Komórki macierzyste - medycyna XXI wieku na odległość jednej decyzji także dla Kaliszan

2016-05-11 07:05:00 reklama@calisia.pl

Temat komórek macierzystych krwi pępowinowej to wciąż nowość dla wielu osób. Lek med. Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania.

Co to jest krew pępowinowa i dlaczego jest tak ważna?
Krew pępowinowa jest cennym źródłem komórek macierzystych. Komórki macierzyste to komórki o unikatowych zdolnościach do różnicowania się w inne, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. komórka macierzysta może przekształcić się w inną komórkę – np., płytkę krwi, komórkę mięśniową czy nerwową.

Krew pępowinowa jest cennym źródłem komórek macierzystych. Dlaczego cennym? Ponieważ jej zdeponowanie, zabezpieczenie w tym jednym w życiu momencie, przy porodzie to dostęp do leczenia skrojonego na miarę potrzeb chorego. Dlaczego? Przede wszystkim, aby przeszczepić komórki macierzyste z krwi pępowinowej potrzeba zgodności z 4 na 6 antygenów zgodności tkankowej (w przypadku innych źródeł np. szpiku to 9 na 10 antygenów). Przeszczepienia komórek macierzystych mają zastosowanie przede wszystkim w hematologii i onkologii. Pełna lista chorób liczy ponad 80 pozycji- są wśród nich przewlekła białaczka szpikowa, chłoniak złośliwy czy mięsak prążkowany. Wciąż pojawiają się doniesienia o nowych zastosowaniach w medycynie regeneracyjnej. Dzięki dostępnym i wciąż rozwijanym technikom namnażania i różnicowania komórek macierzystych możliwości zastosowania tej krwi w przyszłości będą szersze.

Czy krew pępowinową przeszczepia się w Polsce?
W Polsce dotychczas przeszczepiono kilkadziesiąt porcji krwi pępowinowej. Większość z nich to przeszczepienia u dzieci. Po raz pierwszy przeszczepienia krwi pępowinowej dokonano w 1994 r., pozyskując ją od siostry chorego. Drugie przeszczepienie (ale pierwsze wyłącznie krwi pępowinowej) miało miejsce w 2000r., kiedy to komórki macierzyste krwi pępowinowej zostały wykorzystane do leczenia chłopca z ostrą białaczką szpikową. Bankiem rodzinnym, mającym największe doświadczenie w przekazywaniu zdeponowanej krwi do przeszczepień, jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Dotychczas ponad trzydziestokrotnie wykorzystano komórki macierzyste krwi pępowinowej zdeponowane w PBKM.

Jak można zabezpieczyć krew pępowinową?
Aby zabezpieczyć krew pępowinową podczas porodu należy w 2 trymestrze ciąży podpisać umowę z bankiem rodzinnym (rodzinnym to znaczy, że krew pępowinowa w nim przechowywana jest do wyłącznej dyspozycji rodziny). Po podpisaniu umowy, otrzymujemy zestaw pobraniowy, który zabieramy ze sobą do szpitala i wręczamy położnej. Sam zabieg pozyskania jest całkowicie bezpieczny dla mamy i dziecka – wykonuje go przeszkolona położna.

Czym się kierować, wybierając bank rodzinny?
Wybierając bank rodzinny trzeba kierować się czterema prostymi zasadami: Po pierwsze dokładnie przeczytać umowę z bankiem (to bardzo ważna decyzja, więc nie należy postępować pochopnie). Po drugie sprawdzić wiarygodność banku, którą potwierdzają certyfikaty jakości np. ISO. Kolejną kwestią, bardzo ważną – nie należy podpisywać jeśli się nie rozumie – jako Rodzic mamy prawo do jasnych odpowiedzi – dlatego ważne jest aby bank posiadał infolinię czy zespół Konsultantów, którzy odpowiedzą na dręczące nas pytania. Czwarta rzecz to koszty – należy dokładnie sprawdzić dokładne terminy płatności i kwoty.

Bankiem rodzinnym, mającym największe doświadczenie w Polsce w przekazywaniu zdeponowanej krwi do przeszczepień, jest Polski Bank Komórek Macierzystych. To firma z doświadczeniem. Bank powstał w 2002 roku, jako jeden z pierwszych banków komórek macierzystych krwi pępowinowej w Polsce. W ciągu 12 lat działania na rynku zyskał zaufanie niemal 100 tysięcy rodziców w całym kraju (to blisko 70 proc. wszystkich rodziców, którzy zdecydowali się na pozyskanie krwi pępowinowej swojego dziecka podczas porodu). Potwierdzeniem najwyższego standardu usług Banku oraz dążenia do perfekcji są certyfikaty, m.in.: pozwolenie Ministerstwa Zdrowia oraz prestiżowa akredytacja AABB, którą PBKM posiada jako jedyny bank w Polsce i jeden z kilku w Europie.

Więcej informacji o krwi pępowinowej uzyskasz w:
Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym,
prof. UM dr hab. n. med. Dariusz Samulak
ul. Franciszkańska 7/2, 62-800 Kalisz
tel. 62 7573557
lub u Konsultanta Medycznego
Doroty Kowalskiej
tel. 728 832 042

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować