Miasto działa w sprawie dopalaczy

2016-07-19 14:11:00 red

Nigdy nie mówiłam, że nie ma problemu z dopalaczami w Kaliszu, ale zawsze powtarzam, że będziemy robić wszystko żeby pozamykać te sklepy – mówi wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak. Problem z dopalaczami jest ogólnopolski, choć ostatnio przygasł to nadal sprawia wiele problemów na terenie Kalisza.

fot. MW
fot. MW

- Działamy profilaktycznie, staramy się jak najszerzej wdrażać programy profilaktyczne, jeżeli mówimy o uzależnieniach. Od samego początku mówimy i mam nadzieję że to widać w naszych działaniach, staramy się wychodzić ponad to i nie wyobrażam sobie żeby samorząd nie wspierał działalności związanej z przeciwdziałaniem uzależnieniom w szerszym zakresie – powiedziała wiceprezydent Karolina Pawliczak.

W 2015 roku w Kaliszu istniało 5 sklepów z tzw. dopalaczami. Rozpoczęto szerokie i spójne działania, które miały na celu zamknięcie tych sklepów i wzmocnienie zabezpieczenia mieszkańców Kalisza. Działania zakończyły się sukcesem i w roku bieżącym, na terenie miasta nie funkcjonuje, żaden sklep oferujący w sprzedaży środki kolekcjonerskie tzw. dopalacze.

- Na początku tego roku powołaliśmy zespół roboczy, którego zadaniem miało być przeciwdziałanie zjawiskom dopalaczy. W skład tego zespołu wchodzi bardzo dużo instytucji i jednostek, które zajmują się sprawą uzależnień – mówi Karolina Pawliczak.

W skład zespołu weszły takie jednostki jak policja, straż miejska, straż pożarna, szpital, sanepid, inspekcja handlowa, urząd skarbowy i straż graniczna.

- Władze miasta mają świadomość, iż działa szara strefa na terenie miasta, lecz policja sprawnie działa w tym zakresie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją punkty tzw. prywatne i że odbywa się ten obrót w mieszkaniach, ale muszę powiedzieć, że to nie są łatwe działania – mówi Karolina Pawliczak.

W okresie od 1 stycznia do 24 listopada 2015 pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wraz z policjantami przeprowadzili 40 kontroli sklepów z dopalaczami. W kontroli zabezpieczono 1450 środków odurzających.

W tym samym okresie Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu zanotował 141 pacjentów pod wpływem dopalaczy, którzy zostali przewiezieni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Gdy 24 listopada 2015 roku zamknięto ostatni sklep, odnotowano tylko 22 takie przypadki.

W 2016 roku policjanci z kaliskiej komendy podczas przeszukania trzech kaliskich mieszkań oraz dwóch pojazdów zabezpieczyli łącznie 427 opakowań dopalaczy oraz blisko 60 woreczków strunowych z innego rodzaju środkami odurzającymi.

Osoby używające środków zastępczych „dopalaczy” oraz ich rodziny mogą uzyskać pomoc w: Ośrodku dla Osób Uzależnionych od Narkotyków, Kalisz ul. 29 Pułku Piechoty 35, NZOZ Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia, Kalisz ul. Lipowa 5, MULTIMED przychodni specjalistycznej Kalisz ul. Majkowska 13A. Skierowania do szpitala na ewentualne odtrucie można uzyskać od lekarza rodzinnego, a w sytuacji zagrożenia życia należy wzywać pogotowie.

Z zaprezentowanych przez Komendę Miejska Policji w Kaliszu danych wynika, że radykalnie spadła w porównaniu do lat ubiegłych ilość osób nieletnich, które popełniły przestępstwa pod wpływem dopalaczy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował, że znacznie zmalała ilość zgłaszanych zatruć dopalaczami, a Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia potwierdził, że w roku bieżącym coraz mniej osób uzależnionych od dopalaczy zgłasza się na leczenie, głównie są to osoby dorosłe.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować