Mencwel o Brzozowskim w Salonie Literackim

2015-04-25 07:10:00 sk

Profesor Andrzej Mencwel był gościem kolejnego Salonu Literackiego Arkadiusza Pacholskiego. Historyk i antropolog kultury mówił o słynnym młodopolskim myślicielu Stanisławie Brzozowskim, któremu poświęcił swą najnowszą książkę.

„Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX”- to już kolejna książka Mencwela poświęcona jednej z najważniejszych w postaci w dziejach polskiej kultury. Myśl młodopolskiego krytyka, pisarza i filozofa wciąż daje się stosować do polskiej rzeczywistości. Książki Brzozowskiego – „Legenda Młodej Polski”, „Idee”, „Płomienie” – nadal są wznawiane i czytane, a także ciągle zyskują swych nowych komentatorów. Krytyka Polityczna, która książkę Andrzeja Mencwela wydała, nie tylko od lat twórczość Brzozowskiego promuje, ale i uczyniła go swoim patronem.

Książka zaczyna się od rozważań na temat nowoczesności. Pytania stawiane 100 lat temu przez naszych pradziadów nadal są aktualne, bowiem Polska, mimo poczynionego ogromnego postępu technicznego, wciąż ma duże braki.
- Zwykle lepiej i szybciej przyswajamy technikę, niż nowoczesną mentalność. Mimo zadyszki medialnej trudno jednak nie dostrzec, że kraj nasz wybija się na nowoczesność – mówił w piątek w Cafe Calisia profesor Mencwel.

Historyk przypomniał też pokrótce biografię Stanisława Brzozowskiego, który żył zaledwie 33 lata. Był pierwszym pisarzem i myślicielem, który zrozumiał, że są różne, dawne i nowe modele polskości i czym jest konflikt pomiędzy nimi. Jaki też jest ciężar modeli dawnych i jak tworzy się nowe. Wawel, kresowe stanice, romantyczny mesjanizm – cały ten zasób historyczno-kulturowy, wg Brzozowskiego skończył się i zdziecinniał. To nie znaczy, że był w przeszłości bezwartościowy, nie wzmocnił nas jednak na przyszłość.

Za książkę o Brzozowskim w styczniu tego roku profesor Andrzej Mencwel otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki. Wyróżnienie przyznawane jest corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować