Materiały Kaliskiego Archiwum Filmowego dostępne już w sieci!

2014-12-03 09:48:00 redakcja za Kaliskie Archiwum Państwowe

Do tej pory z filmami ze zbiorów Kaliskiego Archiwum Filmowego można było się zapoznać w siedzibie instytucji. Z myślą o edukacji archiwalnej, kaliskie archiwum postanowiło zamieścić wywiady nagrane w 2013 r. w internecie. Teraz wystarczy wejść na stronę internetową www.archiwum.kalisz.pl, gdzie w zakładce pt. „Kaliskie Archiwum Filmowe” zamieszczono fotografie, biografie bohaterów oraz nagrania wspomnień. Równolegle do emisji filmów, na stronie APK, od niedawna funkcjonuje konto tejże placówki w serwisie www.youtube.pl.

od lewej, na górze: Kazimiera Kludzińska, na dole: Olech Podlewski, od prawej, na górze: Lucyna Kwiatkowska, na dole: Sławomir Gzowski
od lewej, na górze: Kazimiera Kludzińska, na dole: Olech Podlewski, od prawej, na górze: Lucyna Kwiatkowska, na dole: Sławomir Gzowski

Przedsięwzięcie jest wieloetapowe, powstaje w wyniku współpracy archiwum
ze Stowarzyszeniem „Kalisz Literacki”.

Jego głównym założeniem jest ocalenie od zapomnienia wspomnień świadków ważnych wydarzeń z lat 1939 – 1989. Świadectwa te, rejestrowane okiem kamery, doskonale oddają odczucia bohatera, jego stosunek emocjonalny do minionych wydarzeń. Same filmy wejdą w skład zasobu APK jako materiały audiowizualne.

Dotychczas zrealizowano dwie edycje projektu. Z filmami można się było zapoznać w siedzibie archiwum podczas uroczystej premiery, lekcji archiwalnych dla młodzieży lub też w zaciszu pracowni naukowej.

Obecnie zamieszczono fotografie, biografie bohaterów oraz nagrania wspomnień: Olecha Podlewskiego, Kazimiery Kludzińskiej, Lucyny Kwiatkowskiej.

Wpisując w serwisie www.youtube.pl, w wyszukiwarkę hasło „Archiwum Państwowe w Kaliszu” lub „Kaliskie Archiwum Filmowe” można również uzyskać dostęp do nagrań. Serwis będzie również wzbogacany o nowe filmy.

W przyszłym roku, zdjęcia bohaterów tegorocznej edycji zostaną zastąpione pełnymi, ok. 20-minutowymi nagraniami.

Ciekawostką jest to, że w tym roku na udzielenie wywiadów zgodzili się m. in. Państwo Janina i Władysław Kościelniakowie, Mieczysław Wiśniewski, Jerzy Dembny, Henryk Drapiński, Halina Zdziubany, Józef Suda, Franciszek Kalafarski, Emilia Balcerzak i Halina Sadowska.

Projekt realizowany jest od 2013 roku, dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Inicjatywa jest skierowana m. in. do młodzieży i nauczycieli szkół z regionu kaliskiego.

Zapraszamy do odwiedzenia Archiwum Państwowego w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 207, gdzie do końca roku są realizowane lekcje archiwalne w oparciu właśnie o najnowsze nagrania.

Zapisy są przyjmowane drogą telefoniczną (62 767 10 22) lub mailową (sekretariat@archiwum.kalisz.pl).

Sam projekt będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Realizatorzy tym razem zajmą się rejestracją wspomnień dotyczących okresu powojennego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować