Marcowy Maraton Archiwalny

2015-02-27 14:08:00 sk

Kaliskie Archiwum otwiera się w marcu dla Kaliszan. Będą wystawy, spotkania, wykłady i lekcje archiwalne przygotowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Start: w poniedziałek, 2 marca o 12.00*.

fot. sk
fot. sk

4 marca 1951 roku przyjęto pierwsze akta do nowo utworzonego Oddziału Powiatowego Archiwum Państwowego w Poznaniu. Niecały miesiąc później, bo 29 marca zmieniono nazwę placówki na Powiatowe Archiwum Państwowe w Kaliszu. Dla uczczenia tego ważnego dla kaliskich archiwistów wydarzenia od kilku lat organizowany jest Marcowy Maraton Archiwalny.

- Odwołujemy się do naszej powojennej historii i dlatego marzec jest miesiącem, w którym będzie się u nas dużo działo. Przygotowaliśmy sporo imprez dla wszystkich grup wiekowych tak, aby oczy kaliszan zwróciły się właśnie na Archiwum. Młodsi mieszkańcy bedą mogli dowiedzieć się m. in. na czym polega praca archiwisty oraz wziąć udział w pokazie profesjonalnej konserwacji akt. Dla wszystkich będą wystawy i prelekcje oraz spotkania z darczyńczami – powiedziała potralowi calisia.pl dyrektor placówki – Grażyna Schlender.

Pierwszą imprezą Maratonu Archiwalnego będzie wystawa przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowana “Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce” przedstawiająca na planszach zdjęcia i archiwalia z rejonu Poznania i terenów przyległych. Jej uzupełnieniem będzie ekspozycja poparta materiałami z kaliskiego Archiwum: “Kalisz podczas II wojny światowej”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 marca o 12.00 w siedzibie Archiwum przy ul. Poznańskiej 207. Swój udział juz zapowiedziała młodzież z II LO i Technikum Gastronomicznego.

Od 6 marca ogladać będzie można przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Kobiet wystawe on-line na stronie internetowej AKP pt. “Kobieta zmienną jest”.
Na 12 marca przewidziano spotkanie z darczyńcami, którzy bezpłatnie przekazują do Archiwum swoje cenne pamiątki. Osoby te będą mogły samodzielnie omówić darowane zbiory.
19 marca o 12.00 wykład na temat "Od Radziwiłła do Kennedy’ego wygłosi Witold Banach – dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Zapowiedziano również prezentację multimedialną.
W drugiej połowie marca odbędą się zebrania i szkolenia oraz ogłoszona zostanie kolejna edycja konkursu Ad fontes! – “Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”.

Przygotowany bogaty cykl marcowych imprez w kaliskim Archiwum pokazuje, że wbrew swojej nazwie nie jest placówka archaiczna i niedostępna, lecz otwarta dla społeczności, aktywna i korzystająca ze wszystkich współczesnych form archiwizacji i przekazu medialnego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować