Nawałnica nad regionem. Nadciągną kolejne burze.

2017-08-10 10:04:00 red./ lowcyburz.pl

Połamane drzewa i zerwane dachy to bilans burz, które przeszły nad naszym regionem w nocy ze środy na czwartek. Strażacy w całym powiecie interweniowali ponad 30 razy.

fot. czytelnik Calisia.pl - S. Warga
fot. czytelnik Calisia.pl - S. Warga

- Od godziny 5.00 trwają prace związane z usuwaniem skutków wieczornej nawałnicy. Na tą chwilę jest ponad 30 zdarzeń, które cały czas obsługiwane są przez zastępy Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Interwencje dotyczą głównie miejscowości w Gminach Blizanów, Szczytniki, Godziesze, Opatówek, Brzeziny oraz Koźminek. Przede wszystkim zajmujemy się powalonymi drzewami oraz naderwanymi dachami – mówi Grzegorz Kuświk, oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej – W samym Kaliszu było bardzo spokojnie, nie mieliśmy żadnych zdarzeń – dodaje.

W miejscowości Pieczyska i Główczyn silny wiatr uszkodził dachy, natomiast wiele gospodarstw domowych na terenie naszego powiatu nadal nie ma prądu.

Prognozy na czwartek dla naszego regionu nie są zbyt optymistyczne. Wyładowania atmosferyczne mają się nasilać i osiągnąć drugi stopień, co oznacza wystąpienie dużego ryzyka silnych burz.

- Polska znajdzie się po wschodniej stronie mocno rozciągniętej z południa na północ długiej fali górnej, której główna oś ulokuje się nad zachodnią częścią kontynentu europejskiego. Na wschodnich obrzeżach fali szerokim strumieniem będzie postępować dynamiczny napływ bardzo mocno rozgrzanej i jednocześnie niestabilnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, charakteryzującej się sporym zasobem pary wodnej oraz dużymi gradientami pionowymi temperatury. Bezpośrednio nad naszym krajem będzie przebiegać aktywna strefa pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego z istotnie podwyższonym potencjałem do rozwoju zafalowań, rosnących do postaci mezoskalowych układów niskiego ciśnienia. To właśnie poszczególne zaburzenia będą przyczyną powstawania gwałtownych formacji burzowych – czytamy na stronie lowcyburz.pl.

Oto zasady, o których powinieneś wiedzieć podczas występowania burz:

1. W czasie burzy przebywanie na zewnątrz zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem. Pamiętaj, że nie możesz być najwyższym punktem w swojej okolicy, gdyż wyładowania atm. zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią.

2. Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami – są one wysokie i przez to ściągają pioruny. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.

3. Podczas burzy unikaj wzniesień i szczytów górskich. Góry są wysokie, dodatkowo w wyższych partiach pozbawione są lasów i zabudowań. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, staraj się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udaj się do niego jak najszybciej i przeczekaj tam groźną pogodę.

4. Jeśli burza zaskoczy ciebie na otwartej przestrzeni (polu, dużej łące), kucnij, jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Jeśli piorun trafi w niedalekiej odległości, zniwelujemy wtedy skutek oddziaływania napięcia krokowego. Bieganie podczas burzy nie jest zalecane z tego powodu, że czynność ta wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna. Nie trzymaj się też innych osób – w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna możesz zginąć razem z nimi.

5. Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód lub samolot. Metalowa obudowa samolotu czy samochodu tworzy tak zwana klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.

6. Podczas burzy najbezpieczniejsze są budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochrony są wykonane z materiałów świetnie przewodzących prąd. Piorun po uderzeniu w budynek szuka najłatwiejszej drogi do ziemi. Instalacja odgromowa przez swoje właściwości bezpieczne sprowadza prąd z wyładowania atm. do gruntu.

7. Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny i nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy część cenniejszych urządzeń elektrycznych lepiej odpiąć od instalacji, gdyż impuls elektryczny z wyładowania atm. może je zniszczyć. Pamiętaj jednak, że korzystanie w czasie burzy z urządzeń bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, laptop nie podłączony przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej) jest bezpieczne.

8. Gdy słyszysz grzmoty, przerwij wykonywanie prac polowych, nie czekaj, aż zacznie padać. Piorun może uderzyć jeszcze przed strefą opadu. Odłóż wszelkie metalowe narzędzia i poszukaj bezpiecznego schronienia.

9. Gdy widzisz zbliżającą się burzę, jak najszybciej skończ prace na wysokościach (dachy,drzewa). Przebywanie na dachu w trakcie burzy stanowi dla ciebie duże zagrożenie.

10. Podczas burzy nie przebywaj w jeziorze, w morzu lub w rzece. Substancje chemiczne zawarte w nieprzefiltrowanej wodzie powodują przewodzenie prądu. Jeśli piorun uderzy w taflę jeziora, morza czy w rzekę, istnieje spore ryzyko porażenia.

11. Nie żegluj, gdy widzisz, że burza się zbliża. Podczas burz nad akwenami wodnymi istnieje spora szansa na pojawienie się wiatru szkwałowego. Jeśli widzisz burzę, staraj się jak najszybciej dopłynąć do przystani.

12. Gdy prognozowane jest wystąpienie burzy, nie parkuj samochodu pod drzewami. W razie pojawienia się silnego wiatru konary lub całe drzewo może zniszczyć twoje auto.

13. Jeśli na wolnej przestrzeni dopadnie cię gradobicie, a wokół nie będzie żadnego bezpiecznego schronienia, skul się i zasłoń głowę rękoma.

14. Zanim wyjdziesz na dłuższy spacer bądź wyjedziesz na wycieczkę, sprawdzaj prognozy burzowe i ostrzeżenia dostępne na naszej stronie. Możesz to sprawdzać także przez telefon. Przed dłuższą wyprawą w góry obserwuj na bieżąco portal PŁB i zobacz czy w miejscu, do którego się wybierasz, nie przewiduje się wystąpienia burzy.
[źródło: www.lowcyburz.pl]

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować