Nie bój się, jeśli Twoja córka lub wnuczka interesuje się samochodzikami...

2016-01-30 12:05:00 redakcja

Jeśli dziewczynki nie mają okazji pobawić się samochodzikiem, jak mogą rozwijać swoje techniczne zainteresowania? A może wśród nich są przyszłe konstruktorki i wynalazczynie? Dzisiejszy świat bardzo dynamicznie się rozwija, tymczasem na uczelniach o profilu technicznym kobiet wciąż jest niewiele. Jedna z czołowych firm branży technologicznej na świecie – Siemens we współpracy z Fundacją Perspektywy podjęła się zbadania tego zagadnienia i opracowania metod wspierania kobiet w tym zakresie. Na ten temat rozmawiali przedstawiciele Projektu oraz dziennikarze podczas Śniadania z Potencjałem zorganizowanego w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Na spotkanie zaproszenie otrzymała także nasza redakcja, a wnioskami chcemy się tutaj z Państwem podzielić. Jesteśmy ciekawi na ile ta inicjatywa jest dla Was interesująca i jak można by ją wspierać w Kaliszu? Zachęcamy do komentowania.

Śniadanie z Potencjałem - 27.01.2016
Śniadanie z Potencjałem - 27.01.2016

W badaniach pod hasłem “Potencjał Kobiet dla Branży Technologicznej”, którym poddano maturzystki, studentki politechnik oraz firm technologicznych – wynika, że tylko niewielki odsetek dziewcząt podejmuje studia techniczne: inżynierskie 12 proc., informatyczne zaledwie 4 proc.. Kiedy panie już studiują na Politechnice – są świetne, bo aż 44 proc. dostaje bądź dostawało stypendium za dobre wyniki w nauce – relacjonuje wyniki badań Bianka Siwińska – Szefowa Fundacji Perspektywy. W polskich firmach technologicznych zaledwie 20-25 proc. pracowników to kobiety. Branża ta jest zdominowana przez mężczyzn, chociaż panie nie ustępują im zdolnościami.

Nie jest tajemnicą, że kobiety stanowią 50% populacji i dzięki mądremu wykorzystaniu ich zdolności, świat może wiele zyskać.
W obecnych czasach wszystkie gospodarki świata sięgają po kobiety, bo one mają niewykorzystany potencjał – twierdzi Dominika Bettman – Prezes firmy Siemens Polska, która zleciła przeprowadzenie tych szczegółowych badań, dotyczących udziału kobiet w branżach określanych jako STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics.

Jej polski oddział przekonuje się na co dzień, że kobiety są świetnymi inżynierami i fachowcami, bo korzysta z ich pracy i ciagle poszukuje nowych specjalistów. Warto dodać, że Siemens jako marka istnieje na świecie od ponad 165 lat i uchodzi za globalny symbol doskonałości technologicznej, innowacyjności, jakości i niezawodności.

Co zrobić zatem, aby dziewczęta interesowały się przedmiotami ścisłymi i kierunkami inżynierskimi?

Jak działać, aby pozyskać więcej kobiet do pracy w branżach technicznych i technologicznych?

Jak zmieniać stereotypy wtłaczające kobiety w określone role, które ograniczają ich rozwój?

Kiedy w USA pytano dzieci kim chcą być w przyszłości, wszystkie odpowiadały PREZYDENTEM. To samo pytanie zadano starszej grupie – w tej już tylko mężczyźni chcieli pełnić funkcję Prezydenta. Jak to wyjaśnić? – pytała Dorota Warakomska, Prezes Kongresu Kobiet.

W czasie dorastania dziewcząt, bardzo ważne jest to, co słyszą w najbliższym otoczeniu: czy akceptowane/wyśmiewane są ich zainteresowania techniką i majsterkowaniem? Czy zakazuje się im zabawy samochodzikami, kolejkami i innymi tzw. “chłopięcymi zabawkami”?

Takie traktowanie może tworzyć i utrwalać stereotypy, co w konsekwencji powoduje, że kobiety przestają wierzyć w siebie i wycofują się, a nie można przecież pozwolić, aby ich talenty “były zamykane w domach”.

Dowodem tego, że kierunki ścisłe nie są tylko dla mężczyzn jest przykład Marysi z Poznania, najlepszej studentki Politechniki Poznańskiej, która właśnie obroniła pracę inżynierską na kierunku elektrycznym, a w przyszłości ma zamiar tworzyć alternatywne źródła energii. Studiując, przewodniczy również kołu zainteresowań na swojej Uczelni. Jej zdaniem, w dobie szalejących technologii wiedza techniczna daje kobiecie konkretny fach i godne życie. Młoda inżynier nie poleca dziewczynom studiowania języków, ani kierunków humanistycznych – według niej, one nie dają twardej wiedzy, a języki zna już prawie każdy.

W jaki sposób zachęcać zatem dziewczęta i kobiety, by chciały rozwijać swoje techniczne talenty, aby mogły wnieść swój potencjał do branży technologicznej?

Jak myślicie – czy w Kaliszu mamy wiele takich zdolnych kobiet inżynierek? Jeśli znacie takie – podajcie nam przykłady, chętnie napiszemy o nich na Calisia.pl :)

Więcej na temat badań i programu znajdziecie Państwo na stronie Potencjał Kobiet dla Branży Technologicznej.


Śniadanie z Potencjałem odbyło się 27 stycznia b.r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie z udziałem przedstawicieli firmy Siemens, Fundacji Perspektywy, organizacji Kongresu Kobiet i Geek Girls Carrots oraz dziennikarzy mediów: Forbes,Puls Biznesu, TVP Info, TVP3, TV NEWSERIA BIZNES, Cosmopolitan, Sukces Pisany Szminką, Wysokie Obcasy, MADAME oraz Calisia.pl Spotkanie prowadziła Beata Jakoniuk-Wojcieszak – Sekretarz Programu Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować