Mateusz Nycek odpowiada na zarzuty Miasta. "Jest to ostatnia moja publiczna polemika z Urzędem Miejskim"

2017-02-11 07:40:00 redakcja

Odpowiedź na oświadczenie Urzędu Miejskiego w Kaliszu z dnia 10.02.2017 r.

1. Podtrzymuję opinię, że spotkania i uzgodnienia z wszystkimi wnioskodawcami zwycięskich zadań powinny zostać dokonane w miesiącach listopad i grudzień 2016 r. Po uchwaleniu budżetu miasta od 2 stycznia 2017 r. powinny być przygotowywane oraz ogłaszane przetargi i zapytania cenowe na wykonanie zadań czy niezbędnej dokumentacji. Taki standard działania obowiązuje w innych miastach skutecznie i terminowo realizujących zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego.

2. Zarówno Pani Naczelnik Wypych jak i Pani Wiceprezydent Gmerek wyrażały się w liczbie mnogiej, że oba zadania obejmują działkę należącą do Skarbu Państwa. Jak już wykazano na odpowiednich dokumentach jest to nieprawda, ponieważ wniosek pn. „Zagospodarowanie Jeziora Grona” dotyczący prac budowlanych i porządkowych nie obejmuje działki 8/2, lecz tylko działki będące własnością Miasta Kalisza. Natomiast wniosek pn. „Projekt zagospodarowania terenu Jeziora Grona dla celów wypoczynkowo-rekreacyjnych" rzeczywiście obejmuje działkę nr 8/2, będącą własnością Skarbu Państwa, jednak w tym przypadku nie jest to przeszkodą formalno – prawną w jego realizacji. Zakresem tego wniosku jest wyłącznie opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowo – kosztorysowej, której docelowy zakres może uwzględnić działkę Skarbu Państwa, tym bardziej, że Miasto prowadzi procedurę komunalizacji. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane dysponowanie nieruchomością na cele budowlane wymagane jest dopiero w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę (lub zgłoszenie robót), zatem sprawnie prowadząc proces inwestycyjny można jednocześnie opracowywać dokumentację projektową i finalizować procedurę komunalizacji działki.

3. Rzeczywiście mój podpis widnieje w polu „kierownik komórki organizacyjnej” i podtrzymuję stanowisko, że biorę pełną odpowiedzialność za poddanie wniosku pod głosowanie. Jednocześnie karta weryfikacyjna obejmuje także pole „podpis osoby weryfikującej wniosek” i tam nie widnieje mój podpis. W tym świetle nieprawdziwe jest stwierdzenie, że „wniosek weryfikował Mateusz Nycek”.

4. W mojej ocenie, jak wskazałem w punkcie 1., podejmowanie uzgodnień dopiero w miesiącu styczniu jest opóźnieniem w porównaniu do innych miast realizujących budżety obywatelskie.

5. Podkreślam ponownie, że harmonogram mojej pracy zakładał aktywne przeprowadzenie szerokiego naboru do Inicjatywy Lokalnej na 2017 rok w okresie listopad – grudzień 2016 r. wraz z bezpośrednią akcją informacyjno – promocyjną i wsparciem dla mieszkańców. Obecnie w ramach Inicjatywy Lokalnej realizowane są 2 wnioski Mieszkańców – dla porównania w Ostrowie złożono około 30 wniosków obejmujących ciekawe zadania zarówno inwestycyjne i społeczne. Czy mieszkańcy Kalisza mają 15 razy mniej inicjatywy od mieszkańców Ostrowa? Po aktywności w trakcie Budżetu Obywatelskiego absolutnie tak nie sądzę. Czy w Kaliszu jest 15 razy mniej potrzeb niż w Ostrowie? Również nie sądzę. 2 do 30. Pozostawię ten fakt bez dalszego komentarza.

6. Powody mojej rezygnacji nie są zastanawiające, lecz zostały konkretnie wskazane w uzasadnieniu wypowiedzenia złożonego Prezydentowi Miasta. Zachęcam Urząd do jego ujawnienia i oświadczam, że wyrażam zgodę na publikację całej jego treści. Co więcej, mam poczucie, że czas i obecne okoliczności potwierdziły słuszność moich argumentów i przewidywań. Zastanawiająca jest natomiast całkowita i radykalna zmiana opinii przez Panią Elżbietę Zmarzłą, gdyż w okresie pełnienia przeze mnie funkcji Kierownika Referatu i sukcesu rekordowej edycji BO moją pracę i wzajemną współpracę oceniała bardzo pozytywnie, podobnie jak inni pracownicy Biura Komunikacji Społecznej. Warto w tym świetle pamiętać, że kierownikiem się bywa, rzecznikiem się bywa, a człowiekiem się pozostaje.

7. W zakresie promocji zadania pn. “Śpiew, taniec, aktorstwo – jednym słowem – Musical!! Darmowe warsztaty musicalowe Musicamp.” wskazywałem na brak promocji zadania na portalu Urzędu Miejskiego (www.kalisz.pl; www.umkalisz.pl) oraz portalu Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza (www.bo.kalisz.pl). Lokalne media rzeczywiście stanęły na wysokości zadania i zastępując Urząd przekazały mieszkańcom informację o tym ciekawym zadaniu.

8. Wskazywałem na brak portalu dotyczącego Inicjatywy Lokalnej, a nie jedynie zakładki. Dla każdego, kto ma do czynienia z redagowaniem stron internetowych, portal a zakładka to zasadnicza różnica. Podtrzymuję, że w mojej ocenie Inicjatywa Lokalna tak jak Budżet Obywatelski zasługuje w Kaliszu na oddzielny portal, a nie jedynie zakładkę.

Oświadczam również, że jest to ostatnia moja publiczna polemika z Urzędem Miejskim w Kaliszu w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że taką samą determinację jak w prowadzeniu polemik z prywatną osobą, jaką jest obecnie Mateusz Nycek, Urząd Miejski w Kaliszu wykaże w realizacji zadań Budżetu Obywatelskiego, Inicjatywy Lokalnej i innych inwestycji. Kaliszanie na to zasługują!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować