Memoriał Władysława Jakubka

2016-12-13 16:38:00 Redakcja Calisia.pl

Już po raz czternasty niepełnosprawni pływacy zebrali się na krytej pływalni Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji by uczcić pamięć znanego, kaliskiego trenera Władysława Jakubka.

W tegorocznym Memoriale wzięło udział ponad 75 zawodników z następujących klubów: LKS Gol Start Częstochowa, Start Wrocław, IKS AWF Warszawa, UKS 149 Łódź oraz najliczniejsza ekipa gospodarzy KSN START Kalisz. W dwudniowej rywalizacji padło wiele wartościowych wyników, obejrzeliśmy wiele ciekawych i zaciętych biegów. Zgromadzona widownia miała także okazję zobaczyć starty dwóch paraolimpijczyków, którzy reprezentowali nasz kraj na tegorocznych zawodach w Rio de Janeiro: Kamila Rzetelskiego z Wrocławia i zawodnika naszego STARTU Patryka Biskupa. To właśnie oni zajęli dwa czołowe miejsca w klasyfikacji końcowej zawodów. Na trzecim miejscu uplasował się Przemysław Drąg z Częstochowy. Wśród kobiet najlepszą zawodniczką została Oliwia Daroch z Częstochowy, druga była Zuzanna Boruszewska UKS 149 Łódź a na trzecim stopniu podium stanęła Julia Jakoniuk z Wrocławia.

Zawody zorganizowane zostały dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Sportu za pośrednictwem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Urzędu Miasta Kalisza, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.

100 m stylem grzbietowym 5:58.09

Grudniowymi zawodami pływacy KSN START Kalisz zakończyli tegoroczną rywalizację. Można podsumować minione 365 dni, a był to okres dla naszych zawodników doskonały.

Po dwudziestu latach znów mięliśmy swojego reprezentanta na Igrzyskach Paraolimpijskich. W swoim debiucie na tak ważnej imprezie, zaledwie osiemnastoletni Patryk Biskup awansował do finału, w którym zajął doskonałe piąte miejsce na 100 m stylem grzbietowym. Do podium zabrakło mu zaledwie 0,5 sekundy. Ten sam zawodnik zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy w Funchal oraz został pięciokrotnym Mistrzem Świata Juniorów podczas zawodów IWAS w Pradze. Na Otwartych Mistrzostwach Europy w składzie Kadry Narodowej mięliśmy również drugiego reprezentanta, Sebastiana Matczaka. Na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów stawali również obok Patryka Biskupa, Szymon Łachowski, Alicja Piec, Kinga Wychorska oraz Dorota Zadka. Zawodnicy KSN START Kalisz uczestniczyli też w kilkunastu zawodach w całej Polsce. Jak co roku sukcesem organizacyjnym zakończyły się zawody rozgrywane w Kaliszu.

W imieniu zarządu, Prezes klubu Beata Sysiak, chciała gorąco podziękować wszystkim instytucjom, oraz osobom wspierającym naszych sportowców niepełnosprawnych. Jednocześnie zarząd klubu oraz szkoleniowcy mają nadzieje, że osiągnięte wyniki zachęcą kolejne osoby niepełnosprawne do wyjścia z domu i rozpoczęcia przygody ze sportem. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności na nasze zajęcia odbywające się na pływalni przy ulicy Łódzkiej.