LXXXVII Kaliszobranie

2017-08-21 07:45:00 red/Piotr Sobolewski

Tematyka 87 edycji Kaliszobrania, którą kaliscy przewodnicy PTTK zrealizowali w minioną sobotę 19 lipca, związana była z działaniami artystycznymi kaliszan – w przeszłości i obecnie.

fot. Marek Bergman
fot. Marek Bergman

W pierwszej części imprezy uczestnicy – korzystając z gościnności dyrektor Marii Pawelec – zasiedli w wygodnych fotelach Sali Koncertowej kaliskiej Szkoły Muzycznej i wysłuchali opowieści pisanej… nutami. Treść gawędy dotyczącej działalności kolejnych towarzystw muzycznych w Kaliszu (aż po jedno z najstarszych na ziemiach polskich – Kaliskie Towarzystwo Muzyczne), wizyt w naszym mieście Chopina i innych wybitnych muzyków, postaci patrona Szkoły Muzycznej Henryka Melcera i samego budynku Szkoły oraz – przede wszystkim – kolejnych muzyków słynnej rodziny Wiłkomirskich, przekazywanej przez prowadzącego, dr Piotra Sobolewskiego korygowała obecna na sali Prezes Zarządu Fundacji Rodziny Wiłkomirskich Elżbieta Piszczorowicz. Pani Prezes zaproponowała także zebranym osobne spotkanie poświęcone tej sławetnej rodzinie. Organizator przyjął propozycję ochoczo i zapowiedział w roku następnym – roku jubileuszu 200-lecia istnienia w Kaliszu towarzystw muzycznych – tematyczne Kaliszobranie Ekstra.

Następnie o historii, a przede wszystkim o współczesnej działalności kaliskich Szkół Muzycznych opowiedziała dyrektor Maria Pawelec, której wystąpienie znacznie przybliżyło słuchaczom mniej znaną większości kaliszan kartę szkolnictwa w naszym mieście. Czasu upływał nieubłaganie, kaliszobrańcy niemal marszobiegiem przeszli więc na Łazienną do galerii im. Tadeusza Kulisiewicza, gdzie w objęcia wzięła ich druga ze sztuk – malarstwo. Anna Tabaka zaprezentowała ekspozycje galerii a następnie, w specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej – postaci związane z malarstwem w Kaliszu – od Antoniego Sachettiego poprzez Bonifacego Jatkowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Józefa Balukiewicza, aż po Augusta Bertelmanna. Była też mowa o kilku innych artystach – no i przede wszystkim o patronie galerii – Tadeuszu Kulisiewiczu. Ogrom treści przekazywanych zarówno w pierwszej jak i w drugiej odsłonie spotkania sprawił, że to Kaliszobranie zakończyło się później niż planowano. Ale chyba nikt nie żałował.

Imprezę zrealizowano przy współpracy z kaliskim Oddziałem TOnZ, dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą, następna edycja Kaliszobrania (16 września) będzie związana z wyjazdem autokarowym – stąd chętni proszeni są o wcześniejsze zapisywanie się na nią w biurze PTTK na Targowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować