekoland i Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu. Protest w Kaliszu organizuje Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci.

Protest odbędzie się w sobotę, 15 października od godziny 12:00 d0 13:00, pod biurem PiS przy ul. Zamkowej 18-20.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1663339217309915/

Szczegółowe informacje dotyczące akcji i nowych umów znajdują się na stronie: dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/rolnictwo?utm_campaign=film_nafta23.08.2016&utm_medium=film&utm_source=akcja

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować